Kirsten Dunst: Marie Antoinetta 21. století

V neděli vyhrála prestižní cena pro nejlepší herečku na festivalu v Cannes, ve čtvrtek ji uvidíme v kinech. Kirsten Dunst se vrací, aby nás přesvědčila, že není Lindsay Lohan.

S nechvalně proslulou Lohan, která se změnila z nadějné herečky v únavnou skandalistku, má Kirsten společné to, že taky začala mladá. Konkrétně ve třech letech, kdy se její podnikavá matka rozhodla, že její dcerušce je „souzeno“ stát se herečkou.

A tak ji jako každý rodič, co své ambice přenáší na děti, tahala po konkurzech a reklamních natáčeních. Což jejich vztah na čas odnesl, když Kirsten pobrala víc rozumu a začalo jí vadit, že ji pořád někdo k něčemu nutí. Na konkurzu pro roli v Interview s upírem byla tak hysterická, že režisér Neil Jordan pochyboval, jestli není mentálně narušená.

Nicméně i tak ji najal a jedenáctiletá dívenka v jeho upírské romanci přehrála Toma Crusie i Brada Pitta, jako staletá upírka uvězněná v dětském těle. Dostala nominaci na Zlatý glóbus, z následné filmové kariéry začala život celou rodinu a stala se součástí hollywoodské smetánky, kam patří dodnes. I když ne vždycky za to je ráda.

Sláva ji třeba otravuje, když se jí novináři ptají na její názor na všechno, od globálního oteplování po oblíbenou příchuť zmrzliny a vyzvídají, jak vypadá její milostný život. Jednu žurnalistku už nazvala do očí mrchou, když se jí nepřestala ptát na Jakea Gyllenhaala, herce s nímž Dunst strávila dva roky poté, co je představila jeho sestra Maggie, kolegyně z retra Úsměv Mony Lisy.

„Bojovala jsem s tím, že jsem slavná. Vyrůstat v tomhle byznysu je těžké, zvlášť když cítíte, že jste si to ani tak úplně nezvolili. Ale nejspíš to ze mě udělalo silnějšího člověka,“ doufá herečka. Předloni ale dobrovolně strávila dva měsíce v léčebně, aby bojovala s návaly deprese, a stále se nezbavila nálepky pařmenky, která vymetá divoké večírky.

Nejspíš proto se tak identifikovala s rolí Marie Antoinetty, šlechtičny, kterou ve patnácti její matka Marie Terezie poslala do Francie vzít si následníka trůnu, kde pak dospívala všem na očích, pod tlakem a nakonec skončila pod gilotinou za francouzské revoluce. Když stejnojmenný film od Sophie Coppoly v roce 2006 při premiéře v Cannes vyvolal rozporuplné reakce, Kirsten si je brala osobně a naštvala se na každého, kdo o snímku mluvil špatně.

Sophia Coppola herečku obsadila už v roce 2000 do svého debutu Smrt panen, čímž výrazně pomohla dětské hvězdičce s přechodem do dospělejšího světa zajímavých nezávislých filmů (jako byl i Věčný svit neposkvrněné mysli). O dva roky později se Dunst stala i mainstreamovou celebritou, díky úspěchu Spidermana, kde se objevila jako láska hlavního hrdiny Mary Jane. Cena z prestižního canneského festivalu, kterou si vysloužila za svůj výkon v „nádherném filmu o konci světa“ Melancholie od provokatéra Larse von Triera, dokazuje, že přes všechny své problémy, výpadky a neúspěšné nebo nezajímavé filmy, Kirsten Dunst se zatím jako herečka sama v sobě neztratila.

Další zajímavosti o Kirsten Dunst:

Netají se s liberálním názorem na drogy. I když za zpověď, že má ráda marihuanu a že „kdyby všichni kouřili trávu, svět by byl lepší,“ se dočkala takové kritiky, že už o tom radši moc nemluví.

Mohla hrát v Americké kráse. Jenže v patnácti jí scénář moc nezaujal. „Nechtěla jsem líbat Kevina Spaceyho! Nebo ležet nahá pokrytá růžemi,“ vzpomíná. Roli vzala starší Mena Suvari a Kirsten došel smysl oscarového filmu až později.

Vyrůstat v showbyznysu nebylo vždycky jenom na škodu. Řídit ji třeba naučil George Clooney, během natáčení seriálu Pohotovost, kde Kirsten pár dílů hrála mladou holku bez domova. Na maturitní ples si zase mohla od Sophie Coppoly půjčit šaty od slavného návrháře Johna Galliana.

Má mladšího bratra. Rodiče se rozvedli v roce 1995. Kirsten se narodila 30. dubna 1982 v New Jersey, od roku 1989 žije v Kalifornii.

Kromě Gyllenhaala chodila i s frontmanem kapely Razorlight Johnny Borrellem, necelý rok 2007.

25.5.2011 2:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist