Postavení žen v Indii

Postavení žen v Indii je dnes srovnatelné s postavením žen ve světě. Primárně totiž nejsou velké rozdíly mezi životem v západní nebo východní kultuře. Nerovnosti vznikají spíše odlišným způsobem života každé rodiny nebo komunity.

Holky z města

mají kuráž a většinou je potkáte v oblečení západního stylu. Naučily se rychle pohybovat v drsném světě byznysu, dříve určeném výhradně mužům. Univerzitní vzdělání dívek se zde již dávno stalo samozřejmostí. Ženy nyní běžně zastávají významné pozice ve státní správě, v politice, ve školství, jsou velmi úspěšné lékařky, advokátky, oblékají soudcovský talár. Především jsou ale skvělé manažerky. Dokonce z některých pracovních pozic muže téměř vytlačily. Organizovat život se totiž učí od svých matek už od dětství. Zatímco západní ženy jsou zvyklé obstarat všechno samy, Indky organizují chod domácnosti pomocí služebnictva. Tento systém je v Indii stále velmi rozšířený, má svá pravidla a odvíjí se od finanční situace rodiny. V indickém kastovním systému má každý svou pozici. Někdo uklízí, jiný pere, další vaří a velmi často má dobře situovaná rodina i svého řidiče. Muž v Indii je totiž v prvé řadě živitel. Respektovaná hlava rodiny, která chce mít každý den teplou večeři na stole a veškerý servis k tomu. A na ženách je, jak to zařídí. Jestliže si má tedy Indka vybrat mezi novou automatickou pračkou, nebo služebnou, nepochybně zvolí tu druhou variantu. Protože pračka zatím prádlo nepověsí, ani nevyžehlí.

Zatímco na vesnici

daleko od metropole obyčejná holka takové štěstí nemá. V lepším případě má doma pračku, ale nejspíš ji nikdo nepomůže. A to ani v případě, že pere ručně. To ale neznamená, že by svůj život chtěla mermomocí měnit. Vesnické ženy totiž zdaleka nemají takové ambice, jako ty velkoměstské. Vzdělání tady není prvořadé, 12letka často stačí. Svou budoucnost vidí ve šťastné rodině, dětech a klidném životě. Nemají sice tolik sebevědomí, jako jejich kolegyně z města, nicméně dokážou se obhájit. Indky jsou duševně a emocionálně silné, jen tak nic je neporazí. Mají svou víru a ví, že pomoci si musí samy. Nikdy totiž nezažily sociální jistoty, obvyklé v západních zemích.

TIP: Poznejte tu pravou Indii s českými, místními průvodci. Vyberte si jeden ze zájezdů do Indie plný relaxace, poznání a neuvěřitelných zážitků. Zájezd Královská Indie a houseboat a pláže Keraly na 11 dní pořídíte od 40 890 Kč.

Rozvod,

novodobá vymoženost západní kultury, už sem také dávno dorazila. Tento, dříve naprosto neznámý fenomén, přišel plíživě s emancipací, jeansy, Coca Colou a úspěšně se tu zabydlel. Indie se svým 1 % sice stále patří k zemím s velmi nízkou rozvodovostí, ale přála bych vám zažít ten mumraj, to množství lidí každý den v soudní budově v Mumbai. Zdejší Family Court je jeden z nejvytíženějších soudů ve městě a možná v celé Indii. Často se tu odehrávají “války Roseových”. Oliver to ale měl v tom filmovém příběhu o fous jednodušší.  Nemusel totiž vracet zpátky žádné věno, tak jako většina zdejších manželů, toužících po svobodě.

  § 498A

je noční můra všech indických mužů. A právem! Zákon z roku 2006 o ochraně žen před domácím násilím umožňuje odsoudit “manžela trýznitele” včetně jeho příbuzných až na 3 roky vězení!

Původní idea byla asi správná, protože dříve ženy v Indii neměly žádné zastání a svá práva si musely těžce vybojovávat. Bohužel ty, kterým by zákon pomohl, na něj často nedosáhnou. Jsou daleko od města, nemají peníze na právníka, a nejspíš o něm nikdy neslyšely.

Ne tak ty mazané holky z města! Ty jej využívají a hlavně zneužívají o sto šest!  Manželově zatčení totiž ani nemusí předcházet žádné vyšetřování! Nejvyšší soud tento paragraf dokonce nedávno nazval „právním terorismem“ a nejspíš bude v budoucnu upraven.

Muslimky v Indii

jsou ze všech žen asi ty nejvíce ohrožené. Protože i zde stále platí “Triple Talaq,” což je 1400 let stará praxe, zprvu praktikovaná jen Sunnity. “Triple talaq” není zmíněn ani v Koránu a už vůbec není součástí Sharia. Stále však přetrvává, ačkoliv jej již v r. 2017 Nejvyšší soud prohlásil za protiústavní. Samozřejmě, že i v muslimské komunitě jsou velké rozdíly mezi ženami městskými a vesnickými. Stejně jako hinduistky, nebo křesťanky jsou městské muslimky vzdělané a pracují. A i když je pro jejich muže rozvod zdánlivě jednodušší, musí se také se svou bývalkou vypořádat finančně. A to někdy opravdu moc bolí. Nehledě na to, že tady nad zlobivými pány stále visí hrozba krutého § 498A.

Možná se indické ženy mohou jevit jako více utiskované a nesvobodné. A mnohé opravdu jsou. Ale nezapomínejme, že úplně stejně jsou na tom často i miliony žen ze západního světa. Indky však v těžkých životních situacích mají výhodu. Vždy je na blízku jejich rodina, která je nikdy neopustí.

Autor: Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, May 2019

5.6.2019 1:23| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist