Lámavé vlasy? Možná máte silikonový šampón!

Obsažený silikon obaluje vlas ochrannou vrstvou a teoreticky by měl být pro vlasy dobrodiním. To ale jen při krátkodobém a jednorázovém použití. Máte-li šampón, kondicionér nebo masku na vlasy s obsahem silikonů, paradoxně si tím můžete vlasy docela ničit. V podstatě vám vysychají a dusí se.

„To je normální, že dostanete lupy hned po použití určitých šampónů, nejspíš budou se silikony. Málo lidí si to uvědomuje, ale jak silikony působí na vlasy, tak působí i na pokožku hlavy. Ona ochranná vrstva na pokožce způsobí, že nemůže dýchat a je podrážděná, dusí se a začíná se olupovat,“ poučila mne před časem kadeřnice. Že to je opravdu problém, dává tušit i to, že mnozí výrobci se již od silikonových příměsí distancují a nové typy – no silicone – náležitě označují. Sáhněte tedy raději po nich.

Regenerace vlasů je trochu danajským darem
Silikon měl původně udržovat vlasy regenerované a dobře rozčesatelné, navíc je nosičem jiných látek, jež v přípravku najdeme. Jenže čeho je moc, toho je příliš, zatížené vlasy mají sklony k maštění, jsou těžké a zplihlé, špatně se upravují. Ochranná vrstva paradoxně odpuzuje vodu a tak vlas může trpět nedostatkem vlhkosti. Začnou se tedy snadno lámat, jsou suché a zhoršuje se jejich textura a tím i upravitelnost – a také padají, protože „dušená“ pokožka hlavy není dostatečně vyživována a vlasové cibulky trpí. Marně pak vyživujete vlasy čímkoliv, marně činíte regenerační úsilí, vlas je jako v pláštěnce a NIC nepřijme. Vlasy mohou špatně přijímat také klasickou barvu, hena dělá problémy potom ještě víc.

[[related]]

Střídání šampónů?
V kadeřnictví seženete speciální šampóny, které jsou schopny silikony co nejrychleji z vlasů vymýt. Není ovšem každý silikon stejný, jsou rozpustné ve vodě, částečně rozpustné a nerozpustné. Ty první vymyjete dvěma či třemi mytími běžným dětským šampónem či šampónem bez silikonů. S těmi druhými se to také podaří, ale bude to trvat déle. Na nerozpustné musíte použít zmiňovaný speciální šampón, který silikon odstraňuje v podstatě mechanicky, podobně jako peeling.

Na co si dát pozor?

  • Thiconol
  • siloxane
  • cone
  • thicone
  • silane

to jsou koncovky chemikálií, jež jsou silikony, výjimku tvoří methylchloroisothiazolinone a methylisothiazolinone, to jsou konzervanty.

Určitě je lépe používat šampóny bez silikonů, i když výše uvedené nelze brát doslova. Silikony škodí spíše slabým vlasům, husté hřívě hřebíků prospívají a uživatelky s nimi nemají problém.

Jak poznáte vlasy poškozené silikony?
Když po suchých vlasech lehce přejedete nehtem či ostřím nůžek, zůstane nám na povrchu setřený velmi jemný prach. Také si všimněte, že při mytí voda na vlasech hůře drží, vlasy jsou doslova voděodolné. A v neposlední řadě jsou špatně tvarovatelné a foukatelné, nedrží tvar.

19.9.2012 10:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist