Podzimní výletování. Vydej se s námi do Plzně a podhradí Radyně

Plzeň byla před několika lety zvolena Evropským hlavním městem kultury a už to napovídá, že její návštěva rozhodně stojí za to! Co bys neměla v Plzni minout a proč sednout na vlak a nechat se odvézt do podhradí Radyně, která je dominantou celého Plzeňska? Protože tě tam čekají nezapomenutelné zážitky.

shutterstock_1524713723-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Plzeň je metropole Plzeňského kraje a leží na soutoku hned čtyř řek – Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy. Žije zde necelých 180 tisíc obyvatel a je známá především jako pivovarnické město, ale svým návštěvníkům toho nabízí mnohem víc. Pojď se s námi podívat, co bys rozhodně neměla v Plzni minout.

Výšlap k nebesům

Povinnou zastávkou v Plzni je rozhodně nově zrekonstruovaná katedrála sv. Bartoloměje. Vystoupej na věž, která se může pyšnit titulem nejvyšší kostelní věž v Čechách, měří 102,26 metrů, takže výstup nebude úplně snadný, ale po překonání necelých tří set schodů se ti z jejího ochozu otevře tak nádherný výhled na město i do celého kraje, že veškerá vynaložená námaha bude okamžitě zapomenuta.

Vzpomínka na dětsví

Spejbla a Hurvínka zná snad úplně každý, ale víš, odkud pocházejí? Hádáš správně, loutky Spejbla (*1920) a Hurvínka (*1926) jsou plzeňskými rodáky! Jejich duchovním otcem byl Josef Skupa, který v Plzni založil Divadlo Spejbla a Hurvínka. Vydej se k jejich památníku nebo třeba do místního Muzea loutek na hlavním plzeňském náměstí.

Historické centrum

Projdi si historické centrum s barokními a renesančními domy a nevynechej ani prohlídku interiérů světoznámého architekta Adolfa Loose. Stávají se čím dál větším lákadlem! Na výběr máš dvě prohlídkové trasy, které tě provedou po třech nově zpřístupněných interiérech: bytu manželů Krausových, bytu Voglových a Brummelově domu. Světoznámý architekt, považovaný za zakladatele moderní architektury, je navrhl ve 30. letech 20. století. Kromě jedinečného designu se seznámíš i s životními osudy původních majitelů.

Podzemí i věda

Pod historickým centrem Plzně se rozkládá téměř 20 km chodeb, sklepů a studní plzeňského historického podzemí. Svým rozsahem patří tento labyrint mezi největší u nás. Projdi si téměř 800 metrů dlouhý okruh. Vstup do podzemí je v právovárečném domě, ve kterém sídlí Pivovarské muzeum.

Pokud se vyžíváš v technických tajích a záležitostech, nebo bys do technického světa ráda víc pronikla, vydej se do historických továrních hal uprostřed průmyslového areálu plzeňské Škodovky. Techmania Science Center kromě řady interaktivních exponátů i klasických expozic nabízí i 3D planetárium. Uvidíš tu i dílo sochaře Davida Černého Entropa.

To je jen pár příkladů z pořádně dlouhého seznamu cílů, které tě v Plzni čekají. Ale jak bylo už řečeno, nezůstávej jen v Plzni a vydej se i za její hranice! Za necelou čtvrthodinu se vlakem dostaneš do městečka Starý Plzenec, který rozhodně nemůžeš vynechat. A to hned z několika důvodů…

Nádech historie

Starému Plzenci i celému Plzeňsku vévodí zřícenina hradu Radyně. Hrad s původním jménem Karlskröne byl postaven ve 14. stol. za vlády Karla IV. Toto jméno se ale v českém prostředí neujalo, a tak je hrad od smrti panovníka nazývaný podle kopce a skály, na níž byl vybudován – Radyně. V polovině 16. století tu došlo k požáru, po němž hrad pomalu pustnul. To zase ale vytvořilo ideální podmínky pro strašidla, kterými je Radyně proslulá. Ostatně mají i svou vlastní expozici v hradní věži. Po stoupání po zhruba stovce schodů si vedle výstavy užiješ především krásný pohled do širokého okolí. Naplánuj si výlet co nejdříve, návštěvnická sezóna na Radyni je do konce října.

Z Radyně si vytipuj svůj další cíl. Zastav se na protějším vrcholu Hůrka, na kterém se nachází románská rotunda svatého Petra a Pavla. Údajně se jedná o nejstarší celistvě dochovanou církevní památku v Česku. Až se začne barvit listí do podzimních tónů, srdce romantiků u ní zaplesá.

Co by to bylo za návštěvu Starého Plzence, kdyby ses nezastavila v Bohemia Sektu, v místě, kde se rodí nejznámější česká šumivá vína! Dostaneš se přímo do středu dění a na vlastní oči uvidíš, jak oblíbená „Bohemka“ vzniká. Užij si i následnou ochutnávku, která je součástí většiny prohlídkových programů. Mrkni na stránky bohemiasekt.cz a zarezervuj si ideální termín. Po prohlídce a ochutnávce se ještě zastav v místní vinotéce a vyber si tu pravou lahev, která ti bude při jejím otevření připomínat skvěle strávený čas v Plzeňském kraji!

Tak co říkáš? Plzeň určitě stojí za návštěvu, že? A kam bys nás vzala na výlet ty? Napiš nám své tipy do komentářů pod článkem, těšíme se na ně.

Foto: Shutterstock.com

30.9.2021 2:00| autor: Redakce a Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist