Muži versus ženy – kdo je lepší obchodník?

Akciový trh je tradičně považován za dominantu mužů – zmíníte-li se o pohybu cenných papírů před kamarádkou, vytřeští na vás oči a zeptá se, proč na ni mluvíte španělsky. Ano, statistiky ukazují, že muži obchodují s akciemi mnohem více než ženské pohlaví. Otázkou je, zda jim to více vynáší.

Proč jsou muži ochotnější investovat do akcií častěji než ženy? Máme hned dvě psychologická vysvětlení. Muži jsou adrenalinové plémě nabité hormonem testosteronem, který jim dodává větší odvahu a ochotu riskovat. Proto často sáhnou po rizikových akciích, z nichž mohou dosáhnout dvacetiprocentního zisku, přestože jsou si vědomi nebezpečí, že o dvacet procent původní hodnoty mohou naopak přijít. Druhým faktorem je společenský nátlak, který mužům stále přiděluje roli živitelů rodiny. Chlap se musí otáčet a hledat různé způsoby výdělku, aby zajistil rodinu, zatímco žena si může dovolit být v získávání peněz pasivnější. Od ní se velké výdělky neočekávají.

Američtí profesoři Brad Barber a Terrance Odean zmiňují ve své studii na toto téma také rozdíl v sebevědomí. Muži si zkrátka víc věří a nepřipouštějí si možnost neúspěchu tak silně jako jejich ženské protějšky. Mají-li peníze navíc, uloží je bez váhání do cenných papírů. Žena na druhé straně bude déle zvažovat, kam peníze investuje, poradí se s odborníkem a nakonec se rozhodne pro méně rizikové, širší portfolio nebo investiční fond s nízkým, ale stabilním výnosem.

Studie zmíněných profesorů provedená v letech 1991 až 1997 ukázala, že akciový trh skutečně ovládají muži, ale kvantita nezaručuje kvalitu. V převodu na procenta totiž vykazují větší ztráty než opatrnější a méně sebevědomé ženy. Neměly bychom se tedy trochu vzmužit a začít spekulovat? Když nám to tak jde, třeba by se nám podařilo pozvednout světovou ekonomiku!

V západním světě jsou ženy obecně odvážnější než u nás. „Žiju patnáct let v Americe a nikdo se tady nediví, když ženská nakupuje akcie. Sama jsem se vrhla na komodity a i když jsem na tom zatím nevydělala nijak moc, ohromně mě to chytlo a ležím v tom každý večer,“ říká osmatřicetiletá Hanka z Chicaga, která si spekulováním přivydělává na mateřské dovolené. S obchodováním si pohrává i dvaatřicetiletá Jarka z Prahy: „Myslím, že se více vyplatí investovat do nějaké nemovitosti, ale k tomu musíte mít větší sumu. S akciemi to zatím jenom zkouším, nechala jsem si poradit v bance.“

Tak co, děvčata, inspirovalo vás to? Dáme si příště kafe na burze?

18.1.2011 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist