Kocour: Matt Damon

Z oscarové senzace se stal hvězdou, s řadou zajímavých filmů i zajímavých přítelkyň. Ale teprve od té doby, co se z něj stala taky akční hvězda, má kariéru i soukromý život takový, jaký mu může každý druhý závidět.

V onu senzaci Matta Damona proměnila jediná březnová noc roku 1998, kdy on a jeho nejlepší kamarád Ben Affleck vyhráli Oscara za scénář k Dobrému Willu Huntingovi. Filmu o matematickém géniovi, který si napsali pro sebe, protože jim nikdo nechtěl dát pořádné role.

„Lidi mluvili o úspěchu přes noc, ale já jsem předtím už jedenáct let profesionálně pracoval. Ale ta změna byla skoro nepopsatelná – z naprosté anonymity k tomu, že se za mnou lidi otáčeli na ulici,“ vzpomíná Damon.

Těch jedenáct let musel sbírat drobky, co zbyly po tehdy úspěšnějších současnících jako Edward Norton. O každou roli bojoval, třeba i tak, že aby byl uvěřitelný jako voják závislý na drogách v Odvaze pod palbou, zhubnul tak, že si zadělal na pár let zdravotních problémů.

Po úspěchu Willa Huntinga ale nouzi o nabídky neměl a mohl pracovat s Steven Spielbergem nebo Anthony Minghellou, který mu dal jednu z jeho nejlepších rolí, s níž prolomil typ příjemných mladíků, chameleonského vraha Talentovaného pana Ripleyho.

I tak se ale jeho zdánlivě nezničitelná kariéra zasekla. Stačilo, že se objevil ve třech propadácích a „najednou role, které jsem měl hrát, mizely.“ Naštěstí Hollywood funguje i naopak a tak jediné, co Damon potřeboval, byl další hit. A ten se jmenoval Agent bez minulosti.

„Den po premiérovém víkendu prvního Bournea jsem měl na stole dvacet filmových nabídek, po měsíci, kdy mi nenabídli nic. Tehdy jsem pochopil, jak tenhle byznys funguje. Nezáleží, jestli jsi milý chlapík nebo hajzl. Když tvé filmy komerčně uspějí, tak ti nabídnou další role,“ říká herec.

Což ale neznamená, že by automaticky přijímal už jenom komerčně bezpečné nabídky. Trilogie o agentovi bez paměti Jasonu Bourneovi vydělala dost na to, aby si dneska Matt mohl vybírat, co chce. Filmy o obchodech s ropou, o odcizení tajných agentů nebo o irácké válce. Filmy od Soderbergha, De Nira, Scorseseho. Šťastný to herec.

Další informace o Mattu Damonovi:

Jeho rodiče se rozvedli, když mu byli dva roky. Narodil se 8. října 1970 v Bostonu, vyrostl v Cambridge, Massachusetts. Jeho o tři roky starší bratr je sochař.

Jako herec se živil od šestnácti. Kvůli kariéře opustil i studia na Harvardu, ne moc dlouho před závěrečnými zkouškami. Svůj intelekt dneska angažuje aspoň v různých politických a charitativních kampaních.

Než si vzal neznámou bývalou servírku Lucianu, s níž vychovává čtyři dcery (jednu nevlastní), chodil se známými herečkami. Claire Danes, Minnie Driver, Winonou Ryder a Penelope Cruz.

Oscara má tedy za scénář, ale dvakrát byl nominovaný i jako herec. Za Dobrého Willa Huntinga a loni za vedlejší roli v fotbalovém dramatu o Jižní Africe Neporažený.

Jeho nejlepší filmy:

Talentovaný pan Ripley
Skrytá identita
Zachraňte vojína Ryana
Dobrý Will Hunting
Dogma

28.2.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist