Letní večery nemusí končit vždy v pohodě. Jak se bránit napadení?

Teplé a dlouhé dny nahrávají dlouhému posezení někde na zahrádce u prosecca nebo na dece v parku a s tím jsou spojené noční návraty domů. Všudypřítomná bujará nálada a tvé mini šaty se ti ale mohou stát osudným. Nechceme malovat čerta na zeď, ale měla by sis být vědoma nástrah, které ti při pozdní cestě domů hrozí.

napadeni-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Znásilnění je noční můrou většiny žen, ale málokterá ví, jak se správně bránit nebo útoku předejít. Samozřejmě že nejlepší je, když tě nějaký gentleman doprovodí, ale pokud žádný takový není po ruce, musíš spoléhat jen sama sebe. Poradíme ti, jak se násilníkovi ubránit.

Nechovej se jako oběť

Taky se vždy rozklepeš jako ratlík, když najednou zjistíš, že na potemnělé ulici není nikdo kromě jednoho chlapíka, co na tebe divně kouká? Tak je jasné, že nemůžeš být v pohodě a strachem se málem počůráš, ale pokud to jen trochu jde, nedej to na sobě znát. Podle odborníků bývají mnohem častěji obětmi znásilnění právě ty ženy, které se nechovaly sebejistě. Útočníka totiž přitahují slabé a křehké ženy. Když se budeš chovat suverénně, máš hned větší šanci, že si na tebe násilník netroufne. Na kurzech sebeobrany se dokonce učí i to, jak máš chodit. Pevný, sebejistý krok tě může zachránit od traumatu na celý život.

Kurz sebeobrany ti dodá potřebnou sebedůvěru

Když už jsme u té sebeobrany, tak není od věci, si na nějaký takový kurz dojít. Naučíš se tam nejen ty správné chvaty, ale také ti tam dodají kuráž ty chvaty použít. Kolikrát totiž oběti ustrnou a nejsou schopny se bránit. Není totiž naší přirozeností být agresivní, instinktivně se stále snažíme tomu druhému příliš neublížit. Proto násilník má oproti nám obrovskou výhodu, jemu je jedno, že tě zmrzačí nebo zabije. Speciálním výcvikem bys ale mohla docílit toho, že se nebudeš bát mu zatlačit palec do oka nebo kousnout do obličeje.

Dej najevo, že nejsi sama

Pokud máš nepříjemný pocit, že tě nějaký chlapík sleduje už od tramvaje a v okolí není živá duše, použij lest. Nejlepší je předstírat telefonování s někým, kdo ti jde údajně naproti. Vhodná věta je „Tak to už jsem blízko, každou chvíli se musíme vidět“ nebo dokonce „Jo, už tě vidím“. Útočník si tak může myslet, že opravdu v dálce vidíš svého přítele a vezme nohy na ramena. A nemusíš ani telefonovat, klidně zvolej někam do dálky „No konečně jdeš!“

Překvap ho

Tahle metoda nemusí sice platit na každého, ale pokud ti opravdu teče do bot, vyzkoušej ji. Musíš být zkrátka ještě podivnější, než je sám útočník. Můžeš začít kulhat nebo si pro sebe něco mumlat či se chovat nějak zvláštně. Z krásné ženy tak rázem vytvoříš podivínku, kterou násilník raději obejde obloukem. Dobrou taktikou je také předstírání nevolnosti či zvracení.

Buď připravená

Podle instruktorů sebeobrany je několik etap přepadení. První je ohrožení, kdy ale ještě útočník na tebe nesáhl a ty máš velkou šanci předejít útoku svým postojem. Pokud se na tebe vrhne, musíš zmobilizovat všechny své síly a kopat, škrábat, křičet. Ale jestli tě už povalil na zem někde v osamělém křoví, tak tady odborníci varují před obranou. Zkrátka nemáš šanci se mu už fyzicky postavit a je velká pravděpodobnost, že tvoje pěsti a škrábance ho vyprovokují k ještě většímu násilí, tedy škrcení a mlácení, které tě mohou stát život. Tím ale neříkáme, že se máš vzdát a nechat se znásilnit. Jen už musíš použít jinou taktiku. Na oko s ním spolupracuj a navrhni příjemnější místo, tím získáš čas. V první řadě musíš přestat být obětí. Velmi účinnou taktikou je také to, že mu řekneš, že s ním ráda budeš spát, protože kvůli pohlavní nemoci nemůžeš najít partnera.

Bezpečí v nočních hodinách je docela ožehavé téma, co říkáš? Co podle tebe útočníka odradí od jeho záměru a jak by se měla žena bránit?

Foto: shutterstock.com

1.8.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová | zdroj: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist