Kocour: Kiefer Sutherland

Jako Jack Bauer, tvrdý agent, co nepotřebuje chodit na záchod, jíst a spát, natož dodržovat ženevské konvence, osmkrát zachránil svět před armagedonem. A co víc, jako Jack Bauer zachránil taky svou vlastní kariéru, rozdrobenou divokým soukromím.

Seriál 24 hodin se trefil do nálady své doby, když nedlouho po 11. září 2001 nabídl divákům napínavou teroristickou zápletku podanou jako drama v reálném čase. Jeho úspěch vydržel na osm sezón a 195 dílů. Nevyhnutelně, část z jeho slávy padla i na jeho hlavní hvězdu Kiefera Sutherlanda a proměnila ho v jednu z nejznámější tváří showbyznysu. Tedy vrátil ho tam, kde už byl. Život a kariéra Kiefera Sutherlanda je totiž příběhem vzestupů a pádů, štěstí a smůly, skandálů a udobření.

Jak jeho příjemní prozrazuje, Kiefer měl po kom zdědit herecké geny. Jeho otec se totiž jmenuje Donald Sutherland a patří mezi nejlepší herce 60. a 70. let. Donald ale svého syna, jeho sestru dvojče a jeho matku opustil už po čtyřech letech, kvůli románku s kolegyní Jane Fondou. Což matka vydýchávala půl roku, během něhož děti nechala u odloučeného manžela, než si je odvezla do Kanady. Tam Kiefer vyrostl a chodil do školy, konkrétně do sedmi různých škol během deseti let. Než se v patnácti rozhodl jít v otcových stopách.

Naštěstí pro něj, ony stopy právě vybledly, když se Donald rozhodl věnovat aspoň své druhé rodině a dalším dětem a na čas se stáhl do ústraní. „V mých prvních rozhovorech nikdo ani nezmiňoval, čí jsem syn! To srovnávání začalo až mnohem později. Takže mě sláva mého otce nikdy netížila. Je úžasné, že jsem vůbec byl dost hloupý na to, aby se pokusil o stejnou kariéru. Ale mí rodiče byli velmi vlídní a díky nim jsem cítil, že jsem dostal šanci vybrat si svůj osud,“ popisuje Kiefer.

Štěstí spolu s talentem ho rychle dovedlo mezi členy tzv. Brat Pack, generace mladých herců 80. let, kam patřil třeba i Charlie Sheen. Krátce po dvacítce byl díky filmům jako Stůj při mě, Mladé pušky nebo tehdejším Stmívání Ztracení chlapci hvězda. K tomu se oženil s herečkou Camelií Kath a zplodil dceru. A  jeho sláva dosáhla vrcholu, když se po konci tohoto manželství zamiloval při natáčení thrilleru Hráči se smrtí do Julie Roberts, zasnoubil se s ní a ona ho pak pár dní před svatbou opustila pro jeho nejlepšího kamaráda Jasona Patrica.

„Chválím Julii, že viděla, jak mladí a bláhoví jsme byli, i když až na poslední chvíli a i když to bylo tak bolestné a těžké. Ale díky bohu, že to viděla,“ komentoval své veřejně zlomené srdce po patnácti letech a po zkušenosti s dalším nepovedeným manželstvím, s modelkou Kelly Winn.

Kromě milostných trablů ale jeho život začaly víc ovládat i divoké party, opilecké rvačky a podobné skandálky (jednou byl herec zatčen i za řízení v opilosti). A jeho kariéra se vezla dolů spolu s jeho osobním životem. Po období, kdy bral jakékoliv role, aby zaplatil účty, se radši herectví na čas úplně vzdal. Odstěhoval se na ranč v Kalifornii a věnoval se rodeu, které zvládl natolik, že si vysloužil uznání od profesionálních kovbojů.

Do Hollywoodu se sice vrátil v roce 1996, ale teprve v roce 2001 si toho někdo všiml, když jako Jack Bauer prožil první čtyřiadvacetidílný perný den. Vzhledem k tomu, že na seriálu 24 následujících osm let pracoval většinu roku šest dní v týdnu 15 hodin denně a obětoval mu soukromí, nemůžeme říct, že by si svůj úspěch nezasloužil tvrdou prací.

Teď 44letý herec vstupuje do další úseku svého hrbolaté dráhy, kdy se pokusí dobýt po televizi zase i plátno. Spolupráce s dánským kontroverzním umělcem Larsem von Trierem v Melancholii, kde ho můžete u nás vidět od čtvrtka, vypadá jako zajímavý začátek. A kdyby se mu nedařilo, pořád tu jsou ještě plány natočit 24 hodin jako celovečerní film.

Další zajímavosti o Kieferu Sutherlandovi:

Celým jménem se jmenuje Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland. Narodil se tři dny před Vánocemi roku 1966 kanadským rodičům v Londýně, brzo se ale přestěhoval do Los Angeles.

Jeho matka, divadelní herečka Shirley Douglas, nemá nic společného s Michaelem Douglasem, zato je dcerou Tommy Douglase, lídra kanadské Nové demokratické strany, „prvního socialisty, který se v Severní Americe dostal k moci,“ jak ho jeho vnuk hrdě popisuje.

Tři roky bydlel s Robertem Downeym Jr., v 80. letech, kdy oba začínali v Hollywoodu.

Miluje hudbu a založil nezávislé hudební vydavatelství Ironworks.

Občas i režíruje, filmy, kde sám hraje hlavní roli. Skromný režijní debut Poslední naděje z roku 1993 vyprávěl o trestu smrti, další byl akční krimi a romantické drama. Rád by se přiblížil Georgi Clooneymu, muži, jehož obdivuje za to, že „dokáže tvořit filmy s názorem“.

23.5.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist