Neumíš se ani na vteřinu zastavit? Nauč se najít vnitřní klid

Dnešní doba jen nahrává různým úzkostem a neurózám. Už neumíme být v klidu a cítíme vnitřní napětí. Není divu. Svět se točí snad čím dál rychleji, musíme zvládat nejen práci, ale i domácnost, být dokonalými manželkami, matkami a v neposlední řadě také kámoškami, parťačkami na večírky a na sportovní aktivity. Na obyčejnou procházku lesem už zkrátka není čas a my tak ztrácíme vnitřní klid. Jak ho zase najít?

jak-najit-vnitrni-klid-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Kdeco tě rozhodí, stačí maličkost a máš nervy na pochodu a někde uvnitř tebe to pořád vře? Nemůžeš změnit své okolí a zastavit svět. Pokud se nechceš odstěhovat někam na Šumavu a bydlet uprostřed lesa v opuštěné chaloupce, budeš si muset ten klid najít u sebe. Není to tak těžké, tady máš pár super tipů, jak na to:

Zastav se

Žijeme v hektické době, a zatímco před více než sto lety bylo běžné, že lidé po práci rozjímali a když padla tma, tak si při svíčkách povídali, dneska nic takového nehrozí. Kolotoč povinností začne už od rána a nedokážeme vypnout ani při zábavě. Když máme chvíli klidu, hned ji vyplníme brouzdáním po internetu, telefonováním nebo začneme pro jistotu dohánět resty, a dokonce i z domova otevíráme pracovní notebook. Ale kdy jsi naposledy jen tak seděla na lavičce a nedělala vůbec nic? Vůbec nic znamená opravdu nic, tedy ani focení si selfie a sledování, kolik už mám lajků na sociální síti. Jen se tak dívat na kolemjdoucí a nechat myšlenky volně plynout. Pokud se tohle naučíš, nebude dlouho trvat a konečně pocítíš vnitřní klid.

Vizualizuj si

Jestli tě nebaví dívat se kolem, protože ve tvém okolí jsou jen šedivé paneláky, nauč se pracovat s představivostí. Vizualizace je nejlepší mozkový jogging. Sedíš v přecpané čekárně u doktora, kde na tebe každý prská bacily? Zavři oči a dívej se, jak ležíš na písečné pláži u šumícího moře, zapadá slunce a vane příjemný vítr. Paráda. Představa moře je nejčastějším obrázkem při řízené relaxaci, ale sama si přijď na to, kde ti bude ve svých představách nejlépe. Třeba je to teplá postel nebo nějaké hezké místo v lese.

Selektuj, co je důležité

Vždy jsme záviděli těm lidem, co je nevytočilo téměř nic. Ujel jim autobus před nosem, jen pokrčili rameny, vytáhli si knížku a počkali na další. Tohle tedy dokáže málokdo. My ostatní většinou nadáváme, přešlapujeme na místě a představujeme si černé scénáře, co se stane, když přijedeme pozdě. Jenže se pravděpodobně nestane nic hrozného, akorát to, že budeme mít o pár vrásek víc, žaludeční neurózu a zase o trochu větší krůček k infarktu. Proto přemýšlej nad tím, co je opravdu důležité a zbytek hoď za hlavu. Nemá cenu si dělat vrásky kvůli něčemu, co je malicherné a na co si druhý den nikdo ani nevzpomene.

Buď součástí vesmíru

Pokud ti ta selekce nejde sama od sebe, pomáhá na to představit si celý svět z pohledu odněkud z vesmíru. Zkrátka, když se pořád zaobíráš každodenními problémy, snadno propadneš tomu, že ti přijde důležitá kdejaká blbost. Podívej se na vše s odstupem a představ si, že tohle vše pozoruje nějaký človíček žijící na jiné planetě. Z hlediska celého vesmíru je pak rozbitý talíř, nepovedená bábovka nebo nějaký společenský přešlap nicotná záležitost.

Nauč se rozhodovat

Ptáš se, jak rozhodování souvisí s vnitřním klidem? Docela dost. Protože pokud se naučíš za svým rozhodnutím stát, nebudeš se tolik trápit a neustále po nocích přemýšlet, že jsi měla volit jinak. Zkrátka ty věci, které určuješ jen ty, ať už v soukromém či profesním životě, jsou prostě jen na tobě, a tak se nauč je rychle vyřešit, a pak to hoď za hlavu. Někteří filozofové říkají, že tvoje rozhodnutí je to nejsprávnější právě proto, že to bylo tvoje. Docela úleva, ne? Uvidíš sama, že když si budeš stát za tím, co jsi řekla a jak ses zachovala, budeš vnitřně silnější.

Zkus také nějaké meditace, na internetu jich najdeš celou řadu. Tady máš třeba jednu, která baví nás:

A co ty? Umíš se na chvíli zastavit a zklidnit se? Nebo pociťuješ vnitřní neklid? A jak proti tomu bojuješ? Napiš nám do diskuze nějaký tip, jak se celkově dát do pohody.

Foto: Shutterstock.com

28.5.2019 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist