Látkové pleny ano nebo ne?

Co si představíš, když se řeknou látkové pleny? Já jsem si do nedávna myslela, že existují jen bílé čtverce z dob našeho dětství, kterými se dobře myjí okna a které moje máma používá na obklady, když někoho bolí v krku.

A ono ne. Je jich mnohem víc a ze začátku není úplně snadné se v nich zorientovat. Nepomůžou ani stohy článků redaktorek, které neviděly látkovou plenu ani z rychlíku a „někde“ si sehnaly informace. Takže jsem se rozhodla, že se do toho pustím sama a alespoň ve zkratce se pokusím pomoci, pokud bys o látkování uvažovala. Jsem máma roční holčičky, používám látkové pleny a znám jejich plusy i mínusy z vlastní zkušenosti.

Proč jsem s tím začala?

Když se mě někdo ptá, proč používám látkovky, odpovídám otázkou. Chcete slyšet delší, nebo kratší verzi? Kratší odpověď je jednoduchá – nedokážu si představit, že bych nosila dva roky dennodenně menstruační vložku. Necítila bych se dobře.

A ta delší? Věřím, že látka je přirozenější, příjemnější na kůži než papírovo-plastová plena. Pak mě taky nebavilo neustále běhat do drogerie pro balíky plen a platit za ně. Zkusila jsem si to první měsíc a stresovalo mě to. Vydat jednu vyšší částku, než neustále dokola nižší (ale ne zrovna malé) sumy je pro mě příjemnější. Ale to má každý jinak. A v neposlední řadě se snažím chovat slušně k přírodě. Nepředstavím si jednu tunu plen, která zbude po každém miminku s jednorázovkami, ale zní to jako velká hromada. Co si umím představit, je 400 (někdy se uvádí i 250) let, během kterých se pleny rozkládají.

Proč hodně maminek nezačne?

Protože neví, jak vybrat, jak správně používat, prát, sušit, co koupit a nekoupit k nim, jak si vše co nejvíce usnadnit. Měla jsem štěstí v tom, že mi na začátku radilo hned několik látkařek, které už to měly v malíku. Bylo to snazší.

Takže první, co mohu doporučit já dnes – najdi si někoho, kdo ti pomůže. Pokud ve svém okolí žádnou nenajdeš, zkus přednášku v mateřském centru nebo třeba Facebook. Tam se vždycky najde dost ochotných maminek.

Mínusy látkování

 • Počáteční investice může být vysoká (záleží na tom, jaké pleny si vybereš).
 • Nikdy dopředu nevíš, co bude tvému miminku a tobě vyhovovat.
 • Látkovky jsou objemnější než jednorázovky, musíš na to myslet při nákupu oblečení (mělo by být pružné).
 • Musíš věšet prádlo, pokud nemáš sušičku. Někdo tvrdí, že je problém praní a žehlení, ale pere pračka a je hodně typů plen, které se nežehlí.
 • Cestování je složitější, vždycky s sebou vezeš čisté i špinavé pleny. Na cestách je ale můžeš nahradit jednorázovkami.
 • Pleny musí uschnout, a to je za špatného počasí složitější.
 • Když se dítě hodně pokaká, je manipulace s látkovkou složitější, než s jednorázovkou. Látkařky to řeší separačními plenami na jedno použití (neobsahují chemikálie a v odpadu se snadno rozloží).

Plusy látkování

 • Počáteční investice se vrátí asi po devíti měsících (záleží, jak drahé pleny si vybereš, může to být i o hodně dříve, ale také později).
 • Dají se nakoupit testovací sady a vyzkoušet, co ti vyhovuje.
 • Látkovky jsou prodyšnější, takže děti mají méně opruzenin (ale i to závisí dítě od dítěte), neobsahují žádné chemikálie, vždycky přesně víš, co dáváš dítěti na zadeček.
 • Nemusíš se starat o to, jestli máš doma dost plen, máš je už napořád.
 • Na cestách a kdykoli jindy, když bude třeba, můžeš používat jednorázovky.
 • Šijí se v barevných vzorech a mravenčí barevný zadeček je kouzelný.
 • Starší dítě s tebou může věšet a snadněji mu tak vysvětlíš, proč se chovat ohleduplně k přírodě.

Některé maminky tvrdí, že se jejich dítě naučilo rychleji chodit na nočník právě díky látkovým plenám. Já to z vlastní zkušenosti posoudit ještě nemůžu, navíc si myslím, že tenhle argument neplatí všeobecně. Každé dítě je jiné. Tomu mému mokrá plena rozhodně nevadí. Často také slyším, že díky objemnosti látkových plen se děti nemohou dobře hýbat. Ale ani to nevidím jako mínus látkovek. Naše generace na látkovkách vyrostla a taky nejsme nijak pozadu.

A co ty a látkovky? Nebo jsi zastánkyní jednorázovek? Povídej… Podle nás je nejdůležitější spokojené dítě. No, mrkni do galerie, jak dokážou být dětičky sladké.

Foto zdroj: shutterstock.com

28.4.2016 10:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist