Milostné vzplanutí v práci? Může to fungovat?

V práci trávíme spoustu času a mnohdy zjistíme, že z kolegů jsou přátelé a občas i něco víc. Je dokázáno, že až osmdesát procent vztahů vzniká právě na pracovišti. Ale dá se takový vztah zvládnout? A může fungovat?

Doba, kterou v práci trávíme, vůbec není krátká. Minimálně osm hodin denně sedíme v kanceláři s lidmi, kteří se zajímají o stejné věci a často jsou i podobně staří. Některé firmy do svých týmů prvoplánově přijímají pracovníky s podobnou povahou, aby si rozuměli a vytvářeli tak harmonickou atmosféru. Není tedy překvapením, že zcela pracovní vztah někdy přeroste v milostné vzplanutí. Avšak nechceme-li své pracovní místo za pár týdnů opouštět, je potřeba se držet jistých zásad.Většina z nás tuší, že láska na pracovišti může přinášet spoustu komplikací. Pro mnohé je však přitažlivá především kouzlem nedovoleného. Rčení o zakázaném ovoci, které chutná nejlépe, zde platí dvojnásob.

Třikrát měřte, jednou řežte
„Ještě než kompletně podlehnete svým citům a začnete si se svým kolegou, důkladně si situaci promyslete. Sedí s vámi přímo v kanceláři? Jste případně ochotní hledat novou práci, pokud by to nevyšlo? Opravdu věříte, že byste eventuální rozchod v práci oba ustáli? Podívejte se na celou věc s nadhledem,“ radí odbornice na vztahy Martina Horáková ze seznamkového portálu a dodává: „Hned na začátku přemýšlet o možném konci sice není příliš romantické, v tomto případě je to však nevyhnutelné. Rozhodně se do vztahu se svým kolegou nevrhejte bezhlavě.“

článek

Vztah se šéfem = dvojnásobné potíže
Pokud se zamilujete do svého nadřízeného, počítejte s mnohem většími překážkami. Především kolegové na stejných pozicích se mohou začít více zajímat o vaše pracovní výkony a zabývat se otázkou, zda vám není nějakým způsobem nadržováno nebo nejste zvýhodňováni. Snažte se svého nadřízeného lépe poznat a nenechat se ovládat pouze city. Pokud by romance neměla šťastný konec, mohla by vám na pracovním poli velmi uškodit.

Jazyk za zuby
 „Přesto, že jste zamilované a chcete s tím druhým trávit co nejvíce času, v práci na to zapomeňte. Stále travte přestávky i firemní akce s kolegy a neseparujte se od ostatních. Především se vyvarujte milostných slov a projevů. Linie oddělující práci a osobní vztah je sice tenká, je však nutné ji neustále udržovat,“ upozorňuje Martina Horáková. Nejen, že nedávejte svůj vztah na odiv v kanceláři, u skeneru nebo při vaření kávy, nehovořte ani o detailech vašeho poměru. Kolegové jsou s vaší druhou polovičkou v denním kontaktu a necítí potřebu znát peprné zážitky z ložnice. Opačné jednání by mohlo vyznít jako velmi neprofesionální. „V případě, že dáte vztahu šanci, doporučuji ho co nejdéle držet v tajnosti. Některé firmy totiž pro intimní vztahy, které se mohou promítnout na pracoviště, nemají dostatek pochopení. A pozor, někde dokonce ihned při nástupu podepisujete pravidla „hry“, která podobné vztahy přímo zakazují a jejich neplánovanou existenci podmiňují přeřazením na jinou pracovní pozici. Všechny pracovní manuály si tedy před podpisem důkladně pročtěte,“ doporučuje Martina Horáková.

článek

Konec lásky, nikoli však práce
Pokud navážete intimní vztah s kolegou, může vám to do života jak pracovního, tak osobního vnést spoustu těžkostí. Ještě horší situace může však nastat, pokud se s ním rozejdete. Přejete si sice, abyste se už nemuseli potkávat, v jedné a té samé práci to bohužel často nejde. Rozchod znamená pro většinu lidí velmi nepříjemné období, pokuste se ale i v této situaci myslet na pracovní život. S vaším bývalým přítelem možná budete muset i nadále pracovat třeba na stejných projektech. Ukončení vztahu by tedy mělo být ve velmi klidném duchu s racionálním uvažováním obou zúčastněných stran. „Pro co nejlepší zvládnutí situace, zkuste stav, který nastal, probrat s nadřízeným a zvážit možnost přesunu do jiného oddělení, či dokonce pobočky. Především nedovolte, aby váš nevydařený vztah negativně zasáhnul do vašeho pracovního života a do firemního prostředí kolegů,“ varuje odbornice na vztahy z internetové seznamky před možnými důsledky ukončení vztahu se spolupracovníkem. „Měly byste tak vedle milostného zklamání znepřátelené i pracovní prostředí,“ uzavírá.

A co vy? Už jste někdy zažily románek na pracovišti? Jak to dopadlo?

Foto: Profimedia.cz, zdroj leyter.com

24.10.2013 12:00| autor: Redakce
Více o tématu: vztah s nadřízeným

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist