Míváš deprese, fobie a úzkosti? Neuvěříš, co za ně může!

Je zle! A to pro všechny vyznavače lenošení. Závěry nové studie ukazují, že za naše špatné duševní stavy a „depky“ si vlastně můžeme sami. Riziko jejich vzniku totiž roste v závislosti na čase, který prosedíme. Jestli je křeslo i tvůj nejlepší kámoš, jsi v ohrožení!

Zase leje jako z konve a člověk by ven ani psa nevyhnal. Zalezeš pod deku, hupsneš na pohovku, pustíš si romantický film, nebo jen tak brouzdáš po sociálních sítích. Najednou je večer a ty si uvědomíš, že jsi celý den strávila ve sladkém nicnedělání. Stává se ti to často? Odpočinek je sice potřeba, ale všeho moc škodí – a „gaučingu“ zvlášť! Z téhle záliby totiž nic dobrého nekouká.

Když se nepřítel tiše blíží

Deprese a úzkosti patří mezi potíže, které lidé často přecházejí s tím, že vlastně o nic nejde. Mnozí je nedokáží rozlišit od špatné nálady a navštíví odborníka jen v případě, že tento stav přetrvává podezřele dlouho. Jenže to už je za minutu dvanáct a léčba bývá mnohem náročnější!

Odhaduje se, že duševními chorobami trpí na světě 27 milionů jedinců. Ani u nás situace není nijak růžová, protože podle statistik je mezi místními přibližně 10 procent pacientů s touto diagnózou. Proč se to šíří jako lavina? Za vším nehledej ženu, ale jeden proklatý kus nábytku!

Nesedávej, panenko v koutě…

Nová studie prokázala, že nadměrné sezení způsobuje deprese, úzkosti a s tím spojené fobie. Ať už tedy v téhle poloze sleduješ televizní obrazovku, monitor počítače nebo šéfa v kanceláři během pracovního dne, s duševní pohodou se můžeš pomalu rozloučit.

„V naší moderní společnosti narůstají symptomy různých úzkostí, kterým předchází sedavý životní styl,“ vysvětluje hlavní autorka studie Megan Teychenne z Deakinovy univerzity v Austrálii. No jo, jenže na jak dlouho se tedy můžeme posadit, abychom byli z obliga?

120 minut, hazard jako blázen

Při shromažďování výsledků výše zmíněné studie vyšlo najevo, že téměř 40 procent studentů, kteří tráví více než dvě hodiny denně „trůněním“ u stolu, má znaky duševních chorob. Samozřejmě na rozdíl od těch, kteří touto činností tráví méně času. Jak to? Vědci si dlouho lámali hlavu a hledali odpověď přesně na tuhle otázku. Konečně přišli s očekávanou hypotézou. Hoříš zvědavostí?

Lenoch, ten tvrdý chleba má

Přílišným posedáváním si člověk narušuje spánkový cyklus a to má za následek zhoršení metabolismu. V krvi tak vzrůstá hladina hormonu, který ovlivňuje stres. Takže když se spojí nedostatek kvalitního spánku s věčnou nervozitou, klube se z toho deprese a úzkost jak vyšitá. Takový je názor odborníků, kteří ale naštěstí vědí, jak zabránit nejhoršímu.

Tajemství emotivní pohody se skrývá ve zvýšení fyzické aktivity. Pohyb, pohyb a zase jenom pohyb! Vezmeš si to k srdci? Jestli pracuješ v kanceláři, zbývá už jen poslední problém. Přesvědčit zaměstnavatele, že pracovní dobu můžeš absolvovat jedině tehdy, když si občas odskočíš na procházku. Ten bude asi zírat, co?

Co si o tom myslíš ty, opravdu je lenošení tolik nebezpečné pro psychiku? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem! My jsme z toho byli trochu na rozpacích, dokud jsme neviděli tohle video. Teď už můžeme potvrdit, že dlouhé sezení fakt jednoho zblbne!

Foto zdroj:shutterstock.com, 

18.8.2016 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist