Pět pravidel pro jízdu ve sněhu

Zjistěte, co dělat, abyste i uprostřed kalamity dorazila šťastně do cíle.

Celou zemi zasáhla sněhová kalamita, která na mnoho řidičů působí jako strašák a pak raději vůbec nikam nevyjíždí. Jenže většina z nás jezdit musí, ať už do práce nebo třeba k lékaři, a nezkušení nebo naopak příliš sebevědomí řidiči pak způsobují nehody.
Přitom vrstva uježděného sněhu na silnici nemusí být hrozbou. Při jisté dávce opatrnosti a sebereflexe tak můžete i s obyčejným autem bezpečně a pohodlně dojet na místo určení a dokonce si můžete jízdu na sněhu i užít. Stačí se držet následujících pokynů.

1. Plynulost je základ

Plynulá a jemná práce s volantem i pedály by měla patřit k základním návykům každého řidiče. Suchý asfalt v kombinaci s moderními pneumatikami odpustí i ty nejhorší zlozvyky a nedá vyniknout, jak moc se chybná pozice za volantem a jeho držení do ovládání auta projevuje. Jenže na sněhu pak všechny tyto řidičovy nedostatky vyjdou na povrch, a příliš křečovité nebo naopak ledabylé držení volantu jednou rukou už pak nezachrání ani to nejlepší ESP či pohon všech kol.

Proto seďte uvolněně, nuťte se dívat daleko před sebe, a soustřeďte se na to, abyste nezatínali svaly na předloktí. Vyhněte se prudkým pohybům. Schválně vyzkoušejte tohle: najděte si rovný, široký úsek, kde vám nic nehrozí, a dupněte na brzdu, jako když se něčeho leknete. Okamžitě začne kopat ABS, ale auto téměř nezpomaluje. A teď to zkuste podruhé s tím, že pedál sešlápnete schválně pomaleji, jako by pod ním byl balón, ze kterého chcete vytlačit vzduch. Uvidíte, že i na sněhu tímto způsobem docílíte výrazného zpomalení a někdy se dokonce vůbec nesepne ABS. Právě plynulost ovládání je důvod, proč někteří řidiči dokážou i na sněhu jezdit relativně rychle, zatímco jiné odmítá auto poslouchat už v rychlosti chůze.

2. Předvídejte

Manévry na poslední chvíli jsou na sněhu vyloučeny. Pamatujte, že na sněhu se brzdná dráha přibližně třikrát prodlužuje. Plánujte svoje akce a snažte se jet tak, abyste vůbec nemusela brzdit. Nikdy nezastavujte pod kopcem, pokud to není absolutně nutné – nemusela byste se potom rozjet, a je jedno, jestli máte předokolku, zadokolku nebo čtyřkolku.

Zatáčky si najíždějte vždy od vnější strany, ale na své polovině silnice, a pokud do nich nevidíte, zvolte jen takovou rychlost, jakoby zatáčka měla pokračovat ostře za roh. Čtěte povrch silnice – na upravené dálnici není nutné jet krokem, adekvátní rozestupy (pamatujte na pravidlo „dvou sekund“, na sněhu ale raději delší) jsou v tomto případě mnohem důležitější než samotná rychlost jízdy.

3. Nechte prostor ostatním

Odhrnutý sníh na okrajích zužuje jízdní dráhu, takže z jindy široké dopravní tepny se rázem stane úzká okreska. Někteří řidiči pro jistotu jezdí prostředkem, jako kdyby silnice v ten okamžik patřila jen jim. Často jsou tak ve sněhu vyjeté jen tři stopy, přičemž o tu prostřední se dělí auta v obou protiběžných pruzích. Pokud budete sveřepě pokračovat v jízdě vyjetou stopou, i když proti vám jede jiné auto, donutíte jeho řidiče k riskantnímu zpomalení a vjetí hluboko do sněhu na kraji silnice. Chovejte se ohleduplně, včas uberte plyn a zajeďte ke kraji – nemáte o nic větší právo plynulé jízdy než ten, kdo jede proti vám!

4. Rozumějte svojí technice

ESP je k nezaplacení, pokud v zatáčce prudce šlápnete na plyn nebo trhnete volantem více, než je zdrávo. Čtyřkolka je k nezaplacení, když potřebujete vyjet prudké stoupání. Jakmile ale vyčerpáte dostupnou přilnavost, k čemuž na sněhu není nikdy daleko, ani ta nejchytřejší elektronika nebo pohon všech kol nic nezmůže. Čtyřkolka vám neumožní vyšší rychlost průjezdu zatáčkou a na brzdách je úplně fuk, kolik máte poháněných kol! Naproti tomu ABS může vyřešit nejednu ožehavou situaci, pokud umíte se svým autem zacházet. Jakmile cítíte, že auto po sešlápnutí brzdového pedálu nezpomaluje a pedál vám pulsuje pod nohou, nepovolujte! Naopak, tlačte ho do podlahy, jak nejsilněji můžete. Tak snížíte rychlost nejúčinněji. Doporučujeme vyzkoušet si to někde v ústraní, nejlépe v kombinaci s plynulým brzděním, jak jsme o něm mluvili v bodě 1.

5. Počítejte s tím, že nedojedete

Můžete mít své auto v dokonalém technickém stavu, mít za sebou kurz zimní školy smyku, a jízdu na sněhu považovat za super zábavu, ovšem úspěch vaší cesty nezáleží jen na vás. Pokud už někam vyrazíte uprostřed sněhové kalamity, počítejte s nejhorším. Může se stát cokoli a není nouze o situace, kdy jeden kamion zablokuje celou dálnici. Kvalitní zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem a sněhové řetězy v kufru považujeme za samozřejmost. Dbejte ale i na to, abyste měla dost paliva v nádrži pro dlouhé stání v koloně, vezměte si na cestu nějaké jídlo a pití a nevyrážejte jen v lehkém oblečení, třebaže cestujete „ode dveří ke dveřím“. Až budete čekat uprostřed D1 na vyproštění kamionu, bude se vám nafta v nádrži, čokoláda v kabelce a teplá bunda na sobě zatraceně hodit.

A jeden bonusový tip na závěr: Pokud si nejste absolutně jisti sama sebou nebo stavem svého auta, raději nikam nejezděte. Svět se nezboří. Koneckonců, na světě je jen málo lepších výmluv, proč vynechat návštěvu u tchyně, než celorepubliková sněhová kalamita.

12.1.2010 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist