Nutriční terapeutka – člověk jenž ovládá kalorie

Nutriční terapeutka. To je titul u nás ještě ne zcela známý…
Co je v tomto povolání denním chlebem a kdy je dobré odborné vědomosti a zkušenosti vyhledat Jak se nenapálit a nechat si správně poradit Zabývá se nutriční terapeutka také sportovní aktivitou, sestavuje cvičební plány a posiluje vůli v tělocvičně
Na zásadní otázky ze světa kilogramů, centimetrů a zdravé výživy, dnes Femině odpovídá Julie Zákostelecká. Zajímá Vás zdravý životní styl Ptejte se i Vy…

Nutriční terapeutka. To je titul u nás ještě ne zcela známý…
Co je v tomto povolání denním chlebem a kdy je dobré odborné vědomosti a zkušenosti vyhledat

Nutriční terapeutka je odbornice přes výživu. Dříve se tato pozice nazývala dietní sestra. Nutriční terapeutkou se stává studentka, která absolvuje Vyšší zdravotnickou školu, obor Diplomovaná dietní sestra. Po vstupu do EU se tato pozice nazývá nutriční terapeutka.

Nutriční terapeutka se vyzná ve všech oblastech výživy. Ví, jakou stravu má doporučit pacientům s určitým onemocněním, jako např. diabetem mellitem (cukrovkou), hypertenzí, aterosklerózou, dnou…..Samozřejmě se také zajímá o pacienty s nadváhou, kterým umí sestavit redukční jídelníček podle zásad správné výživy. Také umí stanovit stravu anorektičkám, bulimičkám, těhotným a kojícím ženám a alergickým pacientům.

Nutriční terapeutka by se měla snažit o osvětu v oblasti výživy. Mnoho zdravotnických pracovišť pacientům předepíše léky na určité onemocnění, ale málokteré informuje i o změně výživy, což je špatné, jelikož právě výživa ovlivňuje mnoho pochodů v těle a může některým onemocněním předejít či je alespoň zmírnit.

Doporučovala bych proto pacientům, aby se vždy zajímali o to, zda se k jejich onemocnění nevztahuje nějaká „dieta,“ kterou by měli dodržovat. Určitě je strava důležitá při všech civilizačních a orgánových onemocněních.

Existují nějaká laická doporučení, podle jakých kritérií „vyhledat“ tu pravou speciálně pro nás Jsou například stejně jako pediatři či dentisté, zaměřené pouze na dané věkové kategorie

Nutriční terapeutky působí v nemocnicích, zdravotnických zařízeních, lázních a také v poradnách výživy. Je těžké si najít tu pravou. V některých nemocnicích a lázních působí nutriční terapeutky spíše jakousi administrativní pracovnici, což se mi ani trochu nelíbí. Sedí v kanceláři, tisknou normy pro stravovací provoz a za pacienty jdou jen málokdy. Někteří pacienti třeba ani o pracovní pozici nutriční terapeutky neví, jelikož se s ní nikdy nesetkali. A to je špatně. Já osobně si myslím, že nutriční terapeutka by se měla s pacientem setkávat, co nejvíce, aby ho mohla informovat o výživových doporučeních, odpovídat na dotazy a podobně. Mrzí mě, že v některých nemocnicích to tak není.

Proto bude asi pacient dlouho pátrat po té pravé nutriční terapeutce. Osobně si myslím, že tou nejlepší volbou bude navštívení poradny či centra, kde nutriční terapeutky pracují a věnují se jen a jen pacientovi. Prodiskutují s ním jeho zdravotní stav, jídelní zvyklosti, oblíbená či neoblíbená jídla, alergie na potraviny.Pokud jde o snižování nadváhy, tak pacienta zváží, změří mu podíl podkožního tuku a obvod pasu. Po zjištění všech potřebných informací mu navrhnou jídelníček, který bude ušit přímo jemu na míru.

Některé nutriční terapeutky se samozřejmě zaměřují na určité věkové kategorie (např. na dětskou obezitu), ale měly by být schopny poradit všem věkovým kategoriím.

Zabývá se nutriční terapeutka také sportovní aktivitou Doporučuje například osobního trenéra, či sama konzultuje cvičební plán se stavbou jídelníčku

Myslím si, že sportovní aktivitou se zabývají nutriční terapeutky, které se o výživu opravdu zajímají. Opět to bývají spíše terapeutky, které pracují v centech či poradnách. Některé odbornice přes výživu jsou schopné pacientovi doporučit jak cvičební plán, tak i trenéra. S cvičební aktivitou potom počítají i při sestavování jídelníčku.

It-is.cz/terapeutka

Příští týden budeme s paní Zákosteleckou řešit otázku nejčastějších chyb ve svých stravovacích návycích. Ptejte se i Vy…
Napište nám své otázky na adresu info@femina.cz pod heslem NUTRIČNÍ TERAPEUT
a nebo je přidejte do komentářů k článku.

6.11.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist