Panna v pětatřiceti – má ještě šanci?

Stáňa je moje kamarádka ze střední školy. Nikdy to nebyla krasavice do žurnálu, ale řekli byste o ní, že je to normální hezká holka. Ve svatebních fotoalbech na internetu uvidíte mnohem ošklivější nevěsty. Ale Stáňa se nikdy nevěstou nestala… a co hůř – nikdy neměla pořádný vztah s mužským.

Vím dobře, že měla špatný vztah se svým otcem. Pokud jsem to pochopila správně, byl to alkoholik a maminku často bil. Stáňa s ním neudržuje žádný kontakt, ale uvnitř to má pořád zakódováno – z milujícího muže se jednoho dne může stát monstrum. Každý chlap představuje potenciální nebezpečí a radši od něho ruce pryč.

Pamatuju si, že o ni usiloval jeden náš společný kamarád, to nám bylo asi dvacet. Jezdili jsme spolu na vodu a na vandry a každému bylo z jeho chování jasné, že za Stáňou pálí. Několikrát ji pozval i do kina a na večeři, jakýkoli fyzický kontakt mu ale zapověděla. Nesměl ji vzít ani za ruku. Zhruba po roce usilování to kamarád vzdal a našel si jinou. Myslím, že jí to bylo líto. Ale nikdy to nepřiznala.

Nápadníků tu proběhlo víc. Na každém něco našla. Tenhle pije pivo, tenhle kouří, tenhle se moc potí a smrdí na dva metry… nikdo se jí nezavděčil na sto procent. A pak najednou potkala muže svých snů. Jemný, pozorný, galantní, na můj vkus trochu zženštilý, nicméně Stáně by to asi vyhovovalo. Nekuřák, abstinent, zajímal se o ornitologii. Chodili spolu na romantické procházky, pozorovali ptáky… nevím, jestli tam proběhl nějaký polibek, a nepovím vám ani, do jaké míry se Stáňa líbila jemu. Nicméně, jednoho dne jí sdělil, že se rozhodl vrátit k bývalé přítelkyni. Čeká totiž dítě, je sama a bez prostředků, a on cítí jako svou povinnost se o ni postarat. I když to dítě není jeho. Dokonalý rytíř, že? Tak dokonalý, až by ho člověk nakopnul.

Tohle zklamání se na Stáně podepsalo dost neblaze. Zablokovala se vůči mužským ještě víc. Roky plynuly, my ostatní holky ze třídy jsme se začaly vdávat a rodit děti a když jsme se setkaly se Stáňou, otázky typu „tak co chlapi?“ byly totální tabu. Na loňském třídním srazu tohle pravidlo jeden spolužák dost neomaleným způsobem porušil. Vždycky to býval šprýmař, ale tentokrát to přehnal, když ze Stáni šikovnými otázkami vytáhnul přiznání, že vlastně ještě nikdy v životě neměla sex. A začal rozvíjet teorie, že by mohla své panenství vydražit na internetu – konečně prožije vášnivou noc, a ještě na tom vydělá balík! Chudák Stáňa skončila u psychologa.

Třeba jí ale právě psycholog pomůže. Potřebuje se otevřít a přijmout muže v celé jejich „kráse“, i se smradlavými ponožkami, chrápáním a pivem k nedělnímu obědu. Moc bych jí přála, aby nezůstala sama navěky…

10.11.2010 12:00| autor: Nataša Slánská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist