KOSTÝMOVÁ TYPOLOGIE Co styl, to kostým

Pro břišní tanečnici, která vystupuje či chce tančit veřejně, je rozhodující styl tance. Dnes široce používané slovo pro břišní tanec raks sharki – tedy tanec východu či orientu, může značit také pouze egyptský styl, pro který tanečnice bude volit jiný kostým než například pro turecký styl tance. Rozhodovat se bude i při výběru kostýmu na klasický tanec beledi resp. v rytmu beledi a dále pokud bude tančit Raks Al Assaya – tanec s hůlkou či Raks Al Nasha´ar neboli Khaleegy, u nás někdy zvaný jako tanec vlasů atd.

Obecně se kostým liší s výběrem tanečního stylu, rytmu hudby, osobností tanečnice a zvolenými doplňky (tanec se šavlí, závojem, činelkami, hůlkou, vázou…, při kterých tanečnice také přizpůsobuje vhodnost kostýmu k provedení tance s doplňky)

Slovníček

Za bližší zmínku určitě stojí výrazy, se kterými se pravděpodobně tanečnice dříve či později nejčastěji setká.

Bedleh – je literární arabský výraz pro šaty, v tomto případě jsou jím označeny šaty pro kabaretní styl – podprsenka a bederní pás, který tanečnice nosí na vystoupení. Nejčastěji se k nám dováží komplet pás + podprsenka na vystoupení z Egypta a Turecka.
Oba tyto styly se liší pouze zdobením a výjimečně i použitím látky, ale ani v tomto případě nelze generalizovat, protože vlivem dnešní doby jsou oba tyto styly pochopitelně ovlivněny, a běžný zákazník většinou rozdíl země původu nepozná. Podprsenka a pás jsou bohatě pošity korálky, flitry a třásněmi tak, aby efektně zdůrazňovaly pohyb těla tanečnice

Beledi Dress- od slova beledi či baladi označující lid či národ. Tyto šaty jsou většinou dlouhé, vyrobené z přírodních materiálů jako např. bavlna tak, aby dodávaly folklórní vzhled. Skládají se z kalhot a dlouhé horní části s delšími rukávy až k loktům, bez flitrového zdobení, naopak se zemitými prvky a třásněmi např. okolo volných rukávu. Nosí se k nim většinou šátek a používají se hojně k tanci s hůlkou (raqs al assaya).

Khaleegy dress nebo také Thobe Al Nasha´ar – šaty pro tanec velmi typický v Perském zálivu, většinou tančen ženami na oslavách či svatbách. Typický rytmus pro tuto hudbu je nazýván Saudi – podle Saudské Arabie, kde je tato hudba populární. Tyto dlouhé šaty jsou volně střižené s mnoha vyšitými vzory a zakrývají celé tělo; nejběžnější barvy jsou tmavě modrá a černá. Přední výstřih je krátký ve tvaru písmene V, rukávy volné a dlouhé. Jak již z názvu vypovídá, tančí se s rozpuštěnými vlasy.

Gallabiya – je uzavřením našeho krátkého přehledu šatů – toto arabské slovo je pojmenováním pro jednoduše střižené dlouhé šaty či dlouhou tuniku z bavlny. Galábie je dodnes populárním oděvem mužů v Egyptě. Může být opásaná šátkem a tanečnice si ji může obléknout po vystoupení přes kostým.

Aničku Kubešovou, exkluzivně pro ifeminu, vyzpovídala
Lenka Mášová
www.orientalnitanec.cz

18.1.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist