Láska v recesi: Jak hospodářská krize proměnila vztahy?

Mnohé z nás vyrůstaly se vštípeným ideálem, že na penězích nezáleží a čistá láska hory přenese. Když ale v noci nespíte strachy, zda zaplatíte hypotéku a jestli vůbec někdy splatíte vysoce úrokovanou kreditní kartu, hodnoty se převracejí. Na dané téma už byly zpracovány statistiky. Přečtěte si výsledky.

Manželské poradny praskají ve švech
Finanční problémy domácností vedou k častějším partnerským hádkám ohledně materiálních záležitostí. Nejistota, zda všechno společně zvládneme, nebo zda by bylo lepší cesty rozdělit a najít si jiné partnery, přivedla v uplynulých letech do manželských poraden o 59 procent víc párů než v dobách předešlých. „Když jste na své starosti sami, můžete se cítit velmi frustrovaně. To se pak samozřejmě dotýká vašeho vztahu a přenášíte to i na děti,“ vysvětlila poradkyně Christine Northamová, proč stále více lidí vyhledává pomoc odborníků.

Máme méně sexu
Stres má nemilý dopad na sexuální život manželských párů – z průzkumů vyplývá, že se v letech hospodářské krize milujeme méně často. (Pověstná vášnivost Řeků tak zřejmě také brzy vezme za své.) „Je těžké připadat si přitažlivě, když jste právě přišli o práci a bojíte se, že budete muset prodat střechu nad hlavou. Ve vztazích je znát odcizení,“ říká americká sexuoložka Pepper Schwartzová.

Jsme tolerantnější k nevěře
Na druhé straně, pokud sexuální vybití hledáme mimo manželské lože, máme v době recese větší šanci, že nám to u partnera projde. Celých 40 procent podvedených uvedlo, že nevěra protějšku neměla na jejich manželství žádný zvláštní vliv, a dalších 30 procent zaznamenalo jenom krátkodobé napětí. Pouze v šesti procentech případů měla nevěra druha za následek „nenapravitelnou trhlinu ve vztahu“.
[[related]]
Mění se kritéria výběru

Zatímco dříve k sobě dívky hledaly krásné a inteligentní mladíky se smyslem pro humor, dneska se dívají po finančně zajištěných zralejších mužích. Nikdo se nad tím nepozastavuje, společnost to přijímá jako normu. Kromě žen-zlatokopek se už dneska vyskytuje také pěkná řádka zlatokopů-mužů. Také oni se mnohem více dívají na postavení a příjem své partnerky, než tomu bylo dříve. Princové z Nemanic a Popelky už dneska nefrčí. Finanční jistoty se dostaly na první místo…

31.10.2011 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist