Opalování s rozumem

„Všechny hříchy si kůže pamatuje“, tvrdí přednostka doc. MUDr. Dagmar Ditrichová z Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.

Devět z deseti žen vám bez zaváhání řekne, že se jim líbí opálená kůže. Panuje také názor, že opálený člověk vypadá zdravěji a ženy se ujišťují, že nějaké to kilo nebo tukové polštářky se v bronzové barvě více ztrácejí. „Ze sluníčka čerpám energii. Když je dlouhá zima a oblohu zatahují mraky, občas musím do solária. V létě mi stačí se jen na deset minut vystavit slunci a mám pocit, že mám zase víc síly. Se sluncem to jde v životě lépe,“ říká Jitka Malá z Opavy.

Prospěšné vlastnosti slunečních paprsků jsou známé, ale nic se nemá přehánět: „K pozitivním účinkům patří pocity duševní pohody a tvorba vitaminu D v kůži, který je důležitý pro správnou mineralizaci kostí. Na druhé straně „honba za bronzem“, nepřiměřené vystavování se slunci v létě i v zimě, případně návštěvy solárií, vedou k urychlenému stárnutí kůže a k rostoucímu výskytu kožních nádorů v posledních desetiletích. Nezanedbatelným problémem jsou i sluneční alergie,“ vysvětluje lékařka Dagmar Ditrichová.

Umění správného chování na slunci

„Významné je pokud možno se nikdy nespálit. Nevystavovat se slunci v poledních hodinách, kůži  přivykat  postupně po malých dávkách záření a používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (nejméně 20 a více). Důležitá je správná aplikace přípravku v dostatečně silné vrstvě, opakovaná několikrát denně, zvláště po koupání. Nutná je i pokrývka hlavy, sluneční brýle a dostatek tekutin. Při spálení kůže použijeme chladivé obklady například z borové vody. Můžeme vyzkoušet i aplikaci bílého jogurtu či tvarohu na kůži. Spálení do puchýřů vyžaduje odbornou léčbu kortikoidními (hormonálními) přípravky. Pomohou i 1-2 tabletky Acylpyrinu nebo Ibalginu,“ radí přednostka MUDr. Dagmar Ditrichová.

Bez léků se neobejde

Jak lépe  zdolávat nepříjemné alergické reakce už dnes ví Blanka Kovářová: „Alergie se mi projevuje na místech, kde to nejde tak jednoduše zvládat. Ve výstřihu, na rukou a na stehnech. Letos už od dubna užívám podpůrný preparát betakaroten a od lékařky mám předepsaný Xyzal, který mám užívat týden před odjezdem na dovolenou. Lék pomůže mému tělu nastavit protialergickou ochranu kůže“. Před plánovaným pobytem na slunci se paní Blanka z Olomouce natírá  krémy s vysokým ochranným faktorem, které raději nakupuje v lékárně. Kdy se jí objevila alergická reakce na sluníčko poprvé si vzpomíná úplně přesně: „ Bylo to tak před pěti lety, kdy jsem se v Třeboni opalovala bez ochranných krémů a hodně se spálila. Nevím, jestli to byl ten spouštěcí mechanismus, ale od té doby mám potíže. Bohužel se tím trápí i můj malý syn.“

Negativní účinky záření se sčítají

Každý člověk má určitou vrozenou odolnost kůže ke slunečnímu záření, tzv. fototyp. Osoby s nízkým fototypem jsou obvykle světlovlasé s bledou kůží s pihami, která je vysoce citlivá k záření. Tyto osoby by se neměly záměrně vystavovat slunci po celý život. Osoby s vyšším fototypem s dobře pigmentovanou kůži a tmavými vlasy snášejí slunce podstatně lépe. Lékařka však varuje: „Každé spálení se zarudnutím nebo dokonce s puchýři si kůže “ pamatuje“. Negativní účinky záření se s věkem hromadí a sčítají. Způsobují  předčasné stárnutí kůže s hlubokými vráskami a nepříjemnými pigmentovými skvrnami. Opakované spálení v dětství, ale i později v životě, je považováno za hlavní rizikový faktor kožní rakoviny a maligního melanomu.“ Většina nádorů kůže je ale úplně vyléčitelná, pokud přijdete k lékaři včas.

Pozor na voňavou kosmetiku

Lékaři potvrzují, že zvýšená citlivost kůže na záření může být vyvolána působením řady různých léků, například na vysoký krevní tlak, na odvodnění, na bolesti kloubů a zad, antibiotiky a někdy také hormonální antikoncepcí. Příčinou mohou být i umělá sladidla a léky na cukrovku, krémy a gely na bolesti kloubů, ale také parfemovaná kosmetika.

Doporučení

► děti do 3 let zásadně neopalujeme, větší děti jen mimo polední hodiny (11.00-15.00) a vždy s pokrývkou hlavy a ochrannými krémy (totéž platí pro dospělé)
► pro tvorbu vitaminu D postačuje denní 10-15 minutový pobyt na slunci (mimo poledne)
► užíváte-li jakýkoliv lék, nesluňte se vůbec
► všímejte si změn na své kůži – měnící se mateřské znaménko je důvodem návštěvy lékaře

Kvalitní samoopalovací krémy na tělo a obličej pomohou k bronzovému odstínu pleti i bez přehnaného slunění.

17.6.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist