Přehlídka zbývajících oscarových kandidátů

Od loňska se nominace na Oscara za nejlepší film uděluje deseti filmům. Díky tomu si dobrou reklamu letos zajistily i následující tituly. Jaké mají šance získat i samotnou sošku nejpřitažlivějšího zlatého naháče?

Pět kandidátů s největšími šancemi na výhru najdete v článku Top 5 Oscarových kandidátů

127 hodin


Skutečný zážitek mladého individualisty, který uvízl v Utahu ve skalách a měl 127 hodin na přemýšlení o svém životě a smrti, natočil Danny Boyle s takovou energií, že by si skoro i zasloužil nominaci za režii. Má ji ale jen za scénář, spolu se Simonem Beaufoyem, co už si Oscara odnesl za Milionáře z chatrče. I když James Franco film utáhne jako svou one-man-show, na pódium se pravděpodobně dostane jenom během svého moderování. Šance by jednoduché drama mohlo mít především v hudebních kategoriích. Píseň od Dido je docela nevýrazná, zato hudba A. R. Rahmana naopak. Ovšem i on Oscara získat nedávno za Milionáře.

6 nominací: za film, adaptovaný scénář, herce v hlavní roli, hudbu, píseň, střih

česká premiéra: 3. února, recenzi si přečtěte tady

Počátek


Komerčně nejúspěšnější film ze všech nominovaných ještě na podzim vypadal jako vážný kandidát, ale jak se zdá, na artové blockbustery Christophera Nolana si Akademie ještě stále zvyká. K nelibosti mnohých Nolan nedostal nominaci za režii, i když v akčním sci-fi dokázal udržet srozumitelnost i ve čtyřech dějových rovinách. Jeho scénář, který tentokrát nenapsal s bratrem, ale sám, zato nedávno dostal pořádnou cenu, od kolegů scénáristů, ti ovšem neposuzovali Královu řeč. Kdyby se mu povedlo stejně skórovat i na Oscarech, což není nemožné, pak by se teoreticky mohlo i stát, že hvězdami nabitý snímek o vykradačích snů vyjde z večera jako držitel nejvíce sošek. To tehdy, pokud souboj Královy řeči a Social Networku dopadne nerozhodně a Počátek vyhraje všechny technické kategorie. Ve výpravě, kameře a hudbě má ovšem silné konkurenty, ceny za vizuální efekty, zvuk i střih zvuku by naopak měl mít jisté.

8 nominací: za film, původní scénář, výpravu, kameru, hudbu, vizuální efekty, zvuk, střih zvuku

česká premiéra: 22. 7. 2010, recenzi najdete zde

Děcka jsou v pohodě

Akademie si ráda všímá úspěšných nezávislých filmů, které jí dodávají punc umění, a tahle komedie o lesbickém páru a jejich rodinné krizi je navíc provokativní, univerzální i vtipná, což u oscarových filmů není moc obvyklé. I tady se jeho autorka Lisa Cholodenko nevešla mezi režisérskou pětku, v jejím případě si ale tu nominaci na scénář zaslouží opravdu víc. Scénáristického Oscara dostávají podobné menší produkce často a v tomto případě by to byla i ta nejlepší volba. Mezi nejlepšími filmy má rodinná komedie své místo po právu, stejně jako Annette BeningMark Ruffalo mezi herci, Oscar se ale od nikoho z nich nečeká.

4 nominace: za film, původní scénář, herečku v hlavní roli, herce ve vedlejší roli

česká premiéra: 6. ledna, recenzi čtěte tady

Winter´s Bone

Druhým nezávislým kandidátem je toto chladné drama z drsného kraje o drsných lidech, kterému pomáhá, že vyhrál hlavní cenu na festivalu Sundance. Málo známým hercům Jennifer Lawrence v roli puberťačky, co se stará o rodinu, a Johnu Hawkesovi jako jejímu nebezpečnému strýci, budou stačit oscarové nominace, proti kterým se nedá moc namítat. Jmenování mezi nejlepší filmy přišlo jako překvapení. Adaptovaný scénář Winters Bone čelí konkurenci Social Networku, takže by mohl výhrou taky jedině překvapit.

4 nominace: za film, adaptovaný scénář, herečku v hlavní roli, herce ve vedlejší roli

česká premiéra: neohlášená, podívejte se aspoň na trailer

Toy Story 3 – Příběh hraček


Dřív se animák dostal na seznam nominovaných za nejlepší film jen jedinkrát a byla to senzace, když se to v roce 1991 disneyovce Kráska a zvíře povedlo. Od loňského rozšíření už to vypadá, že má místo mezi nejlepšími filmy předplacená každá nová pixarovka. Letos Pixar natočil Toy Story 3, který se stal jako pokračování úspěšné série nejvýdělečnějším filmem roku i nejlépe recenzovaným. Jasný kandidát v kategorii nejlepší animovaný film, kde by jeho prohra nedávala smysl, by mohl bodovat ještě díky písni Randy Newmana, jedinému veselejším songu mezi nominovanými.

5 nominací: za film, adaptovaný scénář, animovaný film, píseň, střih zvuku

česká premiéra: 17. 6. 2010, následuje trailer na připomenutí

12.2.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist