Ponorková nemoc ve vztahu? Co s ní?

Je ti u partnera či manžela proti srsti mnohé z toho, co ti dříve nevadilo? Vadí ti, že nezavírá dveře na záchod, když vykonává potřebu? Příčí se ti jeho hlučné kašlání a smrkání? Vytáčí tě i malý nepořádek, který kolem sebe dělá? Tak to jsi na cestě k brzké partnerské ponorce. Vyplavej nad hladinu!

ponorkova-nemoc-ve-vztahu-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Ponorka ve vztahu je stav, kdy ti vadí i maličkosti nebo praktiky partnera a manžela, které ti dosud nevadily, ba naopak se ti dříve zdály dokonce roztomilé. Mimoto, že ti tyto projevy nyní hodně vadí, tak se ještě navíc vždy těšíš na střípky samoty bez něj, kdy budeš mít čas jen sama pro sebe. Řekla jsi si právě teď přesně tak to mám? Pak už možná jsi v ponorce…

Když se řekne ponorka…

Název ponorka je odvozen od stísněného prostoru v ponorkách, kde museli spolu členové posádky vydržet delší dobu bez toho, aby se hádali, prali či si škodili. Byli na to trénovaní a procházeli školením, jak krizím předejít. Ovšem partneři žádné takové školení nemají, a proto ponorka každého (i tebe) zaskočí a nachytá nepřipraveného.

Ponorka je prostě stav, kdy ti skoro vše na druhém leze na nervy. Pak stačí úplná prkotina (třeba jen nevhodně položený hrnek od kafe) a je z toho maxi hádka nebo dokonce italská domácnost. Partnerství dvou či manželský stav je pro napětí a nastoupení ponorky dobrá živná půda.

Když ti vadí i to, že dýchá

Leze ti na nervy někdy i to, že dýchá? Víš, jak tomu přeházet? Ponorková nemoc ve vztahu přepadá nejvíce ty, co spolu tráví mnoho času – třeba spolu pracují, nebo jsou doma jen oni dva a moc nechodí nikam do společnosti. Patříš mezi ně? Pracuješ s partnerem či manželem? Jezdíš s ním na obchodní schůzky a služební cesty? Trávíš s ním po práci volný čas doma? To, že jste spolu stále a trávíte spolu i skoro všechen volný čas, zpočátku nevadí, ale přesto i v takovém vztahu ponorka zapůsobí.

Nesnášenlivost je prvotním znakem toho, že je něco mezi vámi špatně. Když dojdeš do tohoto stavu, zastav se a popřemýšlej, co je špatně. Nejednej zkratkovitě. Neobviňuj jen partnera z věcí, které ti kdysi nevadily nebo byly milé. Není to totiž jen jeho chyba, ale vás obou.

Pokud zjistíš, že začínáš přemýšlet o konci vztahu a toužíš po samotě, zreviduj to, jak žijete. Když to totiž neuděláš, nabudeš a utvrdíš se v dojmu, že tě partner nemá rád a pak už je to konečná. Navíc se frustrace z toho, že jsi jen s ním, od tebe na partnera snese jako lavina a on vůbec nemusí chápat, proč a co se v tobě děje. A namísto abyste to společně rozumně a lidsky vyřešili, získává i tvá drahá polovička dojem, že o něj již nestojíš.

Jak z toho ven? 

  • Nejpodstatnější je upřímnost ve vztahu a o všem spolu hovořit. I o negativních pocitech, vjemech a myšlenkách. Tak lze často ponorce předejít, protože vše má své řešení.
  • Dobré je, když už pocit ponorky nastává, si vše vyříkat a hledat řešení i zdánlivých „protivných“ maličkostí.
  • Ujisti svého manžela či partnera, že o něj stojíš a chceš jen řešit danou situaci tak, aby vyhovovala oběma. Neobviňuj jen jeho, ale uznej, že je chyba v jednání obou.
  • Naslouchej jemu a jeho slovům stejně, jako on tobě. Každý rozhovor veďte oba bez výčitek a urážek.

A co dál?

  • Vždy se poděl s partnerem o domácí povinnosti, pochůzky, zařizování a mějte tak harmonický a pohodový domov.
  • Pravidelně si najdi čas a prostor jen sama pro sebe a dopřej jej ve stejné míře i svému partnerovi.
  • Měj své vlastní koníčky, a ponoukej i partnera, aby se nějakým svým „mužským“ také věnoval.
  • Pečuj o sebe a dopřávej si pravidelně masáž, nebo návštěvu kosmetiky, nehotovou modeláž či kadeřníka. Nejen že se dostaneš z ulity příbytku a vztahu, ale poznáš i nové lidičky a také si popovídáš s někým jiným než se svým partnerem.
  • Trav pravidelně čas venku v přírodě, spolu s ním či sama. Příroda nabíjí a regeneruje celý organismus. Je to jako pohlazení na těle i duši. Příroda a zeleň harmonizuje psychiku.
  • Věnuj se nějaké fyzické aktivitě, a to spolu s partnerem, nebo i každý sám. Pohyb je jak čerstvý závan pro tělo, ba co víc podpora fyzičky zesiluje i dobrou náladu.

Domluv se s miláčkem na dodržování nějaké takovéto strategie a na tom, že si vždy upřímně a otevřeně řeknete vše okolo – námitky, připomínky a úvahy. Zkrátka vyzrajte spolu nad ponorkou!

Zdroj foto: Shutterstock.com

17.4.2019 4:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist