Femina.cz > Vše o zdraví > Klíčky zdrojem jarní energie
Klíčky zdrojem jarní energie
Po dlouhé úmorné zimě přichází čas tělu dopřát něco luxusního.
A co může být luxusnější, než zdroj života semínek – klíček.
Na jaře (které nás zrovna dnes začalo) tedy vyměníme těžká jídla za lehké saláty, zeleninu, ovoce, obiloviny a celkovou dávku snížíme asi o třetinu. Tím velmi ulehčíme tělu. A doplníme o klíčky. Mají vysokou nutriční hodnotu, obsahují vitamíny, bílkoviny a minerální látky. Navíc skvěle doplní pomazánku, rizoto nebo obyčejný chléb.
Mungo fazole
Zelené mungo fazolky pochází z Číny a Indie. Bělavé klíčky a výhonky se hodí pro svoji jemnou neutrální chuť do všech jídel. Jsou lehce nasládlé a obsahují vitamíny, železo, jód, draslík a vápník. V asijských zemích se jim dokonce přisuzuje čarovná,č léčivá moc.
Vojtěška
Další klíčky, které lze běžně vidět na pultech obchodů. Vojtěšku známe i u nás jako krmnou a léčivou rostlinu. Nejen klíčky, ale i mladé zelené výhonky báječně obohatí saláty. Obsahují velké množství železa, mají hodně bílkovin a účinně snižují hladinu cholesterolu v krvi.
Cizrna
Egyptský hrách – i tak lze pojmenovat tuto u nás se rozšiřující plodinu. A byl by hřích ji neznat, vždyť po hrachu a fazolích je to třetí nejčastěji pěstovaná luštěnina na celém světě.
Krmí se jí dobytek, vyrábí se z ní náhrada za kávu či mouka.
Obsahuje velký podíl proteinů, draslíku, fosforu, vitamínů skupiny B a vlákniny. Čerstvě naklíčená je doslova nabita těmito látkami.
Jak na to doma
Chcete si naklíčit doma třeba čočku nebo hrách Je to jednoduché.
– do ploché skleněné či plastové misky dáme přes noc namočené a opláchnuté luštěniny.
– Přikryjeme jemným plátýnkem (ale prodyšným) a dáme na slunné a teplé místo
– Každý den je 3-4 x pečlivě propláchneme čerstvou studenou vodou a kontrolujeme, zda se někde netvoří plíseň
Používáme semena určená k potravinářským účelům, nikdy ne mořená semena k setí.