Femina.cz > Vše o cestování > destinace > srí lanka (cejlon) > Křížem krážem Srí Lankou: S batohem na zádech a bez cestovky je to vůbec nejlepší
Horko, až se taví mozek, vějíře palem, mniši v oranžovém rouchu, chrámy, kde cítíš klid a štěstí, čokoládové děti, tuk tuky, čajové plantáže, vůně koření…To je Srí Lanka, perla Indického oceánu. Láká tě ji poznat, ale s cestovkou si...
Nejprve zjistíš, kdy tam není období monzunových dešťů, pak objednáš letenku a smíříš se s tím, že poletíš dvěma až třemi letadly, což ti s čekáním na letištích potrvá i víc než 24 hodin. To je daň za to, že budeš tak daleko. Vízum (30 USD) lze vyřídit online, ale dá se to udělat i po přistání na letišti.
Zdroj: archiv redakce
Pokud máš malý kufřík nebo krosnu, smíš ho vzít do letadla jako kabinové zavazadlo (povolené rozměry jsou na stránkách příslušných aerolinek). Má to výhodu, nemůže se ti pak stát, že tvá bagáž se „zatoulá“ a navíc netaháš zbytečná kila. Minimalismus se vyplácí, co nemáš, levně dokoupíš. Ideální základní sestava: sandály, plavky, 2x tričko, šortky, 1x šaty nebo sukně, letní kalhoty, mikina, klobouk, tmavé brýle, repelent, krém s UV 30-50, léky proti průjmu a horečce. Doporučuji nechat se také předem očkovat, přinejmenším proti žloutence a břišnímu tyfu.
Zdroj: archiv redakce
Radím ti, objednej si noclehy aspoň na první 2 dny, další snadno seženeš na místě, ceny jsou vlídné a určitě tě nezruinují. Docela důležité je mít v pokoji moskytiéru (malárii a horečku dengue přenášejí právě moskyti). A jestli vedro není to, co nejvíc miluješ, dopřej si klimatizaci. Pozor ale na velké teplotní rozdíly, mohla bys být v tropech docela slušně nachlazená…
. Zdroj: archiv redakce
Platební karta není všemocná, nezaplatíš s ní jízdné, ovoce na trhu, ani jídlo na ulici, vezmi si proto také dolary nebo eura na výměnu. 1 Kč = cca 17 rupií.
Cestování je zejména vlaky za hubičku, 15 km vyjde na 10 rupií, čili 1,70 Kč. Ve třetí třídě zažiješ nejvíc legrace, vagóny jsou otevřené, včetně dveří, sedí se i na podlaze, nožky pěkně ven. Autobusové zastávky jsou často neznačené, ale neboj se, řidič ti zastaví na mávnutí kdekoli. V otevřených busech příjemně fouká, v dražších, klimatizovaných, občas docela mrzneš.
Zdroj: archiv redakce
Jídlo pořídíš i na ulici, už za 100 - 200 rupií máš rýži s masem a kari, jen se připrav na to, že koření fakt pááálí, i když předem požádáš, aby to nebylo moc „spicy“. Prý to ale pročistí trávicí trakt…Můžeš pak uhasit žízeň šťávou z kokosu. Za 25 - 40 Rs ti ho naříznou, no a šťávu piješ brčkem. Někdy je zabalené, tudíž čisté, jindy ho tahá prodavač z umolousané kapsy…
. Zdroj: archiv redakce
Jestli jsi blondýna, připrav se na to, že po tobě budou dost koukat. Místní dívky obvykle neplavou, a když už se koupou, tak cudně v šatech, nebo mají přes jednodílné plavky tričko. Na opalování „nahoře bez“ samozřejmě zapomeň. Užívej si etno, můžeš si koupit sárí, je to pěkné a velmi ženské. Zajímavé je, že hodně mužů nosí sukni, vypadá jako ubrus obtočený kolem boků, což jim ale na mužnosti neubírá. Pokud jde o obuv, dost lidí chodí bosky. Jiní si vystačí většinou s žabkami (prodávají se i před obchodem Bati v Negombu).
Zdroj: archiv redakce
Do buddhistických i hinduistických chrámů vstupuj bosá, se zahalenými rameny a v delší sukni, tílko a šortky nejsou dobrá volba. V mešitě mají ženy oddělený prostor od mužů. V Negombu nebo Galle najdeš i kostely, které tu zbyly po kolonizátorech křesťanské víry. Skoro ve všech turisty hojně navštěvovaných památkách místní platí málo nebo nic, ty se ale připrav na menší průvan v peněžence - zkus to brát tak, že tím podporuješ jejich ekonomiku.
Zdroj: archiv redakce
Všude se ti budou vnucovat agentury, slibující zážitkové cesty po ostrově, můžeš si to ale s pomocí internetu zařídit sama, a to výrazně levněji, místní dopravou, která je sama o sobě zážitková, nebo na půjčené motorce. Nejezdi však na sever, po mnohaletém válečném konfliktu Tamilů s většinovými Sinhálci sice obě strany uzavřely příměří v roce 2009, ale napětí trvá a nějaké ty miny se tam taky stále najdou…
. Zdroj: archiv redakce
K vidění je toho hodně, určitě se ti zalíbí cesta kolem pobřeží. Ideální je začít v Negombu, odkud se, mimochodem, táhne 100 km říční kanál a jet na jih vlakem do Hikkaduwy, Galle - a třeba i dál.
Zdroj: archiv redakce
Lákavý je také výlet do vnitrozemí, třeba v Kandy najdeš jezero a chrám Buddhova zubu, který je takovou vzácností, že skříňku s ním nemáš šanci vidět.
Zdroj: archiv redakce
Objevíš stopy starého sinhálského království v Pollonaruwě a v Anurádhapuře, kde je v Bodhi Tree Temple odnož ze stromu (ficus religiosa), pod nímž dosáhl Buddha po dlouhé meditaci osvícení.
Král Ashoka velmi ctil tenhle strom, zato jeho žena a po ní i další vladaři strom neustále ničili. Pokaždé ale vyrostl nový výhonek. Jednu větev pak zasadila dcera krále Ashoky právě v Anuradhapuře. Jaya Sri Maha Bodhi, jak se mu říká, je nejsvětější bodhi strom. Buddhisté věří, že umí přivolat déšť, dokonce i zbavit nemocí. Stačí ho sedmkrát denně po sedm dní obejít, zalít vodou, ponořit se do modliteb - a vyslovit prosbu.
Zdroj: archiv redakce
1. NEJlepší domluva je v angličtině, její základy tady znají všichni. Jen nezkoušej složité věty!
2. NEJhezčí pláž je na Hikkaduwě, kde se líbí i velkým želvám, někdo má ale radši spíš méně navštěvovanou Mirissu.
3. NEJexotičtější je okolí v Kumarakandě, kde je vše, co ke Srí Lance patří: buddhistický chrám, železnice jednokolejka, krávy na silnici, záplava kytek a jižního ovoce.
4. NEJsložitější je přejít přes silnici v rušném Colombu – je to jako ruská ruleta…
. Zdroj: archiv redakce
5. NEJhloupější nápad je žvýkat denně betel (list pepřovníku potřený vápnem s drcenými plody arekové palmy).
6. NEJjižnější cíp ostrova v Galle nabízí úžasné západy slunce, pozorované nejlépe z hradeb staré pevnosti.
7. NEJromantičtější je procházka je kolem oceánu, pěkně ruku v ruce…
. Zdroj: archiv redakce