Pět důvodů, proč zkusit cvičit jógu

Taky už sis tolikrát říkala, že bys mohla zkusit jógu? Vypadá to přece tak zajímavě a stylově. A všichni o ní mluví. Jenže jsi k tomu ještě nenašla odvahu, bojíš se, že nejsi dostatečně pružná a ohebná? To vůbec nevadí. Jógu určitě vyzkoušej, tady máš 5 důvodů proč!

joga-titul-1100x618.jpgCelá galerie 18 Zdroj: profimedia.cz

Jestli chceš zhubnout nějaké to kilo, cítit se dobře a najít duševní rovnováhu, vsaď na jógu. Tento druh sportu má nespočet výhod a hodí se pro všechny. Ale nemysli si, že jde jen o nějaké snadné protahování, záleží totiž na druhu jógy a například při takové power józe se pořádně zapotíš a dáš svým svalům co proto. Tady máš několik důvodů, proč jógu cvičit. Doufáme, že tě inspirujeme a nějaké ty cviky vyzkoušíš.

1. Dá se cvičit všude

Je jedno, jestli si jogínskou podložku rozložíš v parku nebo u sebe doma, cvičit můžeš prostě všude a vždy. Samozřejmě že nejlepší je dělat obecně jakýkoli sport kolektivně a pravidelně, ale pokud nemáš možnost, tak si několik cviků dopřej klidně sama a kdykoli. Jen pamatuj na to, že jóga potřebuje čas, nejde o to udělat sestavu co nejrychleji, ale vydržet v pozicích. Je lepší, když budeš cvičit podle videa, kde ti tempo cvičení určí cvičitelka.

Náš tip: Teď v létě si zacvič každé ráno alespoň základní sestavu třeba při otevřeném okně, anebo jestli máš možnost, tak někde na zahradě. Budeš mít celý den energie na rozdávání.

2. Zhubneš

Možná si říkáš, že na hubnutí je lepší nějaký aerobní sport jako třeba běh. Při józe ale můžeš spálit kalorie také. Zaprvé si díky ní správně nastartuješ metabolismus a detoxikuješ tělo a ještě se pořádně zapotíš. Ze začátku ti to možná nebude tak připadat, ale postupem času, až ti tělo více dovolí se dostat do neobvyklých pozic, svaly začnou pořádně pracovat. Stačí jen vytrvat a za chvíli budeš mít výstavní postavičku. Navíc jóga ti posilní vnitřní svaly břišní, takže po nevzhledném špíčku, za který ses doteď styděla, už nebude ani památky.

Náš tip: Na hubnutí je nejlepší power jóga, která spíše než na meditaci klade důraz na celkové protažení. Tuky zase spálíš při hot józe.

3. Zapojíš svaly, o kterých jsi nevěděla

Jóga na první pohled vypadá jako jen nějaké meditační cvičení, ale budeš se divit, jak ti některé polohy a cviky dají pořádně zabrat. A výsledek? Posílení svalů, které jinak zabrat nedostávají a o kterých možná ani netušíš, že je máš. Pokud budeš cvičit jógu pravidelně a poctivě, tak budeš mít za chvíli krásně pevné tělo.

Náš tip: Ne všechny pozice ti ze začátku půjdou, proto dělej jen to, co ti tělo dovolí. Časem při pravidelném trénování se tělo začne víc a víc uvolňovat a ty budeš zvládat polohy, které ti na začátku nešly.

4. Zklidníš se

Neustálé nervy v práci, negativní zprávy v televizi a nekonečný boj s časem ti klidu rozhodně nepřidá a tak není divu, že jsi dost často ve stresu. Na józe ale vypneš. Není to jen sport, kde by sis dávala do těla, ale zklidňuješ zároveň i svou mysl, učíš se zahodit všechny myšlenky a soustředit se jen na dech. Po lekci se budeš cítit jako znovuzrozená.

Náš tip: Pokud se během dne dostaneš do stresu, vyzkoušej dechová cvičení. Uvidíš, že ti problém bude připadat najednou o hodně menší.

5. Budeš lépe spát

Díky tomu, že se zklidníš, budeš i lépe spát. Stres je nepřítel klidného spánku, a proto není divu, že je v současnosti tolik spánkových poruch. Jóga stimuluje správně mozkovou aktivitu a pomůže ti rychleji usnout. Kromě toho některé cviky prokrvují spánkové centrum v mozku. Navíc nebudeš potřebovat ani tolik hodin spánku, říká se, že každá minuta jógy ti nahradí jednu minutu spánku.

Náš tip: Nejlepší cvik na zklidnění je pozice, při které si lehneš na záda a opřeš si nohy o zeď. Stačí několik minut a tvoje mysl se příjemně uvolní.

A co ty? Cvičíš jógu nebo dáváš přednost dynamičtějším sportům? Napiš nám do diskuze, jaké jogínské pozice jsou podle tebe nejlepší. A pokud nemáš inspiraci, mrkni do galerie, některé pozice zvládají v klidu i zvířata. 

Text: Alžběta Bublanová

Foto: Profimedia.cz, pinterest.com, instagram.com, facebook.com

8.6.2017 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist