Může vám láska opravdu zlomit srdce? Zeptali jsme se odborníků…

Láska je něco, bez čeho si náš život neumíme představit, ale pokud nevyjde, dostáváme se do fáze zoufalství, beznaděje, smutku a do světa hlásáme, že nám dotyčný zlomil srdce. Ale je to vůbec možné? Zeptali jsme se hned několika odborníků…

Skutečně lze srdce zlomit? Co si vlastně pod pojmem zlomené srdce představit? Jaké pocity v tomto stavu prožíváme? Jaký dopad může mít na naše tělo? A jak tento životně důležitý svalový orgán zpátky uzdravit? Zjistili jsme u dborníků:

Psychoterapeutka: Díky ztrátě milovaného propadáme zbytečné beznaději

Už pouhá představa, že by nám měl někdo ublížit, je pro mnohé nesnesitelná. Někdy se však stane, že člověk, kterého milujeme, tak vědomky či nevědomky učiní. Rozejde se s námi nebo nám jiným způsobem ublíží a našemu srdci se tak postará o velkou zátěž.

„Je to stav, kdy člověk prožívá hluboké zklamání, frustraci a někdy až beznaděj. Často situaci nerozumí a klade si otázku proč. Někdy se uklání k závěru, že je neschopný, trpí pocity méněcennosti a má dojem, že si už nikdy žádný vztah nenajde,“ popisuje situaci, které říkáme zlomené srdce, psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová.

článek

Kardiolog: Zlomené srdce má obdobné projevy jako jiné stresové situace

Psychická bolest a trápení se odráží nejen na psychice, ale bojuje s nimi i naše tělo. Kardiolog MUDr. Jan Horák, CSc., z Všeobecné fakultní nemocnice charakterizuje zlomené srdce jako emoční stres, který se může projevovat smutkem, melancholií nebo dokonce zoufalstvím. „Na naše tělo má podobný dopad jako jiné stresové situace a projevuje se tedy obdobně – bušením srdce, nespavostí, úzkostí, pocením, nechutenstvím apod.,“ vysvětluje kardiolog a doplňuje: „Emoční stres zahrnuje velkou škálu životních situací i mimo nenaplněné citové vztahy – od ztráty životního partnera či blízké osoby přes odmítání sociální skupinou, do které bychom chtěli patřit, po nejrůznější životní a pracovní nezdary.“

Syndrom zlomeného srdce opravdu existuje

Odborníci znají velmi vzácné srdeční onemocnění zvané Tako – Tsubo, jehož spouštěčem může být také stav, kdy cítíme velkou duševní bolest. Svůj exoticky znějící název dostala podle japonské nádoby na lov chobotnic, jejímuž tvaru se při svém stahování nápadně podobá levá srdeční komora pacientů, které tato nemoc postihne. „Dosti často jejímu vzniku předchází právě výrazný emoční stres a její existence může být často popisovaným úmrtím “žalem“, které se projeví relativně krátce po nějaké tragické události,“ vysvětluje Jan Horák. Navenek se projevuje velmi podobně jako známý infarkt myokardu.

článek

Odbornice na vztahy: Ne nadarmo se říká, že čas je lékem

Smutek ze ztráty protějšku vyléčí v každém případě čas. „Sice nám naše mysl nedovolí na vše hořké zapomenout, avšak bolest, kterou prožíváme, časem pozbyde na intenzitě a otupí,“ říká odbornice na vztahy Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter.com. „Důležitým faktorem, který eliminuje závažné následky zlomeného srdce, je volný průběh emocí, které se v nás nashromáždily,“ dodává.

Nepropadejte zoufalství a myslete na to, že pokud budete stále zůstávat na místě a neustále se utápět v pocitech melancholie, pouze tím svou bolest prohloubíte. „Obklopte se lidmi, které máte rádi. Působí jako nejlepší protilátka proti trápení,“ doporučuje Horáková a dodává: „Věnujte se nadále věcem, které vás bavily nebo nalezněte nový bod vašeho zájmu. Na výletě v přírodě nebo při běhání přijdete jistě na jiné myšlenky.“

Pokud jste se přesto na jednom a tom samém místě zastavili a nevidíte východisko, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Pokud by smutek přetrvával, může přerůst do závažnějších problémů od žaludečních vředů až po depresi. U většiny lidí by však mělo časem vše přebolet.

 „Zlomené srdce po sobě v naprosté většině případů nezanechá na srdci žádné stopy. Jednoho dne prostě zase vyjde zářivé slunce,“ dodává závěrem kardiolog Jan Horák.

Foto zdroj: profimedia.cz

5.12.2013 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist