Nebezpečný trend z Ameriky. Pozor na „zázračnou“ pilulku!

Necítíte se dobře? Jste ospalá, nebo naopak nemůžete usnout? Psychicky deprimovaná? Nebo jen potřebujete nastartovat mozek? V dnešní době už exisují pilulky na cokoliv. A závislost na nich je nejčastěji problémem žen v produktivním věku!

V padesátých letech řešila generace žen v domácnosti nudu dávkou barbiturátů, o dekádu později přišlo na řadu valium, kterému dopřál věčnou slávu song od Rolling Stones „Mother’s Little Helper (Malý pomocník matek). V sedmdesátkách se miliony žen cpaly amfetaminy, protože chtěly být krásně štíhlé, v devadesátých letech frčela antidepresiva, hlavně prozac. Konzumaci už přes půl století podporuje drsná „masáž“ farmaceutických firem, které pilulky nabízejí jako léčivé bonbonky.

Zatím nejnovějším objevem našeho věku je „zázračný lék“ zvaný Adderall, který se stal hitem v Americe, ale poptávka po něm roste i u nás, stačí si jen projít internetové diskuse… Původně se předepisoval osobám s poruchami spánku či postiženým hyperaktivitou. Patří do kategorie léků, které dokážou zvýšit inteligenci a mentální funkce zdravých lidí. Ne náhodou je tudíž zneužíván hlavně studenty, ale další skupinu tvoří mladší ženy – ty, které v zaměstnání musí předvést stoprocentní výkon, ale i ženy v domácnosti. Například ve Velké Británii tvoří nejohroženější demografickou skupinu ženy ve věku 25 až 34 let. Průměrná žena čelí podle výzkumu stresujícím situacím 208krát ročně.

[[related]]

Můj manžel pracuje na poloviční úvazek. A po narození malé jsme to přestali finančně zvládat. Byla jsem na mateřské pouhé čtyři měsíce a pak jsem musela nastoupit do práce. Jenže jsem nepočítala s tím, že budu v takovém útlumu. Nedokázala jsem si ani vzpomenout, co potřebuju nakoupit, natož pak jednat s klienty,“ svěřila se jedna z uživatelek Gemma, která průšvih v práci „vyřešila“ tak, že si objednala dávku „zázračného léku“ na bázi amfetaminu. „Mlha v mém mozku okamžitě opadla, bylo to, jako bych si dala pořádně silné presso,“ svěřuje se Gemma, kterou ale brzy postihly i vedlejší efekty: živé sny plné nočních můr, tedy když už dokázala usnout, nervozita, úzkost, chvění…

Problémem podobných prášků je fakt, že jich člověk potřebuje čím dál více. A zbavit se závislosti je velké martýrium, které trvá několik týdnů.  Při odvykání člověk trpí depresemi a velkou únavou.

Jediná rada, která existuje, je: nikdy nezačínat. Lékaři rovněž varují před koupí léků na internetu. Nejenže nevíte jejich chemické složení, ale léky se často skladují ve velmi nevyhovujících, často zatuchlých prostorách, v nichž třeba močí psi.

 

Foto: Profimedia.cz

16.1.2013 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist