Oscar 2012 – Milé a bez překvapení

Němý francouzský film The Artist vyhrál letošní Oscary. Billy Crystal všechny pobavil svými výstupy. Takže letos největší filmová show světa proběhla bez překvapení. Což neznamená, že by se nebylo na co dívat. Třeba na nohu Angeliny Jolie.

Naposledy němý film vyhrál Oscara na prvním ročníku. Tohle byl 84. ročník a historie se kupodivu opakovala, nejspíš jsme se dostali do fáze, kde se staré věci stávají opět novými. The Artist je podle akademiků film roku s nejlepší režií, hercem v hlavní roli, kostýmy a hudbou. Jeho soupeř Hugo a jeho velký objev, zrcadlově obrácená pocta filmu (Artista natočili Francouzi o Hollywoodu za málo peněz, Huga natočil Hollywood o Francouzích za hodně peněz), má taky pět sošek, ale v méně prestižních kategoriích.

Co losangeleský večer postrádal v napětí, dohnal vtipem Billy Crystal, kterého na poslední chvíli přemluvili, aby po osmi letech show znovu uváděl. On přijal a nezklamal. Připravil si jak sestřih, v němž vstupoval do scén letošních filmů, tak scénku „řeknu vám, co si celebrity myslí“, tak písničku o nominovaných. Prostě všechno, díky čemuž se stal nejoblíbenějším moderátorem téhle ceremonie. (Na malou ukázku se můžete podívat tady.)

S jízlivě veselou náladou rozdával povedené vtipy i během večera/noci/rána (např.: „Dnes večer si to užijte, protože nic tak nezmírní ekonomické problémy světa jako sledovat milionáře, jak si rozdávají zlaté sošky.“) Celé to příjemně uběhlo za tři hodinky, zdržovala jen předem nahraná moudra celebrit, proč má film takové kouzlo. Výherci se ale moc nevykecávali, děkovačku uťali pouze skupině rozjívených mladíků s nejlepším dokumentem (zato nekompromisně, začala hrát hudba, vypnuly jim mikrofony a zhaslo světlo).

A jaké další zajímavé momenty letošní předávní Oscarů přineslo?

Děkovačky: Nejlepší herec Jean Dujardin skákal radostí (doslova) a něco nesouvisle povídal špatnou angličtinou. Nejlepší vedlejší herečka Octavia Spencer skoro sama nevylezla na pódium, v mírném záchvatu hysterie. Woody Allen měl děkovačku za originální scénář nejkratší, protože vůbec nepřišel. Meryl Streep se oblékla do zlaté a akademie ji k tomu dodala ten nejhezčí doplněk konečně po třiceti letech od výhry za Sofiinu volbu (tehdy měla mimochodem Meryl taky zlaté šaty)! Teď si Oscara zasloužila za Železnou lady, děkovnou řeč ale vzala souhrnně, o filmu se skoro ani nezmínila, děkovala prostě všem, hlavně svému manželovi. Až ji to samotnou dojalo.

Předávající: Colin Firth a Natalie Portman měli za úkol nominovaným hercům říct pár vět o tom, jak jsou úžasní, protože je ale oba očividně opakovali ze čtecího zařízení, nemohli se u toho ani dívat adresátům do očí. Lepší nápad měl Robert Downey jr., který asi v rámci propagace Avengers oživil svou image arogantního cool Irona Mana a na jeviště přišel s miništábem, který natáčel dokument The Presenter o tom, jak Downey předává cenu za dokument. Čímž vyvolal nacvičenou hádku s Gwyneth Paltrow. Titul nejlepší předávající dvojice ale jednoznačně patří Benu Stillerovi a neodolatelné Emmě Stone, která zahrála scénku „jak si užívá první okamžiky na jevišti“.

Pozérky: Pořádný film sice už léta nenatočily, přesto je pořád zvou na Oscary. Jennifer Lopez v šatech, z nichž jí hrozilo každým okamžikem vypadnout prso, a Cameron Diaz, letos spolu oznámily vítěze kostýmů otečené zády ke kameře. Kouzlo nápadu ale hned zkazily, když se začaly samy rozplívat nad tím, jak jsou krásné, vtipné a úžasné. Nejzapamatovatelnější pózu ale nahodila Angelina Jolie. Loni se sice loni stala seriózní filmařkou, ale na Oscarech dbala hlavě na to, aby jí z rozparku bylo vidět co nejvíc pravé nohy. Jeden z výherců za adaptovaný scénář filmu Děti moje neodolal a hned její postoj zkarikoval. Říkala si o to.

Šaty: Angelina byla v černé, celebrity ale letos milují hlavně bílou (dokonce i Rooyne Mara, která teď prožívá punkové období). Asi chtěly ladit s vítězným černobílým filmem a s pánskými smokingy. Mezi nejzajímavější šaty patřily ty od Toma Forda, co měla na sobě Gwyneth Paltrow, zvlášť v kombinaci s jakousi kápí. Gwyneth totiž jde s dobou a ví, že letos budou mít premiéru Avengers, Batman, Spiderman, a tento rok tedy bude patřit superhrdinům.

Ale i tak počítám, že příští oscarová show u příležitosti oscarových 85. narozenin bude věnovaná kouzlu starých filmů, které nás přesvědčují, že svět je krásné místo k životu. Jako letos. Jako skoro každý rok. Snad tu poctu aspoň opět doprovodí něco tak úžasného jako akrobatické vystoupení Cirque du Soleil.

Šaty nejen na Gwyneth, ale i další momenty Oscarů najdete v galerii!


28.2.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist