Letní výzdoba bytu

Toužíte v létě trošku zútulnit obývací pokoj, jídelnu nebo jakoukoliv další místnost v bytě či domě?

Letní výzdoba je trošku opomíjena, přitom nabízí širokou škálu nejrůznějších tradičních i trošku bizardních nápadů. Od Velikonoc daleko a k vánoční výzdobě nám to bude ještě taky nějakou tu dobu trvat. Čím si zpestřit prázdninové bydlení?


Letní luční kvítí

První tip napadne snad každého. Apropó – která z vás si někdy nepřinesla do vázy nějakou romantickou uvázanou kytici letních květů z louky? Louky sice v tuto dobu právě prošli druhou sečí, takže velké náruče ohromných kytic nečekejte. Ale spokojme se i s málem. Rostou fialové černohlávky


Plevele i keře

Nebojte se zcela netypických kombinací a nebojte se také využití plevelů. Dominantou takové vázané kytice může být třeba stonek pelyňku černobýlu. A nemáte-li po ruce luční kvítí, rozhlédněte se po keřích a stromech, i oni nabízejí zajímavé tvary listů, některé i netypické barvy (třeba červené varianty javorů a buků), anebo větvičky zkombinujte s rostlinami z luk a mezí.

Začínají se černat první bezinky, co třeba udělat aranžmá z nich? Anebo třeba taková hezká mistička, na které se bude skvět sušený lipový květ? V jednoduchosti je krása.

Spojení voda a květiny

Symbolem léta kromě květů je také voda. Naplňte vázy a ploché misky vodou a nechte na nich plavat pouhé květy jako plováčky.


Ušlechtilé krásky ze zahrady i z truhlíků

Máte-li zahradu, pak vám poskytne dostatek inspirace právě zahrada a její květinová část. A pokud vám bujně rostou pelargónie či petúnie nebo různé okrasné trávy, balkonové kopretiny či zvonky, nebojte se využít i jich. Udělejte z nich malé kytičky, malá aranžmá, která dáte do maličkých váziček nebo do obyčejných zavařovacích sklenic.

Odvážným, leč velmi nápaditým počinem je počítat s letní výzdobou bytu už na jaře a rovnou si pelargónie, lobelky či jiné letničky přesadit i do několika menších květináčů. Postupně je budete přenášet domů. Budou pak tak trochu na jedno použití, protože domácí prostředí jejich růstu nebude příliš svědčit. Ale hezky a netradičně byt ozdobí a důmyslně tak propojí balkon, lodžii nebo zahradu s obytným prostorem.

Krása v květináči z obchodu

Miniaturní růžičky jsou stále k sehnání, pomalu končí sezóna malých květináčových slunečnic a také gerber. A naopak, začínají se objevovat první kytičky chryzantém či gloxínií. Ty nejsou vyloženě letní, už nám trošku zavání podzimem, ale proč ne? Srpnová rána už mohou být chladná a mlhavá a kdo se těší na podzim, ten si rád takovou rostlinku koupí.

Nezbytné doplňky

Protože je léto hravé a veselé, nezapomeňte vše sladit do barevnosti a dobré nálady. Použít můžete obyčejný krepový papír, kterým omotáte květináče nebo vázy, různá rouna nebo barevné motouzy a bát se nemusíte ani zdobení přímo kytic. Romantické povahy si přikoupí v květinářství nějakého toho zapichovacího motýlka, který takovou krásu jen dotvoří.

Kytky ne? Tak dobroty!

A jestliže jste alergik a květinová výzdoba je vám proti srsti, nezoufejte. Čeho ještě nabízí letní příroda maximum? Přece ovoce… A tak se může stát pěknou výzdobou na vhodných místech i mísa voňavých meruněk nebo letních jablíček. Podobně jako sušené lipové květy, i tady platí, že jednoduché aranžmá zaujme nejvíce.

Nebo celkový převlek

Pokud jste hospodyňka-hračička, pak vás třeba zaujme nápad na celkový převlek bytu. Na léto se přece hodí jiné záclony, jiné barvy… V létě pověsíme zelené či žluté závěsy a do stejných převleků převlékneme třeba polštářky na gauči. Na zimu použijeme studenější modrou. Nebo právě naopak.

Vidíte, i v létě může být byt provoněný letní loukou a květy. Brzy tu bude podzim a s ním šípky, barevné listí, kaštany…to teprve bude výzva pro fantazii!!!

27.7.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist