Kocourek: Justin Bartha

Sympatický hezoun, který se teď vrací v pokračování hitu Pařba ve Vegas, ještě nijak zvlášť neprorazil, protože v úspěšných filmech dostává jenom vedlejší role. Ale ani tak nemůžeme popřít, že by nebyl kocourek.

Někteří prožijí kariéru jako Bradley Cooper, kterého po letech rolí, co si málokdo pamatoval, jeden hit vystřelil mezi hvězdy. Většina na ten hit pořád čeká a mezitím se prostě živí jako herec. Jako Justin Bartha. Modelový příklad stovky amerických hereckých kariér.

Modrooký dvaatřicátník se narodil na Floridě, když mu bylo osm, rodina se přestěhovala do Michiganu, kde prožil dětství podle židovské výchovy. Nikdo z jeho rodiny se umění nevěnoval. Jeho otec se živil jako developer v realitách a matka jako učitelka, bratr skončil v reklamní agentuře v Kalifornii. O filmu nijak zvlášť neuvažoval ani Justin. Než si jednou na střední škole během tenisového utkání zlomil zápěstí. Kvůli němu pak nemohl sportovat a aby se zabavil, našel si na škole jinou zábavu – divadlo. Původně proto, aby mohl trávit čas s přáteli a poznávat nové holky. Rychle ale zjistil, že ho na tom přece jenom nejvíc baví hraní.

Po maturitě se tak rozhodl odstěhovat do velkoměsta New York a studovat herectví na tamní univerzitě. Později program změnil na filmová studia a kariéru začal za kamerou, jako asistent produkce na známé komedii s Robertem De Nirem Přeber si to. Sám taky napsal a natočil krátký film Highs and Lows a pilot jedné show zamýšlené pro MTV. Z té ale nakonec nic nebylo, tak se Bartha pustil do herectví. První roli bohužel dostal v krimi romanci Láska s rizikem, nechvalně proslulé jako film, kde se dal dohromady jeden z nejméně oblíbených párů showbyznysu Ben Affleck a Jennifer Lopez. Co hůř, byl to taky film, kterému se kritici i diváci vysmáli.

Aspoň divácký úspěch měla nápodoba Šifry mistra Leonarda Lovci pokladů. Vedlejší role počítačově zdatného asistenta Nicolase Cagea, který s ním a Diane Kruger po USA objevuje báné poklady Templářů nebo Aztéků, byla tak akorát výrazná, aby Barthu zařadila do složek hollywoodských castingových režisérů jako sympatický, líbivý typ na další menší postavy v nenáročných komedích. Tak se Justin ocitl vedle Sarah Jessicy Parker a Matthewa McConaugheyho v Lemře líné i v největším hitu své kariéry, Pařbě ve Vegas.

Bohužel, v téhle švandě o následcích jedné divoké rozlučky se svobodou jako ztracený ženich na plátně moc času nestrávil a větší prostor na něj nezbyl ani teď v pokračování z Bangkoku, které se neodvážilo porušit vyzkoušené a v podstatě opakuje první díl. Na rozdíl do kolegy Bradley Coopera, Bartha tak pořád zůstává hercem, kterého si v kině všimnete akorát proto, že je hezký.

Ty malé snímky, které díru do světa neudělají, ale kde má co hrát, k nám totiž nedorazí. S výjimkou příjemné skromné romance Sexy 40. Ve filmu od manžela Julianne Moore Barta Freundlicha si zahrál hodného mladíka po rozvodu, zklamaného a ztraceného v životě, který se zamiluje do čtyřicátnice (Catherine Zeta-Jones), jíž hlídá děti. „Rozuměl jsem mu. Jsem sice o něco starší, ale chápu tu touhu po spojení a solidním vztahu. Taky vím, že abych se mohl pohybovat ve světě, kde občas narazíte na oplzlé a fádní chování, musím brát sám sebe víc vážně,“ uvedl Bartha.

S hrdinou Sexy 40 sdílí i názor, že ve vztazích na věku nezáleží. „Věk mě nikdy neodrazoval. Jsou lidi, kteří jsou na svá léta moudří, a lidi, kteří jsou zase na svůj věk hloupí. Vlastně na tom nezáleží – pouto je prostě pouto,“ říká herec, který tři roky chodil s o osm let mladší herečkou Ashley Olsen.

Další zajímavosti o Justinu Barthovi:

Kamarádí s dalším židem usazeným v New Yorku, Jesse Eissenbergem. Dlouho hledali projekt, kde by si mohli oba zahrát. Vyplnilo se jim to v loňské tragikomedii o židovských drogových dealerech Božská extáze.

V roce 2006 se objevil v sitcomu Učitelé, televize NBC ho ale už po dvou měsících zrušila kvůli malé sledovanosti.

Zajímavé nabídky má aspoň z divadla. Loni si na Broadwayi zahrál ve frašce režírované hercem Stanley Tuccim, letos ho tam v létě čeká nová hra od Zacha Braffa, hvězdy seriálu Scrubs.

I když se zatím nedočkal velkého profesního úspěchu, práce ho pořád baví. „Můj život mi připadá jako ve snu. Nedovedu si představit nic lepšího. Každý den se vydávám na báječná místa a pracuju s talentovanými lidmi.“

6.6.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist