Femina.cz > Články o módě > Trendy a rady o oblékání > Šaty a móda > Móda v souladu s přírodou: Budou krásné šaty ekologické?
Móda v souladu s přírodou: Budou krásné šaty ekologické?
Jíst biopotraviny se stalo velkou módou. Návštěvy farmářských trhů a diskuse, kde nejlépe nakoupit nešizené české uzeniny nebo dobrý kozí sýr jsou in. Také při výběru kosmetiky si už mnohé ženy dávají záležet na tom, aby si ověřily, že jde o přírodní produkt, který není testovaný na zvířatech. Podobný trend se objevil i v oblečení.
Udělejte si svoje zelené skóre
Vracíme se k materiálům, které před několika generacemi byly běžnou a jedinou volbou – k bavlně, lnu, konopí. Naši předkové zkrátka byli ekologičtí nikoli programově, ale kvůli tomu, že jiné materiály ani neznali. Dnes sice máme obrovský výběr syntetických materiálů, ale ruku v ruce s ním jde i stále větší počet alergiků. Právě přibývající civilizační choroby nás nutí vracet se zpátky ke svým kořenům, a to i ve výrobě oděvů. Pro velké výrobce, kteří chtějí zjistit, jak jsou na tom v oblasti ekologie svých výrobků se, v srpnu 2010 začala testovat beta verze nástroje zvaného Eco Index, pod vedením sdružení průmyslu outdoorového oblečení Outdoor Industry Association a European Outdoor Group. Jde o software, ve kterém firma vyplní nejrůznější otázky mapující celou výrobu od získání surovin, přes jejich zpracování až po konečnou recyklaci. Podle zadaných informací potom vznikne výsledné ekologické skóre. Za porušování zásad zeleného života jednoduše ztrácíte body.
Slavnostní šaty – inspirativní fotogalerie
Oblečení i z PET lahví
Součástí celé ekovýroby není jenom využívání přírodních materiálů. Pozornost se v Eco Indexu věnuje i tomu, zda jsou dělníci v továrnách adekvátně placeni za svoji práci a v jakých podmínkách výroba probíhá (tedy žádné přesuny výroby do zemí třetího světa kvůli levným pracovním silám). Výrobky podle něho mají vydržet delší dobu, čímž se vyrobí oblečení méně a dojde k logickému šetření jak výchozích surovin, tak i energie. Co nejvíce materiálů se bude znovu používat, což dává zelenou jak secondhandovému oblečení, tak třeba i využití materiálů z recyklace PET lahví. Podstatný bude i systém norem kvality vypovídající mimo jiné i o tom, zda proces výroby proběhl v podmínkách přátelských našemu životnímu prostředí (minimální použití chemických barviv apod.).
Přátelskou módu propagují giganti i studenti
Zatím ještě neexistuje žádné nařízení či mezinárodně platná norma, která by jednoznačně výrobcům určovala co ještě je a co už není eko. Zelená móda se proto stala spíše osobní iniciativou samotných výrobců nebo módních návrhářů. Do projektu Eco Index se ale už zapojili i giganti jako firmy Nike nebo H&M. Příkladem odvážlivců z řad návrhářů zase je Britka Kate Fletcherová, která se specializuje na ekokolekce a samozřejmě už dávno není sama. S přírodními materiály rádi experimentují a propagují je i studenti oděvních škol, jako například ti z britské Kingston University. Dokazují lidem, že biomóda nutně nemusí být bez nápadu a v nevýrazných odstínech, naopak. Zdejší studentka Stefanie Nieuwenhuysová letos na jaře na přehlídkových molech s úspěchem předvedla výstřelek – šaty vyrobené z odštěpků dřeva a nebělené bavlny.
Módní doplňky – inspirativní fotogalerie
Zajímáte se při nákupu oblečení, zda bylo vyrobeno z přírodních materiálů a ekologicky šetrným způsobem?
Foto zdroj: profimedia.cz