Operace prsou nemusí být vždy bolestivý proces

Příběhy žen, které si nechaly zvětšit poprsí, jsou různé, v jednom se však velmi podobají. Téměř žádná z nich svého rozhodnutí nelituje a shodují se na tom, že podstoupit augmentaci bylo jedním z nejlepších životních rozhodnutí. Současně je ale důležité uvědomit si, že augmentace je medicínský zákrok, při kterém mohou nastat komplikace a také, že některé fáze cesty za vysněným dekoltem mohou být nekomfortní.

lucie-4-1100x618.jpg Zdroj: archiv Lucie

Svoji zkušenost s augmentací popsala také paní Lucie (37), která podstoupila zákrok u brněnského plastického chirurga, MUDr. Iva Menšíka. „Je to už několik let, co jsem o zvětšení prsou začala uvažovat. Po těhotenství a kojení se z nich vytratil objem a já jsem se jen velmi těžko sžívala s novým vzhledem svého těla,“ říká Lucie, maminka dvou dcer. „Nikdy jsem se necítila ve svém těle špatně, nicméně po dětech se to trochu změnilo. Má prsa ztratila objem i tvar, zapůsobila na ně gravitace a projevila se nesouměrnost. Tehdy jsem si vůbec poprvé připustila myšlenku na plastickou operaci. Dost jsem se ale bála bolesti, kterou ženy popisovaly v různých diskusních fórech, realita mě pak velmi překvapila,“ dodává Lucie.

Obavy z bolesti mě brzdily

V Lucčině případě zasáhla do rozhodovacího procesu podpora manžela. Často to bývají právě partneři, kteří rozhodnutí žen svěřit se do rukou plastických chirurgů podporují. Psychická pohoda hraje nemalou roli v partnerském vztahu, a tak je určitě dobré, když muži vnímají přání a potřeby svých partnerek. Někteří z nich dokonce spolu s ženami absolvují v ordinacích lékařů předoperační konzultace, takže získají lepší vhled a následně mohou být ženám velkou oporou. Stejná situace nastala také u Lucie.

„V prvotní fázi jsem velmi váhala, zda augmentaci opravdu podstoupit. Pročítala jsem si spoustu diskusí na toto téma, ale vždy mě odrazoval fakt, že jde o operaci bolestivou a nepříjemnou,“ svěřila se Lucie. „Až když jsem se o své pocity podělila s manželem, dostaly věci rychlejší spád. Manžel mě v mé myšlence podstoupit zákrok velmi podpořil a pak už takříkajíc nebylo cesty zpět,“ vzpomíná sympatická mladá žena. „Při výběru lékaře i kliniky jsem se zpočátku ztrácela v množství recenzí a diskusí, kterých bylo na internetu nepočítaně. Nakonec jsme se spolu s manželem shodli na jednom favoritovi,“ říká Lucie. „Jsem ráda, že jsem se nemýlila. Pan doktor odvedl skvělou práci,“ dodává.

Implantát ovlivní objem i tvar prsou

MUDr. Ivo Menšík na osobní předoperační konzultaci navrhnul Lucii augmentaci anatomickými implantáty s umístěním částečně pod sval. „Paní Lucii trápila především ztráta pevnosti a plnosti prsou, subjektivně vnímala také objemovou asymetrii. Protože bylo nutné vyřešit současně tvar a zkorigovat objem s ohledem na objemovou i poziční asymetrii, byly anatomické implantáty Mentor jednoznačnou volbou. Tyto form-stable implantáty totiž nedodávají pouze potřebný objem, ale prs současně tvarují a zajišťují dlouhodobě stabilní efekt.  Díky svému tvaru implantáty pozvednou celou dolní část prsu, a tím dojde k pozitivní změně pozice bradavky, která je na prsu opticky výš. Prsa pak působí souměrně a přirozeně,“ vysvětluje MUDr. Ivo Menšík, plastický chirurg a vedoucí lékař Body kliniky plastické chirurgie.

Od první myšlenky po výsledný efekt

Finálnímu vzhledu předchází poměrně dlouhá cesta. Po konzultaci s lékařem a výběrem vhodného implantátu následuje zvolení data operace a také předoperační příprava. Své v této fázi udělají obavy o průběh rekonvalescence a v neposlední řadě také přirozený strach z bolesti. „Určitě doporučuji všem ženám, které o plastické operaci prsou uvažují, aby si našly lékaře, který se jim bude plně věnovat a vysvětlí jim každý detail operace a možných rizik,“ říká Lucie. „Bylo neocenitelné, že mně a manželovi pan doktor vše trpělivě vysvětlil. Věděla jsem, co přesně se bude dít před zákrokem, jak probíhá i to, co mě po něm čeká. Vše se mnou komunikoval otevřeně a napřímo. Měla jsem tedy jistotu jak v lékaři, tak také doma v manželovi, který mi byl po dobu mé rekonvalescence neskutečnou oporou. Největším překvapením pro mě byl fakt, že jsem po propuštění z kliniky nemusela brát léky proti bolesti, nepotřebovala jsem je. Mé dlouholeté obavy byly zbytečné, “ dodala Lucie. 

Nová prsa se „tvarují“ téměř rok

Spousta žen, které o augmentaci uvažují netuší, že finální změna není patrná hned po zákroku. Prsa se hojí a tvarují několik měsíců. Zprvu bývá znatelný otok, proto prsa působí mnohem větším a neforemnějším dojmem. Jak ale otok postupně ustupuje, prsa získávají svůj finální tvar. Aby rekonvalescence probíhala hladce, je rozhodně důležité několikatýdenní poctivé nošení kompresní podprsenky, která prsa hezky stabilizuje v dané poloze a zabrání nechtěnému posunu implantátů. Ty v této rané fázi zatím nejsou fixované vlastní tkání. Pokud ženy doporučení operujícího lékaře opravdu důsledně dodržují, mohou se těšit, že za několik měsíců se budou moci kochat svým novým vzhledem.

„Kdykoli, když si obléknu svůj oblíbený kousek z šatníku nebo plavky, uvědomím si, jak dobrý nápad to tehdy byl. Augmentace se povedla a já jsem moc spokojená. Nemusím řešit nesouměrnost nebo ztrátu objemu dekoltu a plavky i další oblečení mi padne dokonale. Operace proběhla před více než rokem. Když se dnes ohlédnu, jsem moc ráda, že jsem překonala svoji paniku z bolesti a zákrok podstoupila,“ uzavírá Lucie.

Medailonek lékaře

MUDr. Ivo Menšík, Ph.D.

Certifikovaný plastický chirurg, vedoucí lékař kliniky plastické chirurgie Body

Uznávaný plastický chirurg, který jako jeden z prvních v České republice začal provádět zvětšení prsou za použití vlastního tuku. Na Body klinice se specializuje zejména na plastické operace prsou, liposukce a přenos tuku. Vynikající zkušenosti má také s plastickými operacemi břicha. Díky mnohaletým zkušenostem dokáže úspěšně řešit i komplikované případy, které vyžadují zvládnutí technicky velmi náročných operačních metod. Aktivně sleduje nejnovější vědecké poznatky z oblasti medicíny, které uplatňuje v praxi. Pro vynikající výsledky a profesionální přístup je pacienty velmi žádaným odborníkem.

Více o lékaři: https://www.bodyestet.cz/lekari/mudr.ivo-mensik-ph.d

26.10.2021 1:46| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist