Pět mýtů o hubnutí

Díky internetu máme k dispozici kilogramy informací o správné výživě. Zároveň se tak ale bleskovou rychlostí šíří i řada neodborných rad, kterých se zoufalé baculky chytají v naději, že na nich třeba něco bude. Americká dietoložka Keri Gansová uvádí pět takových mýtů na pravou míru.

1. Mýtus: Potraviny bílé barvy mají nižší nutriční hodnotu

Bílé ovoce a zelenina neobsahují méně vitamínů a živin než jejich barevné varianty. Bílé brambory, bílý rybíz nebo bílé fazole jsou zdraví stejně prospěšné jako jiné přírodní plody. Takový květák v sobě dokonce obsahuje více antioxidantů než rajčata… Gansová ovšem upozorňuje, že to platí jen v případě čerstvých potravin. Jídla, která zbělala potravinářskou úpravou, živiny samozřejmě ztrácí. Jako například bílá mouka vzniklá ze zrn zbavených slupky.

2. Mýtus: Celer obsahuje negativní kalorie

Když některá jídla kalorie bleskově přičítají, musejí existovat také potraviny, které je odečtou…? Nikoli, žádná taková zázračná zelenina neexistuje. Také celer obsahuje kalorie, jejich množství je ale velmi nízké. 95 procent jeho celkové hmotnosti tvoří voda a přítomná vláknina rychle navodí pocit sytosti. Proto může být celer při dietě skutečně dobrým pomocníkem.

3. Mýtus: Limonády slazené náhradními sladidly pomohou zhubnout

Kdyby to bylo tak jednoduché! Cola bez cukru možná obsahuje méně kalorií než cola původní, ke snížení váhy nám ale beztak nepomůže, pokud se přitom nadále cpeme sladkostmi a smaženými jídly. Pití aspartamových nápojů může dietu podpořit jen v případě celkové změny jídelníčku. Avšak nemluvě o tom, že zanášením organismu umělými látkami nepomůžete opravdu ničemu.

článek

4. Mýtus: Sacharidy jsou zlo

Žádná složka potravy není ve své podstatě škodlivá – tělo potřebuje ke správnému fungování jak bílkoviny, tak tuky a cukry. Nic by se nemělo zcela vynechat, a to ani při dietě. „Cukry obsažené ve sladkém ovoci, v zelenině, ale i v obilninách jsou velmi zdravé. Jejich umírněná konzumace je dokonce pro tělo naprosto nezbytná, protože nám poskytuje potřebnou energii,“ říká Gansová. Cukry se stanou škodlivými teprve ve chvíli, kdy se jimi přejídáme – a když je přijímáme převážně ze sušenek a dortů. To totiž přijímáme rafinovaný cukr získaný umělým procesem ve formě, ve které se nikde v přírodě nevyskytuje, a krom energie nepřináší tělu vůbec nic.

5. Jídlo po osmé hodině večer způsobuje nadváhu

Často slyšíme, chceš-li zhubnout, nejez po páté/šesté/osmé hodině večer. Gansová tuto teorii označuje za mylnou – není důležité, v kolik hodin si dáte svačinu, záleží na tom, co jíte. „Když zpovídám večerní jedlíky, obvykle se přiznají, že se k půlnoci nacpou kalorickými bombami. Po těch by ale ztloustli, i kdyby je jedli přes den,“ vysvětluje Gansová. Miska ředkviček těsně před spaním vám zato způsobí maximálně pálení žáhy. Co ale hraje při snižování váhy významnou roli, jsou pravidelné intervaly mezi jednotlivými jídly. A pokud jíte v čase, kdy je vaše tělo zvyklé spát, metabolismus se zpomaluje a kalorie se nespálí tak rychle jako obvykle.

Foto zdroj: profimedia.cz

22.7.2014 10:00| autor: Libuše

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist