Krize mužství aneb Kde ti správní chlapi jsou?

Rozhlížíte se už několik let marně po okolí ve snaze najít si přítele či manžela? Nebo ho máte, ale cítíte se vedle něj spíše jako jeho parťák než partnerka? Také odborníci vyhlašují poplach – muži došli! Co je příčinou tohoto neutěšeného stavu a blýská se na lepší časy?

Muži jsou v tom nevinně
Tedy alespoň ti současní. Krize mužství souvisí s proměnou tradiční role rodiny a jejích členů. Dnešní mladí muži, manželé či otcové už často neměli možnost poznat v dětství vzorce chování pravého muže. Moderní společnost již několik generací nedává mnoho příležitostí k předávání toho „co dělá muže mužem“. Když k tomu připočteme vysokou míru rozvodovosti, kdy výchova dětí zůstává v mnoha případech jen na ženě, a feminizaci školství, je jasné, odkud se problém s muži bere.

Jeho otec
Jeden humorný postřeh ze života říká, že pokud chce muž ve fázi zamilovanosti do mladé a krásné dívky poznat, s jakou ženou bude za pár let žít, má se podívat na její matku. Dá se s jistotou říct, že to samé platí o opačném pohlaví. Vendula, maminka na mateřské dovolené, si dnes jen povzdychne: „Manžel vyrůstal bez otce, a i když se s ním v dospělosti stýkal, jejich vztah byl velmi napjatý. Teď si čím dál více uvědomuji, že se neumí chovat k našim synům. Nemají k němu respekt ani důvěru.“

Výměna rolí
Nic proti emancipaci, ale všeho s mírou. Blanka, která pracuje jako prodavačka, si stěžuje: „Pavel je na jednu stranu skvělý, uvaří, vypere, dokonce mi i přišije utržený knoflík, ale já pak musím skládat uhlí nebo měnit žárovky. Po několika letech už mě to začíná štvát, protože mám i fyzicky náročnou práci a někdy se vracím domů opravdu unavená. Místo hotové večeře bych pak raději uvítala odhrabaný sníh nebo opravený kapající kohoutek. Jenže jsem něco podobného viděla i u jeho rodičů, takže se asi nemohu příliš divit.“

[[related]]

Bezcita nebo citlivka?
Bára a Katka jsou kamarádky. Když se spolu sejdou u kafe, probírají naprosto opačné situace. Bářin přítel je tak citlivý, že ho rozhodí snad každá hloupost. Bára ho celý život drží nad vodou a řeší jeho záležitosti. Katka naopak říká, že její manžel v sobě nemá snad kousek citu, v práci i doma se chová naprosto chladně, slzy v jeho očích snad nikdy nezahlédla. Oba tyto extrémy jsou také dány výchovou. Chlapci, kteří si nikdy nemuseli nic vybojovat, to často neumí ani v dospělosti a při prvním problému se sesypou. Druhým doma naopak stále vštěpovali, že musejí být tvrdí a nikdy nedat najevo slabost. Obojí je samozřejmě špatně.

Co s tím?
Máme tedy rezignovat a smířit se s tím, že opravdoví chlapi už opravdu vymřeli? Nebojte se, nebude to tak hrozné. V posledních letech se opět objevují muži, kterým není cizí jejich role, jen v ní občas tápou. Důležité ale je, že se chtějí změnit. Být úspěšní v práci, ale zároveň trávit čas se svými dětmi a nestydět se za to, že doma pomáhají. A jak poznáte, že jste na takového narazila a že se opět nespálíte? Jedna psychologická příručka k tomu říká: Zatímco nezralý „chlapec“ přistupuje k ženě s touhou brát, opravdový muž má tendenci dávat. Pokud to současná generace mužů opět pochopí a vštípí svým potomkům, má svět napůl vyhráno.

30.1.2013 8:00| autor: Lenka Šimková
Více o tématu: krizeTéma rodina

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist