Milosrdná lež partnerovi: Dávkujte ji s mírou

Lhát se nemá, říká české přísloví. Je to ale vždy a za všech okolností pravda? Minimálně v partnerství existují situace, kde je lepší trošku zalhat, než svůj protějšek pořád prudit svojí pravdou. Takzvaná teorie milosrdné lži má svoje opodstatnění.

Pohoda se dá zničit jedinou větou
Manželka se mně neustále po každém jídle ptá, jestli mi chutnalo. Mirka je sice dobrá kuchařka, ale pochopitelně není každý den posvícení. Takže někdy je jídlo super, když uvaří něco, co mám opravdu rád, Jindy je to ale prostě a jenom obyčejné jídlo. Raději ale pořád chválím,“ říká čtyřicetiletý Petr. Taková malá lež nikomu neškodí a ji potěší,“ vysvětluje svoji strategii a má pravdu. Tvrzení, že je třeba říkat vždy a za jakýchkoli okolností pravdu, v tomhle případě neobstojí. Pokud Petr svojí Mirce vytkl třeba to, že v polévce bylo málo zeleniny, dosáhl by jediné věci. Mirka by se naštvala. Mísil by se v ní vztek spojený s lítostí. Vždyť strávila přece tolik času přípravou opravdu dobrého vývaru a on veškerou její snahu shodí jedinou větou!

Každý má svoji pravdu
Každý totiž má svoji subjektivní pravdu. To, co může jeden člověk považovat za dokonalou polévku, jiného neuspokojí, protože je tam něčeho buď moc, nebo naopak málo. Pravdu si člověk vytváří podle svých vlastních zkušeností. Některé pravdy zkrátka víc ublíží, než pomohou. Schválně, řekly byste manželovi, který včera vstal po nemoci, že to dnes v posteli nestálo za nic? A pokud ano, jak byste se u toho cítily? Pokud řeknete, že dobře, patříte mezi stoupence upřímnosti za každou cenu. Jenže život není vždycky jenom o tom říkat pravdu, ale i o empatii, schopnosti vcítit se do druhého a odhadnout, co cítí, co by ho asi potěšilo. A to je mnohdy důležitější.
článek

Nic se nemá přehánět
Na druhou stranu ale není dobré se do lží příliš zaplétat. I tady totiž platí, že čeho je moc, toho je příliš. „Snažila jsem se partnerovi ve všem vyhovět tak dokonale, až mně to nějak pohltilo. Raději než jednoduchou pravdu jsem volila slova, která by ho potěšila, až jsem postupem času získala pocit, že vlastně nemám na nic žádný názor,“ vysvětluje čtyřicetiletá Jana, jak se dostala do pasti milosrdných lží. Když neustále chodíte s ním na fotbal, místo abyste si alespoň jednou vyrazili do kina nebo do parku, kam vás to táhne mnohem víc, je také něco špatně. Musíte si umět prosadit svůj názor, aniž byste se pohádali.

Všeho moc škodí
Přemírou byť drobných lží dosáhnete jediné věci: budete pro svého partnera ve skutečnosti nečitelná. Díky vašim mimikrám bude vlastně žít se dvěma ženami. Jednou skutečnou a jednou virtuální, kterou jste si vytvořila, aby se náhodou nezlobil a aby byl vždy a za všech okolností klid. Když v něm potom vypěstujete mylný dojem, že máte něco ráda, aniž je to pravda, ztratí on cestu, jak vás opravdu ze srdce potěšit. A ta se pak hledá těžko. Takže i s milosrdnou lží opatrně. Neobejdeme se zkrátka bez citu, kdy a za jakých okolností pravdu i milosrdnou lež říkat. A pokud to neumíme, nezbývá nám, než se to krůček po krůčku učit.

A co vy? Také říkáte milosrdné lži, nebo jste zastánkyně pravdy vždy a za všech okolností?

Foto: Profimedia.cz

26.7.2013 10:00| autor: Helena Stejskalová
Více o tématu: lhanípochvalapotravina

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist