Nechuť k sexu… může za ni pilulka?

Antikoncepční pilulka – jeden ze zásadních vědeckých vynálezů 20. století, bez něhož si spousta žen vůbec nedokáže představit život.

Jenže je tu nová neradostná zpráva. Vědci totiž objevili nežádoucí vedlejší efekt. A nejde už jen kupříkladu o křečové žíly či přibírání na váze. Badatelé zjistili, že ženy, které užívají dlouhodobě antikoncepční pilulku, jsou daleko méně spokojené se svým sexuálním životem!

Pilulka má totiž vliv na šťastný, nebo v tomto případě spíše nešťastný partnerský vztah. Ženy, které ji polykají, se cítí být sexuálně frustrované. Zdá se, že jim v posteli úplně nevyhovuje jejich partner, kterého shledávají na rozdíl od žen, jež antikoncepci neberou nebo se chrání jinak, méně atraktivním. S dalšími „položkami“ partnerského vztahu, jako je například péče o dítě či pocit ochrany, jsou ale naopak nadmíru spokojené. Podle výsledků výzkumu dokonce „pilulkové“ ženy také méně častěji partnera opouštějí – jejich vztah trvá v průměru o dva roky déle!

[[related]]

Pilulka = delší vztah se špatným sexem?
Ano, tak přesně k tomuto závěru došel mezinárodní vědecký tým vedený americkým doktorem Craigem Robertsem, který spolupracoval také s českými vědci. Zkoumáno bylo 2 519 matek z Čech a USA. Vědci se jich ptali zejména na jejich všeobecnou spokojenost s otcem jejich dětí, ale také konkrétně na sexuální život. Část dotazovaných žen brala pravidelně pilulku, zatímco druhá část antikoncepci neužívala.

Výsledky jejich průzkumu zformovaly následující teorii: ženy jsou normálně naprogramovány tak, aby si hledaly testosterony napěchovaného mužného partnera, s nímž lze snadno založit rodinu. K něžnějším typům mužům pak vzhlížejí jen v neplodných dnech. Jenže antikoncepční pilulka tento přirozený cyklus zcela ruší. To má za následek, že příslušnice něžného pohlaví přestávají mít zájem o maskulinní typy mužů a naopak upřednostňují citlivé a empatické partnery.

Řešení existuje
Teorie je to pěkná, ale co si počít v praxi při výběru partnera? Rada badatelů je velmi prostá: žena by měla přestat brát několik měsíců před svatbou antikoncepční pilulku, aby se ubezpečila, zda chce skutečně právě s tímto partnerem sdílet nejen manželské radosti a povinnosti, ale také lože.

29.8.2012 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist