Není čaj jako čaj

Sychravé podzimní večery si mnohé z nás nedovedou představit bez šálku dobrého čaje. V obchodech dnes můžeme vybírat z opravdu široké nabídky. Víme ale vždy, co kupujeme?

Blahodárné účinky čaje jsou známé lidstvu už po tisíciletí, i když k nám do Evropy se dostal teprve před několika stoletími. Počátky pití čaje jsou spjaty s několika legendami, jistý je z nich však zejména jeho původ, který nalezneme v Číně. Především zde se také do dnešních dnů udržela tradice čajového obřadu, který napodobují lidé v různých koutech světa. Hektická doba však přeje bohužel čajům průmyslově zpracovaným, z nichž některé navíc označení „čaj“ nesou neprávem. Pojďme se nyní podívat lahodnému moku trochu „pod pokličku“. Jeho druhy rozlišujeme především podle stupně oxidace (nazývané také poněkud nesprávně fermentace) a dalších úprav, kterými lístky čajovníku procházejí.

[[related]]

Černý čaj
Obecně jsou všechny čaje vyšší jakosti zpracovávány ručně, mechanicky, do sáčků, na které jsme zvyklí, se dostává strojově zpracovaný méně kvalitní čaj. Začít můžeme v západní Evropě historicky nejoblíbenějším černým čajem. Při jeho zpracování dochází k plné oxidaci, která je podmíněna narušením čajových lístků, a následnému vysoušení. Patří sem například známý cejlonský čaj. Typická je pro něj výrazná barva i vůně a značný obsah kofeinu.

Zelený a bílý
Zelený čaj se způsobem produkce nachází mezi čajem černým a bílým. Oxidace je u něj po porušení lístků pozastavena, a k úplné chemické reakci jako u černého čaje tedy nedochází. Což má za následek světlejší barvu výluhu i specifickou chuť a vůni. Právě tomuto druhu jsou připisovány významné pozitivní účinky na zdraví. Obsahuje třísloviny, minerální látky, vitamíny a mnoho prospěšných složek, které pomáhají například v boji proti tzv. civilizačním chorobám (oslabení imunitního systému, vysoký krevní tlak, cholesterol i cukr, kožní onemocnění, znamenitý je při chronické únavě). Příprava tohoto čaje má svá pravidla, která vyžadují značnou trpělivost.
Na konci pomyslné stupnice se nalézá bílý čaj. Je to čerstvý, přírodní produkt, jelikož kromě sušení neprochází žádnou úpravou. Proto není téměř zabarven a chuťově je spíše delikatesou než běžným nápojem.

Ovocné „čaje“
Ovocné a bylinné „čaje“ se nevyrábějí z čajovníku, ale z listů různých rostlin, keřů a stromů. Jejich název je proto zavádějící. Nicméně jsme si na něj již zvykli. Proti bylinkovým čajům nelze nic namítat, pokud to s jejich spotřebou nepřeháníme. Léčivý účinek se může v opačném případě vyrušit či způsobit obtíže jiného druhu. Proto si při jejich konzumaci vždy hlídejme koncentraci, vypité množství a u různých směsí i složení.

Speciální a „hubnoucí“ nálevy
I zde se nejedná o produkty čajovníku, ale většinou o exotické rostlinstvo. Mezi nejznámější patří  maté, lapacho či rooibos. Jsou jim přisuzovány povzbuzující účinky a příznivý vliv na organismus. U některých se můžeme setkat dokonce s tvrzením, že podporují hubnutí. V tomto případě je to stejné jako u směsí přímo prodávaných jako čaje na hubnutí. Samotné popíjení čaje vás tuků nezbaví, ale pokud vám chutná, může být příjemným podpůrným prostředkem při dodržování pitného režimu a zdravého životního stylu.

A jaký je váš oblíbený čaj? Máte nějaký tip na lahodnou přípravu?

Foto zdroj: profimedia.cz

7.12.2012 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist