Padají vám vlasy? Pozor! Není to jen kosmetická vada

Kartáč plný vlasů, vana plná vlasů, vlasy v polévce, vlasy na šatech. Začaly vám padat vlasy a vy nevíte proč? Zjistili jsme pro vás nejčastější příčiny padání vlasů i jak je napravit.

Nejedná se jen kosmetický problém a žertovná rada, že padání vlasů zastaví podlaha není to, co bychom v takové situaci chtěly slyšet. Pokud nás tato nepříjemnost potká, neměly bychom jen pokrčit rameny a bezhlavě nakupovat drahé kosmetické přípravky, které fungují jen dočasně nebo vůbec ne. Naopak. Měly bychom se zamyslet, proč nám vlasy začaly padat a hledat příčinu tohoto nemilého problému. Vlasy totiž často padají ze zdravotních důvodů a to mnohdy i velmi závažných. V těchto případech je nutné začít léčit vzniklý zdravotní handicap a vlasy se po čase samy zregenerují.

Chcete zpět svou bujnou hřívu? Nestresujte se. Stres je jednou z příčin, proč mohou vlasy začít hojně vypadávat. Obvykle se vypadávání vlasů začne objevovat asi tři měsíce po odeznění stresu a trvá několik měsíců. Dobré je, že se padání vlasů zapříčiněné stresem samo po čase zastaví.

Cítíte se unavená, hubnete nebo tloustnete bez příčiny, trpíte nespavostí a špatně se soustředíte?  Na vině může být štítná žláza. Dalším příznakem špatné funkce štítné žlázy je právě oslabení a vypadávání vlasů. Za těchto okolností je nezbytné podstoupit endokrinologické vyšetření štítné žlázy. Pokud se diagnóza potvrdí, lékař předepíše léky, díky nimž příznaky odezní a vlasy se opět vrátí do původního stavu. „Skutečně to funguje. Cítila jsem se tak malátná a bez nálady. Vlasy mi tak zkřehly a padaly po hrstech. Začala jsem přibírat, aniž bych zvýšila příjem potravin. Kamarádka mi řekla, že mám asi problém se štítnou žlázou. Navštívila jsem tedy endokrinologa a ten z krevních testů zjistil, že mám zpomalenou funkci štítné žlázy. Nasadil mi léky a opravdu se můj zdravotní stav výrazně zlepšil, příznaky pominuly a vlasy opět dorůstají. Jsem teď opravdu šťastná.“ Svěřuje se Zuzana (35).

Cítíte, že jste již v přechodu? I to může být důvod vaší prořídlé kštice. Ženám mezi 45. až 60. rokem života ubývá ženského pohlavního hormonu estrogenu. Tento stav může být také důsledkem ztráty vlasů. Na místě je navštívit svého gynekologa, který vám doporučí vhodné doplňky stravy a změnu ve stravovacích návycích.

článek

Jste těhotná nebo po porodu? Nezoufejte, bude líp. V tomto, pro ženu krásném období, nám může kazit radost z očekávaného miminka padání vlasů. Viníkem je, jako v předchozím případě, ženský pohlavní hormon estrogen. Nemusíte se ale děsit. Ve většině případů se půl roku po porodu, tento hormon dostane do normálu a vaše vlasy se stanou opět vaší ozdobou.

Příčin, proč nám padají vlasy, může být ale mnohem více. Některé léky na snížení vysokého krevního tlaku, nebo na snížení cholesterolu v krvi vykazují jako vedlejší účinek právě padání vlasů. Paní Hana (42) se s námi podělila o svou zkušenost. „Před časem jsem začala užívat léky na snížení cholesterolu a asi po čtyřech měsících jsem zjistila, že mi na temeni hlavy notně prořídly vlasy. Začala jsem se pídit po příčině a přišla jsem na to, že to způsobují mé léky. Nechala jsem si tedy od paní doktorky napsat jiné léky a opravdu to pomohlo. Během dalšího půl roku už bylo znát, že se vlasy vzpamatovaly a dnes je už vše v pořádku.“

Problém s vlasy způsobuje i nedostatek železa v těle, nebo chudokrevnost. V obou případech je nutné podrobit se krevním testům a na základě zjištěných výsledků lze doplnit potřebné vitamíny potravinovými doplňky.

A jak jste na tom vy? Řešily jste někdy takový problém? A co vám zabralo? Napište nám do diskuze své zkušenosti a rady.

Foto zdroj: profimedia.cz

15.11.2013 8:00| autor: Sandra Veverková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist