OBECNÉ ZÁSADY UPRAVENOSTI Hitem číslo jedna je úsměv!

O prohřešcích našeho image jsme již hovořili, nyní se pojďme pro zajímavost podívat, jaké jsou obecné zásady upravenosti.

Každý člověk má spíše subjektivní pohled sám na sebe a jde o to, aby nezávislý odborník určil, co nám a hlavně naší tváři skutečně sluší, jelikož lidé se budou spíše orientovat dle toho, co se jim osobně líbí. Vizážista, typolog či imagemaker je zde potom od toho, aby tyto dvě složky dokázal sladit.

Obecné zásady upravenosti:

VŮNĚ. „Navrch huj, vespod fuj“, tak tímto příslovím chceme oslovit všechny z Vás, kdo podceňují význam pravidelné čistoty. Ta zastoupená každodenní sprchou, koupelí nebo alespoň ranním omytím jsou základním kamenem dobrého vzhledu. V Čechách je velmi známé rčení: „ten člověk mi nevoní!“ Pro rozhodnutí o tom, zda onen dotyčný člověk spadá do vaší emoční sféry je toto informace číslo 1. Nebude li naplněna – smůla. Stačí lehký parfém sympaticky ladící s vaší osobou.

ČISTOTA. Oblečení je třeba připravit každý den čisté. Každý z nás se denně potí. Jakmile si oblečeme šaty z minulého dne a k tomu přidáme jakýkoli deodorant, výsledkem bude vždy více či méně intenzivní zápach. Pocení můžeme omezit použitím tzv. antiperspirantů, které na rozdíl od normálních deodorantů obsahují látky, které nejenže rozkládají zápach, ale i blokují vytváření potu.

BARVY oblečení, použité barvy dekorativní kosmetiky, barvy na vlasech a na nehtech. Toto všechno je závislé na správném určení tzv. barevného typu a na pochopení tzv. barevné typologie (BT).U nás se používají systémy BT různé kvality. Nejdůležitějším prvkem je zjištění míry tzv. nasycenosti (hustoty barvy) a jasu (odrazu barvy). Pokud známe tyto dvě veličiny, nemůžeme při sestavování výše zmíněných položek chybovat. Je však důležité svěřit jejich provedení odborníkovi.

VLASY – nejlepším řešením péče o vlasy je najít si skutečně dobrého kadeřníka a do jeho odborné péče se svěřovat alespoň 1 x za 4-6 týdnů. Ten se Vám bude starat o vlasy hlavně co se týká střihu a jejich barevnosti. V domácí péči se musíte starat o vlasy sami. Je dobré, aby Vám kadeřník k tomuto účelu doporučil i příslušné prostředky, nejlépe ty, s kterými prováděl služby v salonu. Účes jako vstupní brána našeho pozorování osob by měl být v harmonii s naším obličejem a charakterem vašich vlasů.

Používejte spíše současné modernější střihy dovolující vlasům objem a lehkost, ale nevyvářejte příliš složité účesy. Jednoduchost a efektivita. Na věku již nyní v novém milléniu nezáleží. Účes by neměl vyjadřovat věk, ale charakter osobnosti jeho nositele.

Nositelky delších vlasů prosíme o jejich pevné sepnutí. Rozpuštěné vlasy nepřidají na odborné erudovanosti ani trochu. U mužů je lepší nezakrývat nedostatky v řídnutí vlasů „přehazovačkou“, ale celkově kratším střihem. Stejně jako u žen vlasy dorůstají velmi rychle, takže pravidelná návštěva kadeřníka by měla být samozřejmostí.

OBLIČEJ – prvním místem, kam zaměříme pozornost jsou zuby. Vždy vyčištěné, bez odštípnutých částí a nevyplněných mezer. Lidé si svoje zubní vady velice dobře uvědomují a snaží se je co nejvíce zakrývat. Proto pozor! Může tak lehce vzniknout dojem, že jste si v něčem nejistí. Hitem číslo jedna je úsměv!

PLEŤ je také naší vizitkou. Proto ta z Vás milé dámy, která dnes vyjde do práce bez make-upu, jako by nebyla. Váš společenský statut utrpí řádné trhliny. Ještě před tímto výkonem je třeba mít na paměti, že nejhezčí pleť je taková, o kterou se pravidelně pečuje. Pravidelně ráno a večer tedy pleť čistíme a tonizujeme. Spotřební doba většiny kosmetických produktů je zhruba ½ roku od jejich otevření a od prvního použití.

Pro muže je zase platná povinnost každodenního holení a ošetřování pokožky po tomto výkonu příslušnou speciální kosmetikou. Knírek či dobře rozvržený plnovou může dobře doplnit obličej, ale je vždy nutné dbát na sladění s tvarem obličeje. Celkově je trend rozličných typů vousů spíše na ústupu a nosí se příjemná oholená hladká tvář.

Agresivní životní prostředí, suchá prostředí kanceláří, klimatizace, nedostatek tekutin – to jsou naši společní nepřátelé v péči o pleť. Jejich protivníkem bude pravidelná návštěva kosmetičky a taktéž pravidelná domácí péče. I muži jsou dnes pravidelnými klienty kosmetických salonů. Jejich návštěva u kosmetičky je o to důležitější, že domácí ošetření pleti muži zatím příliš neprovádí.

Že je třeba se poradit s odborníkem, který určí bezpečně Váš typ pleti a doporučí pro její péči i příslušné kosmetické produkty, není asi nutné dále rozvádět. Líčení je doménou žen a oboru, kterému vládnou vizážisté. Jejich péči se podřiďte, když pro sebe budete hledat vhodnou dekorativní kosmetiku a styly líčení. Každý vizážista by Vás měl umět naučit se líčit tak, abyste ranní úpravě věnovala maximálně 10 – 15 minut.

NEHTY – nehtový designér, to je dnes nový pojem, který sebou přinesl čas. Naše nehty jsou jedním z prvních komunikačních nástrojů . Proto by neměly odrážet stav nátěrů naší chalupy nebo počet svrchních vrstev zahrádky. Čisté, upravené základní manikúrou. Jednoduché kombinace barev nebo pokud možno jen francouzská manikúra nebo jen upravené a opatřené základním lakem. Tvar nehtu je nejlépe řídit tvarem nehtového lůžka.

PEDIKÉR – neboli pracovník pečující o nohy je dnes vzácné povolání, ovšem pro konzervativní profesi naprosto nezbytné. Celý den v polobotkách naše nohy neskutečně trpí. Je třeba jim alespoň 1 x za měsíc dopřát odbornou péči. Neboť nohy to jsou, kdo nás nosí po tomto světě.

20.9.2005 12:00| autor: Michal Zachar

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist