O čem ženy nemluví aneb 4 ženská tabu

Ženy a jejich kamarádky to je noční můra mužů. Proč? Protože si jednoduše řekneme všechno. I to, na co by muži nejraději zapomněli. Ale i my máme svá tajemství, o kterých neřekneme ani svojí nejlepší kamarádce. Která 4 tabu si necháváme nejčastěji pro sebe?

Většinou si necháváme pro sebe jen věci, za které se stydíme. Tlak společnosti je velký a naše touha po dokonalosti taky. Z obavy, že nás okolí odsoudí, si tato malá tajemství často chráníme. Někdy se z nich ale stává soukromé peklo, protože nám chybí ventil, kterým bychom svým starostem upustily páru. Které čtyři věci zatloukáme, ale neměly bychom?

Domácí násilí

Nejznámějším ženským tabu je domácí násilí. Přitom nemusí jít jen o facky a bití, ale také o znásilnění, zastrašování, vydírání, izolaci od rodiny a přátel nebo bránění k přístupu k penězům. Oběťmi jsou ženy všech věkových skupin, jakéhokoliv společenského postavení a bez ohledu na vzdělání. Může se to stát kterékoliv z nás. Více než polovina obětí jsou ale ženy mezi 30. a 40. rokem.

Proč o tom mluvit? Tím, že se žena se svou situací někomu svěří, udělá první krok k tomu, aby ji začala řešit. I když je přesvědčená, že ona to vydrží, poznamená tím svoje děti. Násilníci totiž často odkoukali tyto vzorce chování ve své rodině.

Co na to čtenářky? „Promluvit o domácím násilí s kamarádkou mě stálo nejvíc úsilí za celý můj život. Bála jsem se, že mě odsoudí, že si bude myslet, že si to zasloužím, že bude bránit mého muže. Dnes jsem ráda, že jsem to udělala, protože mi pomohla dostat se od despotického manžela a postavit se na vlastní nohy. Jestli mohu radit, tak o domácímí násilí rozhodně mluvit,“ svěřila se nám Tereza (37 let).

Inkontinence

Počůrávají se děti a staří lidé. To je stereotyp, díky kterému mnoho žen nemá odvahu svěřit se ani svému lékaři. Pravda je ale taková, že nějakou formou úniku moči trpí celá třetina žen středního věku a polovina starších žen. Příčin může být více, ale jednou z nejčastějších je naše ženská role – mateřství. Čím více porodů má žena za sebou, tím vyšší je pravděpodobnost, že bude mít s inkontinencí problémy. Mateřství je přirozené a za to, co s ním souvisí, se stydět přece nemusíme.

Proč o tom mluvit? Svěř se lékaři nebo alespoň kamarádce. Existuje řada cviků, které ti pomohou pánevní dno zpevnit a problém vyřešit. Kegelovy cviky můžeš cvičit sama, do fitka s tebou bude chodit třeba i kamarádka.

Co na to čtenářky? „Chápu, že někdo o tomhle nechce mluvit. Však to je taky pěkně nepříjemné,“ říká pětatřicetiletá Lenka. „Sama jsem si tím po porodu prošla, ale odvahu jsem našla a svěřila se lékaři. Ten mi poradil a pomohl. Dnes už problémy nemám a jsem za to ráda. Vím, že kdybych mlčela, pak bych na tom teď byla možná ještě mnohem hůř.“

Špatná máma

Necvičila jsi s miminkem tak, jak jsi měla? Dávala jsi dětem jíst nevhodná jídla? Zanedbala jsi péči o dětskou pokožku a teď řešíš po doktorech vyrážky? Každý někdy udělá chybu, ale když se z ní poučí, nemusí se za ni stydět. I dobrá máma udělá někdy něco špatně. Ovšem málokterá z nás to dokáže nahlas říct. Své děti přece milujeme!

Proč o tom mluvit? Protože když o svých chybách víme a tajíme je před okolím, býváme podrážděné. A dřív nebo později v nás ten tlakový hrnec stejně bouchne. Přiznej kamarádce, že ti třeba dítě spadlo z postele a možná se dozvíš, že se jí stalo to samé. Uvidíš, že se ti uleví.

Co na to čtenářky? „Jako provorodička jsem byla po porodu ze všeho hrozně vykulená. Myslím, že jsem sekala jednu chybu za druhou, ale dodnes jsem to nikomu nepřiznala. Bojím se, že by mě viděli jako totálně neschopnou. Jsou věci, které si raději nechám pro sebe,“ přiznává bez mučení Denisa (25 let).

Sex nepotřebuji

Sex, sex, sex. Všichni řeší jen sex. Kdo je jak dobrý v posteli, která má i v manželství skvělý sex nebo jak si užít ten nejlepší orgasmus. Nechává tě to chladnou? Nemusíš být nutně frigidní, jen máš v tomto směru možná jen menší potřebu. Za to se rozhodně stydět nemusíš. Nejsi ani horší ženou, ani horší manželkou.

Proč o tom mluvit? Mluv o tom hlavně s partnerem. Buď upřímná a vysvětli mu, jak to cítíš. Nevyplácí se v tomto ohledu něco zatajovat nebo předstírat. Nestyď se o tom mluvit i s kamarádkou. Třeba opět zjistíš, že v tom nejsi sama. O sexu lidé hodně mluví, ale realita bývá někdy úplně jiná.

Co na to čtenářky? „Když jsem poslouchala kolegyně v práci, jak si vyprávějí o milostných avantýrách, nejraději bych studem zalezla pod stůl. Nikdy jsem se k jejich veselé společnosti nepřidala, protože bych neměla co jim říct. Sex mi nic neříká. Dělám ho jen proto, abych měla klid od manžela. Ale zatím jsem se nesvěřila nikomu. Manželovi nemůžu, protože by mě tutově opustil a před kamarádkou bych se styděla. To prostě nějak zvládnu,“ říká Jana (33 let).

A jak to máš ty? Máš také nějaké své tabu, o kterém bys nikomu neřekla? Nebo jsi otevřená a nemáš zábrany mluvit vůbec o ničem? Napiš nám do diskuze.

Foto zdroj: shutterstock.com

3.6.2016 4:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist