Femina.cz > Vše o bydlení > Ocet – nejlepší kámoš v domácnosti, co ti ušetří tisíce
Jsou úžasné, voňavé, účinné, většinou nepříznivé životnímu prostředí, ale mají vemlouvavou reklamu, která nás nutí vytahovat další a další peníze za čistící přípravky, které vlastně nepotřebujeme. Bohatě bychom si v domácnosti totiž vystačili s několika levnými prostředky, které dobře...
Tajemství výroby octa znali již staří Babyloňané, kteří k jeho výrobě užívali datlových palem, v antice ho zase vyráběli z vína. V našich podmínkách se produkuje hlavně z vína nebo jablek.
Je škoda, že se na široké možnosti využití octa postupně zapomíná. Neudělá ti průvan v peněžence a má ještě jednu úžasnou přednost - je 100% ekologický. Nejsou známy žádné vlastnosti, které by škodily vodám a v čističkách je odbouráván rychle a beze zbytku. Ocet patří ke slabým kyselinám a vyskytuje se všude v přírodě. Vyrábí se výlučně biologickým procesem kysání lihu obohaceného živinami za pomoci octových bakterií. Potravinářský ocet, který se běžně používá v domácnostech, obsahuje 5 - 10 % kyseliny octové.
Použít ho můžeš jako konzervační činidlo, koření, lék i čisticí prostředek. V každé domácnosti se najde láhev kvasného lihového octa bratru za 10 korun litr. Kde nepomůže obyčejný bílý, hodí se jemnější jablečný – to zvláště při kosmetickém použití.
Při jeho použití je třeba mít na paměti, že obsahuje kyselinu octovou, což je žíravina, a proto ho ve většině případů musíme požívat zředěný minimálně 1:1.
Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
Při mytí oken či zrcadel přidej do vody se saponátem i ocet. Díky němu nebudou po otření na skle šmouhy. Tuto směs může nalít i do rozprašovače pro jednodušší manipulaci.
Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
Ocet funguje i na oživení dřevěného obložení. Pomůže jednoduchý domácí prostředek: smíchej ve sklenici půl litru teplé vody 4 polévkové lžíce bílého nebo jablečného octa a 2 polévkové lžíce olivového oleje. Důkladně promíchej a pak čistým hadříkem nanes na obložení. Nech dřevo několik minut roztok nasávat a pak ho přelešti suchým hadrem.
Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
. Zdroj: archiv redakce
Znáš nějaké další praktické využití octa? Poděl se s námi o něj v diskuzi pod článkem.
Zdroj: archiv redakce