Když padají vlasy, nejsou to špásy!

Vlasové vlákno je křehká nit.
Nevhodné účesy, jako jsou copy, dredy. Mechanické tahy, tlaky, pevné gumičky a sponky, nešetrné masáže, barvení a jiné kadeřnické propriety. To vše může vést k poškození pokožky hlavy, zánětům a nejhorším případě i k nevratnému poškození vlasového folikulu.
Naši kštici ale ohrožuje ledacos…

Jen ten je In, kdo má keratin

Vlasový folikul je váček ve vrstvě pokožky zvané epidermis. Tvoří základ vlasové papily, složené podkožními buňkami do kuželovitého tvaru – vlasová matrix. Vlasovou cibulku vyživuje krevními vlásečnicemi. Právě výživa vlasu se odvíjí od cyklu růstu vlasu. Ten probíhá ve třech opakujících se fázích, růstová fáze je fází anagenní. Strukturu vlasu tvoří fibrily, což jsou vlákna složená z keratinu. Pokud vlasu keratin chybí, jedná se o vlasovou anomálii diagnostikovanou jako Trichorrhexis nodosa.

Máte problémy s nadměrným vypadáváním vlasů

Plavovlásky mají obyčejně vlasů více a hustěji porostlé hlavy častěji trpí na vypadávání vlasů. O ztrátě vlasů, kde lze předpokládat chorobu, hovoříme tehdy, když denně přicházíme o více než stovku vlasových vláken.

Na vině jsou dermatologické problémy, dědičné předpoklady, těhotenství, klimakterium, či jiné hormonální změny, také alergie a samozřejmě stres. Rychlá ztráta vlasů, ale vlastně i ochlupení na celém těle, kdy vznikají lysá místa se popisují jako ložisková plešatost – alopecia areata.

Dočasné náhlé vypadávání vlasů, projevující se například i u kojenců, po porodu, po chemoterapii, se označuje difúzní alopecií. Vlasy řídnou na celé hlavě postupně a rovnoměrně. K této formě prořídlé kštice se můžeme dopracovat i nesprávně volenými antikoncepčními pilulkami, výživou, změnou klimatu, ale také náhlou ztrátou krve, či chybnou funkcí štítné žlázy.

Proti vypadávání vlasů jsou dnes na trhu nejrůznější krémy na bylinné bázi, které díky svému složení vyvolávají rychlé množení buněk vlasových vláken a zvyšuje sílu i pružnost vlasů a také jejich hustotu.

Když jsme na vlasy krátcí…

Žádné krémy a šampóny však neúčinkují proti androgenní alopecii. Vlasy ustupují, vznikají kouty a na temeni hlavy potom typické plešaté kolečko. Tuto nadměrnou ztrátu vlasů způsobuje mužský hormon testosteron a je proto jakýmsi znakem dospělosti. Oproti černochům a asiatům trpí touto formou plešatosti převážně muži bílé rasy, a to kdykoli, pubertou počínaje. Vyřeší ji pouze krátký sestřih nebo autotransplantace. Nepovažuje se však za chorobu jako takovou.

Efekt holé hlavy Telogen effluvium může způsobit rovněž emocionální šok. Stejně jako u poruchy zvané Trichotillomania, která se vyskytuje především u dětí, je i v tomto případě nutná psychoterapie, aby se zamezilo různým emočním vlivům, které vedou k vytrhávají vlasů obočí a řas.

Může se také stát, že se vlasy lámou, vypadávají, postižená místa zarudnou a svědí. Nejde však o lupenku, ani o podobu s lupy, které se vyskytují především na mastné pokožce hlavy, a kdy se majiteli práškové hlavy výrazně uleví při správné technice umývání vlasů a změně vlasové kosmetiky. Tinea je totiž plísňové onemocnění, které je třeba léčit protiplísňovými prostředky.

Tak hlavy vzhůru a vlasům zábalovou kúru! .-)

21.11.2006 12:00
Více o tématu: keratinúčes

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist