Mlýnky na kávu

Než půjdete koupit nový kávomlýnek, rozhodněte se, jaký chcete: ruční, elektrický, integrovaný do kávovaru, nebo jako nástavec kuchyňského mixéru či robota?

Chcete-li ušetřit, podívejte se na půdě nebo na chalupě, jestli tam nenajdete starý mlýnek po babičce.  Má-li neobroušené mlecí kameny, řádně ho vyčistěte a můžete ho používat. Kvalita mletí může být lepší než u některých nových elektrických mlýnků.

Budete-li pořizovat nový, stanovte si částku, kterou jste ochotni investovat. Kafemlýnky fungují v zásadě na dvou principech, které ovlivňují kvalitu mletí. Ruční a dražší elektrické fungují na principu mlecích kamenů, které kávová zrna mechanicky rozdrtí. Výhodou toho způsobu mletí je, že částečky výsledné kávové drti jsou zhruba stejné velikosti. Kromě toho se při něm uvolní větší množství éterických olejů, které nápoj po spaření krásně provoní.

Mlýnky na kávu druhého typu pracují na tzv. tříštivém principu. Kávová zrna jsou rozsekána pomocí ostrých, rychle rotujících nožů na drť. Ve výsledku je ale kávový prášek umletý tímto způsobem nestejnoměrné velikosti a příliš hrubý. Při vysokých otáčkách a delší době mletí zase hrozí přepálení kávy, která pak zhořkne. Výhodou tříštivých mlýnků je nízká cena, dlouhá životnost, snadné čištění, i univerzální použití – můžete v nich sekat byliny, ořechy nebo koření. Můžete si také nastavit různou hrubost mletí.

Pro milovníky opravdu dobré kávy jsou tedy lepší ty s mlecími kameny. Z toho také vychází doporučení v úvodu článku, abyste se nejprve poohlédli po nějakém starém po babičce nebo v bazaru. Nemusí sloužit jen jako dekorace.

Tyto mlýnky ale mají i své nevýhody. Například čištění je značně problematické, protože mechanismus je sešroubován uvnitř těla mlýnku. Čistění je důležité, protože zbytky kávy uvnitř mlýnku časem zhořknou nebo můžou chytit plíseň a tuky obsažené v kávě a zachycené na kamenech žluknout. Tyto nečistoty by ovlivnily i chuť nově umleté kávy.

Foto: Thinkstockphotos.com

24.1.2011 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist