Kocourek: James McAvoy

Kluk z chudého předměstí Glasgow, který se k herectví přichomítl náhodu a dlouho si nevěřil, že na něj má, se stává jedním z nejlepších, nejoblíbenějších a nejinteligentnějších herců dneška. To je pohádka!

Jeho otec, který rodinu opustil, když bylo Jamesovi sedm, pokládal střechy. Jeho matka pracovala jako sestřička na psychiatrii a jeho prarodiče, u nichž pak se sestrou vyrůstal, se živili jako řezník a příležitostná řidička náklaďáku. Rodina žila na sídlišti v Drumchapelu, jednom z nejošklivějších předměstí Glasgow, jehož akcent je na řeči hrdého Skota pořád poznat. Ale James si na své dospívání nikdy nestěžoval. Naopak. Věděl, že je milován, respektován a má volnost.

Prarodiče ho naučili, že je důležité ne být slavný, ale být dobrý v tom, co dělá. „S kamarádem jsme věřili, že dopadneme dobře. Že i kdybychom měli nějakou pitomou práci, že budeme šťastní,“ vzpomíná na svou mladickou optimistickou sebedůvěru. Jeho vágní ambice, co by mohl dělat, pokrývaly kariéru námořníka nebo kněze či misionáře. O herectví nepřemýšlel. To mu totiž  vpadlo do života náhodou.

Ta náhoda měla podobu Davida Haymana, skotského herce, který jednou přišel do třídy šestnáctiletého Jamese na přednášku a dočkal se od jeho spolužáků takové „čočky“, že se mu pak McAvoy šel za jejich chování omluvit. K tomu mu nabídl i své služby pomocníka na dalším natáčení. Hayman se opravdu ozval. Nechtěl však, aby mu James vařil čaj, ale aby se ucházel o jednu drobnou televizní roli.

První herecká zkušenost pak vedla ke studiu herectví na Královské skotské akademii. A vedlejší úlohy v televizních projektech jako Bratrstvo neohrožených k velké roli v oblíbeném britském seirálu Shameless, k velkým rolím v malých filmech (Uvnitř tančím) a malým rolím ve velkých filmech (první Narnie). Až k oscarovému Poslednímu skotskému králi.

To bylo deset let, kdy jsem dostával práci, která byla vždycky o trochu lepší než ta předchozí. Takže jsem se nikdy nedivil: „Jak jsem se sem sakra dostal?“ říká herec.  A pokud měl nějaké potíže s náhlou slávou, tak jenom proto, že mu připadá celý ten systém obdivování herců šílený, pošetilý a nezasloužený. Svůj vlastní život se snaží udržovat co nejvíc obyčejný, což zahrnuje i pravidlo, že před novináři nemluví o své ženě, o osm let starší herečce Anne-Marii Duff, kterou poznal na natáčení Shameless, ani o jejich ročním synovi.

Své soukromé vztahy si velmi chráním, protože mám jenom jeden život. Když potkáte lidi, na kterých vám záleží, chcete jim dát část sebe, nechat je vstoupit do svého života. Ale pokud to dovolíte každému, kde je pak vaše duše? Nemůžu svůj život používat jako oběživo,“ vysvětluje McAvoy.

Poměrně obyčejně nevypadá jenom jeho soukromý život ale i on sám, až na jasně modré oči. „Působí, že svůj potenciál plně rozzáří jenom, když chce,“ popsala jedna novinářka z britského Guardianu, která s ním dělal rozhovor. Jeho charisma plně září na plátně, kde se dokáže přesvědčivě převtělit v losera, spratka, romantického hrdinu a v poslední době i akčního hrdinu v hollywoodských blockbusterech Wanted nebo novince X-Men: První třída.

Jeho nejlepší, neoceňovanější i nejmilovanější role se jmenuje Robbie Turner, optimistický mladík, který krutě zaplatí za svou lásku k dceři jeho bohatého ochránce ve vynikajícím milostném dramatu Pokání. „Přál bych si, abych byl on. Přál bych si, aby existoval,“ vyjádřil James své city k výtvoru spisovatele Iana McEwana, který považuje za andělskou postavu. S Robbiem ho k tomu spojuje společné zázemí, dělnický původ i zmizelý otec, jehož James nikdy neměl potřebu kontaktovat, ani poté, co jeho táta zareagoval na synovu slávu a přes noviny ho žádal o spojení.

Robbie zažije zklamání, když se ukáže, jak falešné je ujišťování ostatních, že ve 30. letech jeho osud záleží jen na něm. Podobný strach zná i McAvoy. Roky na začátku kariéry se bál, že „mě někdo odhalí a řekne mi, že vlastně nejsem vůbec dobrý a že nemám u filmu co pohledávat. Dlouho jsem bojovat s tím, aby si přiznal, že mě herectví opravdu baví a že se tím chci a můžu živit.

Z pochybností, že se ocitl někde, kam nepatří, a taky ze zbytečného popíjení, posedávání doma o samotě a nezdravého stravování té doby ho zachránila Anne-Marie Duff. I díky jejímu vlivu si James na natáčení melodramatu o kvadroplegicích Uvnitř tančím poprvé dovolil svou práci opravdu užívat beze strachu, že zklame. Jak ukazuje jeho stále stoupající kariéra, neměl k takovým obavám vůbec důvod.

Další fakta o Jamesi McAvoyovi:

Má na kontě dvě nominace na britskou filmovou cenu Bafta za Posledního skotského krále a Pokání. Ještě předtím jednu Baftu vyhrál, tu jedinou, kterou udílí publikum, pro Hvězdu na vzestupu.

I když některé weby jako populární internetová filmová databáze IMDb tvrdí, že se narodil v dubnu, jeho datum narození je 1. 1. 1979.

Role Charlese Xaviera s X-Menů mu padne jako ulitá. Je totiž známý jako herec s bystrým intelektem, který se hodně zajímá o společenské problémy. Po natáčení Posledního skotského krále v Ugandě se zapojil do humanitární činnost Červeného kříže.

Během studií se živil jako cukrář/pekař u Marks & Spencer.

Jeho nejlepší filmy:
Pokání
Penelope
Vášeň a cit

30.5.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist