Kocourek: Jamie Bell

Billy Elliot pořád zůstává jeho životní rolí, ale za deset let už z jeho baletních piškotů vyrostl. Do zajímavého mladého herce s velkou budoucností.

Na roli třináctiletého kluka, který v hornické severní Anglii bojuje o svůj taneční sen, se ucházelo dva tisíce kluků. Když si z nich režisér Stephen Daldry vybral Jamie Bella, nikdo mu nemohl říct, že by to nebyl ten pravý. „Nebylo to pro mě ani hraní. Byl to můj život. Taky jsem schovával baletní boty do trenek, aby je neviděli mí kamarádi. Všechno jsem to zažil,“ vzpomíná Jamie, jako Billy Elliot rodák ze severní Anglie, jako Billy ustrkovaný baleťák, jako Billy poloviční sirotek.

I když jeho otec stále žije, ne v jeho životě, rodinu totiž opustil ještě před Jamieho narozením a nikdy ho nekontaktoval. „Nechybí mi. Nemůže se vám stýskat přece po něčem, co jste nikdy neměli,“ říká Bell, který o to víc miluje svou matku. „Je to nejspíš ta nejsilnější, nejvíc nezávislá osoba, co znám. Vychovala mě a mou sestru sama.“

Navíc stejně jako Billyho, i Jamieho život se odvíjí jako pohádkový doják o úspěchu, který začal výkonem tak přesvědčivým, že za něj debutant dostal britskou filmovou cenu Bafta, a pokračuje cestováním po světě za prací, kterou Jamie vidí spíš jako zábavu.

Jako v každé pohádce i tady nastávají období zkoušek. Jako hledání nového domova pro kluka, který od patnácti žil z jednoho kufru. Nejdřív zkusil New York, ale vydržel tam jenom rok, poslední dobou žije v Los Angeles, rovnou nedaleko nápisu Hollywood. Protože se jako dětská hvězda vyhnul velkým známým filmům, může tam pořád chodit ven, aniž by ho příliš otravovali fanoušci. Jeho život je prý nudný. Pokud tedy zrovna nenatáčí něco s Clintem Eastwoodem, Peterem Jacksonem nebo Stevenem Spielbergem.

I když jako herec preferuje menší a osobnější projekty a nikdo už asi nebude mít pro něj takový význam jako jeho mentor a přítel Daldry, i práce se Spielbergem pro něj znamená hodně. Jako první film v kině totiž v osmi letech viděl právě jeho Jurský park. „Tehdy jsem si řekl, že si jeho jméno musím zapamatovat, protože díky němu jsem prožil něco důležitého,“ vzpomíná Jamie.

V Spielbergově očekávané novince, celovečerní adaptaci populárního belgického komiksu o Tintinovi, se objeví v červenci. V hlavní roli, ale animovaný, díky technologii motion capture (to, co používal Cameron v Avataru). Takže nepřepokládá, že by se kvůli tomu měl jeho život nějak moc změnit: „V Americe navíc nikdo Tintina nezná. Není to Spiderman. Když se tam na něj zeptáte nějakého dítěte, řekne: myslíš Rin Tin Tina? Toho psa?“ Nevypadá to, že by to Jamiemu vadilo. Tenhle rok má v kinech další tři filmy (z toho Orel Deváté legie je zrovna k vidění i u nás) a jeho kariéra vypadá slibněji než kdykoliv jindy.

Další fakta o Jamie Bellovi:

Tvrdí, že kdyby nebyl herec, chtěl by se živit jako sportovní novinář.

O svém soukromém životě odmítá mluvit, a tak o něm víme jen to, že chvíli chodil s herečkou Evan Rachel Wood, s níž si zahrál v klipu Wake Me Up When September Ends od Green Day. Než ho opustila kvůli Marylinu Mansonovi.

Existuje důvod, proč hraju problematické postavy,“ říká. „Ale jsem radši, když zůstane skrytý.

Narodil se v Billinghamu v březnu 1986, ale vypadá mladší. Díky tomu může ke své radosti hrát i mladší postavy a „prodloužit si dětství“.

Ve volném čase píše krátké filmy a pár z nich už sám natočil.

Jeho nejlepší filmy:
Billy Elliot
Vlajky našich otců
Jane Eyre

26.4.2011 4:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist