Penélope Cruz: Nejkrásnější španělský poklad

Múza nejslavnějšího španělského režiséra, manželka nejslavnějšího španělského herce a sama nejslavnější španělská herečka. Život krásné Penélope připomíná pohádku o tom, jak se dcera kadeřnice stala národním pokladem.

Když vás znají jako hezkou ženu, tak vás neberou vážně. Stát se seriózní herečkou je pak ta nejtěžší věc na světě,“ říká 37letá Španělka a ví, o čem mluví. Ani pověst schopné a odvážné herečky milované nekonvenčními evropskými režiséry jí nepomohla, ab ji Hollywood dlouho vnímal jinak než jenom jako krásku, která chodí se slavnými kolegy.

Tím kolegou byl nejdřív Tom Cruise, superslavný, navíc ještě chvíli ženatý, když s ním Penélope navázala vztah na začátku své americké kariéry při natáčení Vanilkového nebe, shodou okolností remaku španělského snímku Otevři oči, kde taky hrála. Po dvou a půl letech s Cruisem následoval Matthew McConaughey. Bulvár ji ale na začátku tisíciletí často obviňoval, že svádí všechny, s kým pracuje. Což byl často i jediný důvod, proč se psalo o podprůměrných filmech, které v USA točila.

Přitom Penélope měla za sebou obdivuhodnou kariéru. Stačí se podívat na její debut Šunka, šunka, na němž není to nejzajímavější, že se v něm v osmnácti objevila nahá nebo že tam potkala Javiera Bardema, ale že jde o romantickou komedii ironizující zavedené společenské škatulky. Po Bigasi Lunovi vyzkoušela spolupráci s další domácí režisérkou osobností Fernandem Truebou, v dobových romancích Bélle Epoque nominované na Oscara a Dívka tvých snů, která se natáčela i v Česku.

V roce 1997 pracovně poprvé potkala i toho nejvýraznějšího filmaře současného Španělska i její kariéry, Pedro Almodóvara. Muže, který „změnil způsob, jak jsem se dívala na svět, ještě než jsem ho poznala.“  Cruz, rodačka z předměstí na severu Madridu, se rozhodla právě po tom, co viděla jeden z Almodóvarových filmů, že bude herečkou, i když „mi to připadalo, jako kdybych chtěla letět na Měsíc. Skoro nemožné. Vzhledem k tomu, odkud jsme pocházela. V mé rodině nebyl nikdo, kdy by byl nějak spojený s uměním,“ vzpomíná.

Almodóvarova empatická melodramata plná sytých barev a intenzivních emocí Penélope připadala šokující, anarchistická, vřelá, zábavná a neohrožená. „Když jsem vyrůstala, ve Španělsku panoval takový strach ze změn a on působil, že je pravý opak,“ vysvětluje herečka, proč ji osobitý režisér, který jako gay skvěle rozumí ženám, tolik zaujal.

Právě po oscarovém úspěchu jeho film Vše o mé matce, kde Cruz hrála andělskou jeptišku umírající na AIDS, se herečka dostala do Hollywoodu, vždyť připraveného přivítat další sexy ozdobu do svých nenáročných filmů. Příhodně, právě Almodóvar její kariéru taky „zachránil“, když sledoval, jak v Americe s jejím talentem mrhají. „Všichni tam s ní chtěli pracovat, protože je velmi krásná. Stala se módní ikonou a nikdo už se nestaral o to, jestli taky umí hrát. To na Hollywoodu nemám rád. Nikdy je tam nenapadne obsadit herce do něčeho nezvyklého. Všechno, co dělají, je sázka na jistotu,“ stěžuje si Almodóvar. A napsal přímo pro Penélope postavu, která mezinárodní image jeho oblíbené hvězdy změnila.

Volver, hold vitalitě, odvaze, křehkosti a solidaritě žen, tak v roce 2006 neznamenal jenom návrat Almodóvara k jeho dětství, ale i návrat Penélope Cruz jako herečky. Ani Amerika její plnokrevný výkon v roli matky chránící svou dceru to nemohla ignorovat a Penélope poprvé nominovala na svou nejslavnější cenu Oscara. „Bylo to osvobozující. Ten film mi otevřel hodně dveří. Cítila jsem, že role, které mi nabízeli, se změnily,“ říká Cruz.

Ovoce se dostavilo záhy. Když se Woody Allen vydal poprvé točit do Španělska, ironickou komedii o milostných iluzích Vicky Cristina Barcelona, Penélope dostala roli temperamentní krásky, co je tentokrát zároveň i psychicky nestabilní umělkyně. Následující první Oscar pro jakoukoliv španělskou herečku potvrdil její nový status hvězdy nejen nádherné ale i talentované.

Pohádku o úspěchu doplnil ještě Javier Bardem, s nímž se na natáčení Vicky Cristiny zase potkala a tentokrát i dala dohromady. Jak to v pohádkách bývá, loni přišla svatba a letos první syn a k tomu loni i další nominace na Oscara za zpívající roli milenky v muzikálu Nine a účast na jedné z nejoblíbenějších filmových sérií Piráti z Karibiku.

Další zajímavosti o Penélope Cruz:

Narodila se jako první dítě obchodníka a kadeřnice v dubnu 1974 v Madridu. Jméno dostala podle písně od Joana Manuela Serrata.

Jako malá často nutila své mladší sourozence, aby s ní účinkovali v rodinných představeních. Nejspíš je inspirovala, její bratr, který momentálně randí s Evou Longoriou, je muzikant, sestra tančí a hraje. Obě společně taky navrhly módní kolekci pro Mango.

Původně chtěla být tanečnice, v šesti letech začala s baletem. V pubertě ale uviděla ten Almodóvarův film Spoutej mě a přeorientovala se na herectví.

Její nejlepší filmy:
Volver
Vicky Cristina Barcelona
Šunka, šunka

18.5.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist