Pozor na manipulátory! Klamou tělem!

Komunikace s jiným člověkem má svá pravidla. Pokud někdo úmyslně tato pravidla porušuje, aby dosáhl svého, pak se dopouští tzv. manipulace. Manipulátoři jsou velmi záludní a důvtipní, že si mnohdy ani nestihnete všimnout, že jste právě byli zmanipulováni.

Aby vás dostali tam, kam chtějí, neváhají vás citově vydírat, apelovat na vaše morální zásady, nebo vám do očí lhát. Informace záměrně překrucují nebo zamlčují s jediným cílem – získat vás na svou stranu. Jeden vám poroučí, jiný by se pro vás rozkrájel. Pozor – styl manipulace totiž blízce souvisí s typem osobnosti manipulátora. Asi nejvýstižnější typologii manipulátorů sestavil americký psycholog Everett L. Shostrom.

Břečťan předstírá, že je na vás závislý
Setkání s manipulátorem typu břečťan vás může hodně vyčerpat. Tento typ manipulátora umně předstírá, že je na vás absolutně závislý. Neustále fňuká a naříká, stěžuje si na těžký osud a vyžaduje vaši pozornost a zájem. K tomu je navíc tak trochu hypochondr, tudíž když nenaříká na nepřízeň osudu, obává se o své zdraví.  A vy, aniž si to uvědomíte, se o břečťana staráte.

Diktátor věří, že má právo na své straně
Tento člověk má velkou autoritu doma i v zaměstnání. Je velmi přísný až nekompromisní. Když chce něčeho dosáhnout, dá vám to příkazem. Své činy obhajuje odvoláváním se na obecně uznávané autority a tradice. Dává rád na odiv svůj rozhled, proto často zneužívá k dosažení svých cílů známé citáty.

Drsňák se nebojí jít přes mrtvoly
Drsňáka rozhodně poznáte. Je to člověk arogantní, jenž se vyžívá v síle, hrubosti a agresivitě. Je neotřesitelně přesvědčen o své jediné pravdě, jiné názory pro něj neexistují. Neuznává kompromisy ani diskusi. Vždy musí být po jeho. Ve snaze dosáhnout svého se jen tak před něčím nezastaví. Nadávky, vyhrožování, vydírání? Vše dovoleno.

Chudáček předstírá méněcennost a neschopnost
Potkáte-li tento typ manipulátora, snadno mu podlehnete. Chudáček vám pláče na rameni, ukazuje vám své bolístky a vyžaduje nejen vaši pozornost, ale i soucit a pomoc. Ke všemu zdánlivě trpí pocitem méněcennosti, ve kterém si přímo libuje. Ač se to na první pohled nezdá, chudáčci jsou velmi chytří a úspěšní. Svou předstíranou neschopností a bojácností jen umně zakrývají neochotu vám pomoci či udělat něco k vůli.

[[related]]

Mafián nabízí vždy něco za něco
Mafián se v něčem podobá drsňákovi, není však tolik hrubý a nepotrpí si na hulvátství. Naopak se vás snaží přesvědčit, že ho potřebujete, protože vás dokáže ochránit. Očekává vždy něco za něco. Za jeho ochranu mu musíte slíbit věrnost a loajalitu. Jakmile s ním nesouhlasíte, nebo se dokonce rozhodnete jít vlastní cestou, stáváte se rázem jeho nepřítelem. Buď jste na jeho straně, nebo jste proti němu. Nic mezi neexistuje.

Obětavec se všeho vzdal pro vás
S tímto typem manipulátora se setkáváme nejčastěji v rodinném prostředí, nejčastěji se jedná o matky. Nic od vás nechce, udělá pro vás vše, co vám na očích vidí. Nechce za to opravdu nic, skoro nic – jen tu a tam nějakou maličkost. Pokud odmítnete vyhovět, manipulátor vám zajisté připomene, co vše pro vás za celý svůj život obětoval.

Táta-máma ví nejlíp, co je pro vás nejlepší
Také s manipulací tohoto typu se, jak už napovídá název, setkáme nejčastěji v rodině. Typickými představiteli jsou autoritativní rodiče, kteří se neustále starají o druhé, ač ti o to vůbec nestojí. Ba jim je to dokonce na obtíž. Táta-máma ví ale nejlíp, co je pro vás to pravé, proto vůbec nerespektuje vaše přání a názory.

Poslední spravedlivý vás donutí cítit vinu
Poslední spravedlivý vše kolem sebe neustále kritizuje a ve svém okolí vyvolává pocity viny. Že není bez chyby? To je jedno, on své chyby velkoryse přehlíží, možná si jich opravdu není vědom. Jakmile se opovážíte ho upozornit na nějakou chybu nebo ho kritizujete za nějaké rozhodnutí, vězte, že se se zlou potážete. Jestli je něco, co tento manipulátor nesnáší, pak je to kritika od ostatních.

Počtář si hravě spočítá, aby netratil
Není moc chytrý a ani příliš ambiciózní, jen vždy přesně ví, co se mu vyplatí. V každé situaci se chová podle toho, z čeho bude mít víc. Vymlouvá se na slabou paměť, ale to, co je pro něj výhodné, z čeho má šanci něco získat, to si neomylně zapamatuje. Máte-li ve svém okolí počtáře, vězte, že vám bude stát věrně po boku, dokud se mu to vyplatí. Už zítra se k vám však může obrátit zády.

Poznáváte někoho z vašeho okolí? Došlo vám právě, že jste se už někdy stali obětí manipulátora? Který typ vám přijde nejzákeřnější?

Foto zdroj: profimedia.cz

Zdroj: NOVÁK, T./ CAPPONI, V. (2012):  Asertivně do života, 3. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Grada.

4.2.2013 12:00| autor: Jana Hlavatá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist