Kocour: Colin Firth

Pan Darcy se stal ideálním mužem pro hrdinku Pýchy a předsudku i pro Bridget Jones. A oba měli tvář Colina Firtha, ztělesnění britského gentlemana, kterého letos znovu všichni velebí i za jeho herecké schopnosti.

S poněkud naškrobeným a arogantním, ale jinak dokonalým bohatcem, kterého si vymyslela Jane Austen, spojil Colin Firth svůj osud v roce 1995. Tehdy BBC natočila šestidílnou minisérii, ve které mj. přinutila tehdy 35letého herce, aby se v košili ponořil do jezera. A hlavně tahle scéna dokázala to, co ani předchozí filmy s Milošem Formanem nebo Kennethem Branaghem nezmohly. Z Colina Firtha se stal miláček (minimálně ženské) půlky Británie.

Některé zanícené fanynky si doma vystavily všude jeho fotky (jako jedna domácí mé kamarádky au-pair). Jiné napsaly vlastní knížku s panem Darcym, jako Helene Fielding. Tím, že při zfilmování Deníku Bridget Jones v roce 2001 Colin Firth opět kývl zahrát si roli, která ho svázala ve fraku navenek chladného gentlemana, dokázal, že má smysl pro přání publika i pro hru se svou vlastní image.

Na svém obrazu dokonalého muže navíc vůbec netrvá, naopak, rád si zahraje i postavy temnější, jako v dramatu Kde leží pravda nebo stupidnější a nesympatičtější jako v Zamilovaném Shakespearovi nebo rozvernější jako v muzikálu Mamma Mia, do kterého se pustil, i když neumí zpívat. Ovšem i tak se dlouho zdálo, že pan Darcy zůstane vrcholem jeho kariéry, kterého bude opakovat v tolika průměrných jednorázovkách jako Co ta holka chce, až z něj vylisuje jeho vlastní karikaturu.

Ale pak předloni přišel film, který Colina postavil do reflektoru slávy jiné barvy. Té zlaté, kterou se třpytí různé sošky. Jeho srdcervoucí výkon intenzivního a přitom potlačovaného smutku v emotivním vytříbeném dramatu Single Man všem jasně dokázal, že Firth umí hrát, když může.

Dostal za něj cenu na festivalu v Benátkách, kterou převzal se slovy, že si z Itálie pořád odváží dárky jako „moji ženu, dvě děti, teď tuto cenu…“ Dostal i britskou Baftu, za níž nezapomněl poděkovat i opraváři lednic, který přišel zrovna v okamžiku, když chtěl režisérovi Tomu Fordovi odeslat email, že takovou náročnou roli on opravdu nezvládne.

Oscara mu loni ještě vyfoukl Jeff Bridges, ale letos na stejný ceremoniál dost jistě vyrazí znovu, díky dalšímu chválenému výkonu, tentokrát v roli koktajícího krále v King´s Speech. Osobně mu budu zase držet palce, aby vyhrál. Nejen proto, že umí pronášet tak pěkné děkovačky.

Mimochodem, jeho žena, s níž má dva syny, se jmenuje Livia Giuggioli a je to filmová producentka. Před ní chodil s herečkami, Meg Tilly, s níž se seznámil na natáčení Valmonta a s níž má dalšího syna, a s Jennifer Ehle, Elizabeth z Pýchy a předsudku. Jak moc Colina Firtha (nebo spíš pana Darcyho) miluje Bridget Jones se můžete podívat v následujícím videu!

7.1.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist