Ničí preparáty na podporu sexuálních funkcí plodnost?!

Jaký vliv mají léčiva a potravinové doplňky na podporu sexuálního apetitu na primární funkci pohlavních orgánů? Je ohrožena reprodukce?

Přípravky na muže i ženy nepopiratelně působí, je proto namístě vzít v potaz jejich vliv na plodnost. Nabízíme vám srovnání volně dostupných údajů o některých těchto přípravcích.

Na jakém principu tedy fungují nejznámější léčiva na poruchy erekce, kterými je viagra, levitracialis? Všechny tyto léky zabraňují odbourávání chemické látky, která je zodpovědná za udržení krve v komůrkách topořivých těles v penisu. Vědci doposud nepředstavili studie o vlivu levitry či cialisu na plodnost, u viagry však již byly provedeny některé testy. Zjištění vědců z Queen´s University v Belfastu rozvířila diskuse o tom, zdali by měli být její uživatelé upozorněni na fakt, že jedna 100 miligramová pilulka významně urychluje stárnutí hlavičky spermie, čímž znesnadňuje její průnik do vajíčka. To je negativní zpráva především pro mladé muže, kteří viagru neužívají k řešení problémů s erektilní dysfunkcí, ale považují ji za zdroj zábavy a povyražení. Kvalita spermatu mladých mužů se přitom dlouhodobě zhoršuje vzhledem k vlivům vnějšího prostředí a také nezdravým životním návykům.

Dalšími prostředky, které navracejí sexuálnímu životu jeho starý náboj, jsou i potravní doplňky. Jaká jsou rizika spojená s jejich užíváním? Pravděpodobnost nevhodné kombinace s léčivy je velmi malá, protože jsou často založeny na přírodní bázi anebo pracují s látkami, které jsou tělu vlastní. Mezi typické produkty tohoto druhu patří např. Argin-IN, Clavin či Eregma Power. Prvně zmiňovaný produkt obsahuje unikátní formuli látek s názvem MagisteriuM, která zajišťuje přísun složek nutných pro zdravé fungování pohlavních orgánů a jejich dobrou kondici. Funkční složka Clavinu, Clavertin 11 (kombinace l-argininu a ikariinu), byla testována na kancích, a byl u ní prokázán významný vliv na kvalitu ejakulátu. Toto zkoumání provedli vědci v České republice v průběhu roku 2005 prostřednictvím projektu Fertility 1 Study. V souvislosti s potravinovými doplňky na podporu sexuální apetence tedy lze hovořit o jednoznačných benefitech spojených s jejich užíváním.

Studie Fertility 1 se mimo jiné zaměřuje na popis účinků funkčních složek těchto preparátů, mezi něž patří l-arginin. L-arginin je látka přirozeně produkovaná lidským organismem a jeho tvorba se soustřeďuje do oblasti ledvin, jater a mozku. Ovlivňuje metabolismus oxidu dusnatého v těle, který je zodpovědný za rozšiřování cév, a klíčový pro kvalitní erekci a následně také spermatogenezi. Výsledky studie ukázaly, že koncentrace spermií u kanců vzrostla o 16 procent, a to v období, kdy jejich počet v ejakulátu v závislosti na roční době spíše klesá. Spermie také pod vlivem Clavertinu 11 přežívaly v průměru o 8 procent déle.

Pokud bychom tedy měli hodnotit vliv přípravků pro povzbuzení libida či mírnou úpravu sexuálních funkcí, léčiva krom své primární funkce nepřinášejí uživateli přidanou hodnotu v podobě zlepšení plodnosti. Péče o zdravý životní styl by však ve snaze podpořit fertilitu měla být první a samozřejmou volbou.

Zdroj: Previa CR

14.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist