Pět zabijáků lásky: Čeho se vyvarovat

„Když o sebe nebudeš pečovat a nenaučíš se vařit, tak si žádnýho mužskýho neudržíš,“ říkávala moje babička, která uměla nejlepší svíčkovou na světě a nikdy nezapomněla přejet pusu rtěnkou, i když šla jen za roh pro mléko. S dědou byli šťastní přes padesát let.

Na její lidové moudrosti bylo hodně pravdy. Existují však i další, vztah ruinující stereotypy, do kterých mnohdy zajedeme, aniž si to uvědomujeme…

1. Kritizování jeho rodiny
Moje máma není jednoduchá osobnost a byl jsem rád, když jsem se osamostatnil,“ říká Pavel (27). „Po rozvodu s tátou si našla zazobaného podnikatele a já se přítelkyni svěřil, že si myslím, že je s ním spíš pro peníze. Přítelkyně to od té doby pořád rozebírá a mámu odsuzuje, až mi to připadá nemístné. Dokonce o tom povídala kamarádkám a moji matku zdrbly společně.“ Váš partner je dospělá osoba a umí ohodnotit své příbuzné sám. Jestliže vám osobně neublížili, není nutné se do nich každou chvíli navážet. Uvědomte si také, že jste si rovni v tom, že v tomhle si zkrátka nejste rovni. Bez ohledu na to, co si on myslí o své rodině, vy byste měla být velice opatrná v jakýchkoli soudech – a samozřejmě naopak!
Nejhorší výroky z úst tchyně: Ustála byste je?

2. Pronásledování
Žárlivost je někdy nazývána kořením lásky, ale u každého koření platí, že se to s ním nesmí přehnat. Prohlížení partnerova mobilu, slídění v jeho e-mailu a přihlašování se pod jeho jménem na Facebook zavání spíš špionážní činností než vášnivou náklonností. Je to obrovský morální prohřešek. Všichni víme, že čtení cizí korespondence je dokonce trestné, a to se netýká jen dopisů, ale i jakékoli „moderní“ korespondence, ať už jsou to smsky či e-maily. Takže když se to vezme kolem a kolem, zavání to pěknou dávkou pokrytectví, jestliže se uchýlíte k slídění, abyste hledala nějaké projevy jeho „nemorálnosti“…

3. Štěkání se na veřejnosti
Hádkám se neubrání žádný vztah, a konstruktivní hádky jsou dokonce zdravé. Lepší někdy upustit páru, než v sobě emoce dusit a nikdy protějšku nevyjevit, co vám na něm vadí. Scény před druhými lidmi nebo dokonce na veřejných prostranstvích jsou nicméně trapné pro všechny zúčastněné a konflikt se může spíš prohloubit. „Nepohodli jsme se v tramvaji. Říkal jsem přítelkyni, abychom to nechali na doma, ale zvýšila na mě hlas, že debaty o vážných věcech vždycky odkládám na později a doufám, že se k nim nevrátíme. Proč ale musejí všichni lidi okolo vědět, co se děje v naší rodině? Cítil jsem se děsně trapně. Pak mě vůbec nezajímá, co mi říká, jen chci, aby zmlkla,“ vypráví Lukáš (25).
[[related]]
4. Pokusy o změnu jeho osobnosti

Jestliže mě moje holka nemá ráda takového, jaký jsem, potom nechápu, proč se mnou vůbec je,“ prohlašuje Kryštof (29). Jeho bývalá partnerka se ho pokusila změnit od základů – přiměla ho k absolutní abstinenci, přivedla ho k holotropnímu dýchání, zaplatila mu kurz asertivity, kocoura přestěhovala z ložnice na chodbu a požadovala, aby od desáté hodiny večerní bylo v bytě ticho, žádná televize ani rádio. Ve všem jí Kryštof vyhověl – když však po něm začala chtít, aby se přestal stýkat s některými kamarády, konec byl nevyhnutelný. „Už bych to vůbec nebyl já,“ vysvětluje Kryštof.

5. Lež
Se lží se to má jako s nevěrou. Vždycky je tu riziko, že se provalí a bude zle. A vůbec nezáleží na tom, byla-li milosrdné povahy. Nehledě na to, že na sebe obvykle nabaluje další a další lži, aby se neprozradila. „Radši se vyrovnám s krutou pravdou, než abych byl poslední blbec, který se ji dozví,“ říká Zdeněk (22), jehož přítelkyně mu zapřela, že zašla na kafe se svým kamarádem. Tvrdila, že šla za spolužačkou. „Pokud se s ním v té kavárně nevyspala, tak je mi to přece jedno. Pravdu chci ale slyšet od ní, ne od svých známých, kteří ji tam viděli,“ uzavírá Zdeněk.
A pokud tyto stránky čtou i pánové, pak by se neměli příliš radovat, jak tady jejich polovičky „vychováváme“. Stejné body totiž platí i pro ně.
Jak odhalit lež

12.3.2012 12:00| autor: Jana Rysková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist