Ladíme na léto! Vyzkoušeli jsme kurz plavání pro dospělé

Plavat, abych byla přesná udržet se nad vodou, mě naučil kdysi táta. Pak jsme chodili plavat se školkou a několikrát i se školou. A výsledek? Tak nějak plavu prsa a znak. Ale neumím dýchat do vody, držím hlavu nad vodou ve stylu paní starostové. Babička plave stejně (nechce si namočit trvalou). Neuplavu toho moc a nejsem nejrychlejší, můj styl totiž není tak úplně koordinovaný.

Tohle všechno jsem věděla, už než jsem poprvé vyrazila na kurzy plavání pro dospělé. Plavu ráda, ale bolí mě za krkem. Udržet hlavu nad vodou je fuška. Nejde mi o vlasy, pár výdechů do vody zvládnu, pak se ale přestanu stíhat nadechovat a najednou nemůžu dýchat vůbec. Manžel tvrdí, že je to docela vtipná podívaná. A protože nejsem zrovna typ kabaretní umělkyně, která touží bavit davy, rozhodla jsem se s tím něco dělat a našla si kurz plavání pro dospělé. Vyrazila jsem do Říčan Na Fialku.

Vy ale neumíte skoro nic!

Začala jsem se zkušební lekcí zdarma. Co kdyby mě tam trápili, popř. se bavili na můj účet jako manžel? E-mailem jsem se na všem dopředu domluvila, upozornila je na své (ne)schopnosti i momentální fyzickou (ne)zdatnost. Zkušebně jsem se dostala do skupiny se třemi jinými ženami, které pilovaly kraula a motýlka, dávaly jeden bazén za druhým, pracovaly na své fyzičce. Tak jsem si několikrát zopakovala, že kdybych uměla plavat, nemusela bych tu být, každý umí něco a snažila se tvářit vstřícně a suverénně.

Trenér zkoukl můj styl. Upozornila jsem ho, že stojím hlavně o to naučit se dýchat do vody. Bolest krku mi plavání komplikuje nejvíc. „No, ale vy neumíte ani kopat nohama. Ruce jdou, ale také to není úplně ono. Musíme to pilovat všechno.“ Vyfasovala jsem destičku a začali jsme postupně, jeden bazén dýchání, druhý bazén nohy. Nedařilo se. Když třicet let kopete nohama po svém, těžko se to za pár minut odnaučíte. A tak jste musela ven z bazénu a trénovat nohy na suchu, pak pod dohledem u břehu a znovu s destičkou. Bylo to lepší, pár kopů prý už bylo dobrých.

Neptala jsem, se kolik je pár z celé délky bazénu. A znovu i s dýcháním, a pak i s rukama… jak mám myslet na ruce, nohy i výdechy zároveň? Trenér mi vysvětlil, že to musím alespoň zkoušet. OK, proto jsem tady. Po půl hodině jsem měla mžitky před očima a nemohla dýchat. Tak jsem pro zpestření a na odpočinek měla vyzkoušet ploutve, ať si procvičím alespoň kraulové nohy. Tak to nešlo vůbec, musela jsem je sundat, jinak bych se utopila.

A výsledek?

Už si nemyslím, že umím špatně plavat, umím se jen udržet nad vodou. Vím, co mám dělat rukama, když plavu prsa, a umím kraulové nohy (bez ploutví). Škoda, že to nejde propojit. Ale vím, co mám trénovat. Za jednu hodinu jsem se skutečně něco dozvěděla a snad i naučila. Uvidíme, jak to bude po celém kurzu. Pevně doufám, že babička se svým styl paní starostové zůstane napříště v bazénu sama.

Kdy, kde a za kolik?

Kurzy plavání pro dospělé nenabízí každý bazén, ale ve většině větších a některých menších městech ho najdete (například i v Rychnově nad Kněžnou). V Praze je to mimo jiné oddíl USK plavání, říčanský bazén Na Fialce, Klub Šipka na Praze 4 nebo Activity Club, který pořádá výuku v různých částech metropole. Ceny se pohybují od 170 do 300 Kč za hodinu. Liší se podle počtu účastníků i bazén od bazénu. Někde vám nabídnou v ceně i saunu, jinde jsou ceny nižší, ale bez bonusů. Někde je možné naskočit do rozjetého kurzu, protože jeden navazuje na druhý, jinde je pevně stanovený začátek. Záleží na tom, co si přejete. Mimo Prahu je plavání s výukou levnější. V Brně se můžete dostat i na 100 Kč za hodinu.

Plavání může být zábava, zvlášť když potkáš v bazénu někoho podobného: 🙂

Jak jsi na tom s pláváním ty? Umíš, nebo neumíš a bavil by tě kurz? 

Foto: Thinkstockphotos.com

3.6.2015 6:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist