MEDOVÁ PUSA

Med je jednou z příjemnějších záležitostí, kterou připouští i striktní zdravá výživa. Je nejen hojivý, protizánětlivý a díky svému obsahu samozřejmě zdravý, ale také příjemně voní a báááječně chutná. A to ještě není všechno, med má nejen sladké složení, ale také sladké tajemství….

MEDOVÁ PUSA

Využití medu je natolik všestranné, že pakliže bychom začali diskutovat o všech jeho přednostech, budeme tu až do večera. A my teprve vstáváme, tedy alespoň obrazně… Tlustá vrstva másla a samozřejmě také medu, pečlivě rozetřeného na nejlépe čerstvém pečivu, to je totiž ta pravá a oblíbená snídaně mého muže i našeho syna.
O linii se s medem obávat nemusíte, med je cukr jednoduchý a obsahuje 20% vody, z čehož také vyplývá, že s kaloriemi řepnému cukru konkurovat nemůže.

Zato se složením by si na ŽÁDNÝ MED takový klasický „řepák“ nepřišel. A když říkám žádný, myslím tím žádný. Med má ne dvě, ale rovnou tři tváře. Tou první je med TEKUTÝ, druhá podoba je ZKRYSTALIZOVANÁ a na ni navazuje i ta poslední, jež vzniká stálým mícháním krystalizovaného medu. Tento med se míchá a míchá a míchá …tak dlouho, dokud se z něho nevymíchá HUSTÁ, mléčně bílá PASTA.

Regenerační působení medu, znali již staří Římané. Ani Řekyně nebyly pozadu a věděly, že látky, z nichž se med skládá, si dobře rozumí s jejich pletí. Přejete-li si mít krásné rty, jako dámy v rouchu, začněte s pravidelným medovým potíráním. Odtud je k medové puse, skutečně jen malý krůček. A pro hladkou, pružnou a svěží pokožku bez vrásek, smíchejte med s citrónovou šťávou. Přírodní a vysoce účinná efektivní maska vás vyjde poměrně levněji a přitom si poradí i s možnými záněty jak vně, tak i uvnitř těla.

Med je přeci, hned vedle vaječných žloutků, osvědčenou záležitostí při stagnování hlasivek, a protože med je navíc známý svými blahodárnými proti bakteriálními účinky, projevuje svoje vlastnosti zejména při chřipkových onemocnění a dalších nepříjemnostech.

V kuchyni med neznáme pouze z čajové lžičky, jeho účast v receptech sladkého pečení i vaření je doslova neodmyslitelná. Další dobrou zprávou tedy je, že na medu si můžeme pochutnávat po celý rok a alergikům se senou rýmou se aktivní konzumace medu v zimním období doslova doporučuje. Měli by si prý prostřednictvím obsažených látek vytvořit jakousi pomocnou imunitu, se kterou se potom v kvetoucím a opylovávacím čase snadněji vypořádají s tradičními zdravotními starostmi.

Rozhodujete-li se, jaký med si rychle pořídíte, potom vězte, že SVĚTLÝ med z květů je plný vitamínů a je také lehce stravitelný, a proto vhodnější pro malé děti. TMAVÝ lesní med naproti tomu obsahuje silice, kyseliny a minerály, které našemu zdraví, pleti i jídelníčku jenom prospějí.

Nakonec musím připustit, že kdyby bylo všechno, co je zdravé, tak dobré jako právě med, život ve fitness stylu, by byl potom docela příjemnou záležitostí, co říkáte?
A ještě maličkost, jako každý cukr, i ten „medový“ si bohužel nakonec vyžádá návštěvu dentisty. Ale nedávejte proto med k ledu a dnes večer si hlavně nezapomeňte připít lahodnou horkou medovinou.

Příjemný den

17.2.2003 12:00| autor: Markéta Dušková
Více o tématu: med

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist